Cvi Cur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cvi Cur
Cvi Cur v roce 1955
Cvi Cur v roce 1955
Narození 1923
Sovětský svaz Sovětský svaz
Úmrtí 28. prosince 2004
Izrael Izrael
Civilní činnost poslanec Knesetu
Vojenská kariéra
Hodnost generálporučík (rav aluf),
náčelník Generálního štábu
Doba služby 1936–1963
Sloužil Britská armáda
Hagana
Izraelské obranné síly
Války Stuha války za nezávislost válka za nezávislost
Stuha sinajské války sinajská válka

Cvi Cur (hebrejsky: צבי צור, narozen 192328. prosince 2004) byl 6. náčelníkem Generálního štábu Izraelských obranných sil (IOS) a izraelská veřejně známá osobnost.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Cvi Cur se narodil v malém městečku Zaslav na Ukrajině v roce 1923 jako Čera Čertěnko. Ve věku dvou let emigroval s rodiči do britské mandátní Palestiny. V roce 1936, během Arabského povstání a pogromů v letech 1936-1938 působil v řadách Hagany a pomáhal chránit Židy před arabskými povstalci.

Armádní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po vypuknutí Války za nezávislost velel batalionu v brigádě Givati a byl zakladatelem průzkumné jednotky Samsonovy lišky vybavené džípy, která bojovala na jižní frontě.

Po skončení války odešel na studia do USA.

V roce 1956, po návratu, byl povýšen na generálmajora a jmenován náčelníkem Centrálního velení. V roce 1958 byl jmenován do funkce zástupce náčelníka Generálního štábu IOS a krátce nato odešel do Francie na studia. Do Izraele se vrátil v roce 1960. Ve funkci náčelníka Generálního štábu nahradil v lednu 1961 Chajima Laskova.

Náčelník Generálního štábu[editovat | editovat zdroj]

První věcí, kterou ve funkci učinil bylo jmenování generála J. Rabina svým zástupcem. Během Curova funkčního období zažíval Izrael relativní klid. Výjimkou byla operace IOS 16. března 1962, když brigáda Golani zaútočila na syrské základny na březích Galilejského jezera, aby zastavila ostřelování Izraele. Během bitvy zahynulo 7 izraelských a 30 syrských vojáků. Přesto ostřelování nebylo zastaveno a 19. srpna 1963 byli při syrském ostřelování Izraele zabiti dva civilisté.

Během svého funkčního období se Cur zasazoval o přípravu IOS na možný útok ze strany arabských zemí. Za jeho působení byla do výzbroje izraelského vojenského letectva zavedena stíhačka Dassault Mirage III, která dokázala zvrátit nadvládu sovětských MiGů-19 ve výzbroji Egypta. Mirage III se později, během Šestidenní války, podílely na izraelském vítězství. Díky Curovi byly do výzbroje také zavedeny britské tanky Centurion a protiletecká rakety MIM-23 Hawk.

Své působení ve funkci ukončil Cur v prosinci 1963.

Civilní a politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z armády byl Cur jmenován generálním ředitelem Mekorotu, národní vodohospodářské společnosti. Na žádost Moše Dajana vstoupil do politiky a v roce 1965 byl zvolen do Knesetu za stranu Rafi. Na místě poslance vydržel ale pouze měsíc, poté odstoupil a vrátil se zpět do Mekorotu.

Po jmenování Dajana ministrem obrany v roce 1967 nastoupil Cur jako jeho poradce. Na tomto místě setrval až do roku 1974. Poté pracoval na několika řídících postech, například v izraelském leteckém průmyslu či společnostech Zim a Hevra le-Israel.

Aktivitu ve veřejných záležitostech si Cur zachoval až do konce života; 29. dubna 2004 podepsal dopis vyjadřující podporu Arielu Šaronovi a jeho plánu na stažení z okupovaných území.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tzvi Tzur na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]