Me'ir Ja'ari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Me'ir Ja'ari
מאיר יערי
Me'ir Ja'ari
Me'ir Ja'ari
Stranická příslušnost
Členství Mapam, Ma'arach

Narození 24. dubna 1897
Rakousko-Uhersko Kańczuga, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 21. února 1987 (90 let)
IzraelIzrael Izrael
Kneset 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7.
Příbuzní Jedidja Ja'ari (vnuk)
Alma mater Vídeňská univerzita
Profese politik
Commons Meir Ya'ari
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Me'ir Ja'ari (hebrejsky: מאיר יערי, ‎24. dubna 189721. února 1987) byl izraelský politik a poslanec Knesetu za strany Mapam a Ma'arach.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Kańczuga v Rakousku-Uhersku (dnes Polsko). Vystudoval zemědělskou akademii při Vídeňské univerzitě. V roce 1920 přesídlil do dnešního Izraele, kde patřil mezi zakladatele prvního kibucu napojeného na hnutí ha-Šomer ha-ca'ir. Od roku 1929 žil v kibucu Merchavija.[1] Jeho vnuk Jedidja Ja'ari byl izraelským generálem.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Byl jedním z vůdců vídeňské organizace sionistického mládežnického hnutí ha-Šomer ha-ca'ir. Roku 1926 se podílel na vzniku organizace sdružující kibucy napojené na toto hnutí, ha-Kibuc ha-arci. Byl také jedním ze zakladatelů odborové centrály Histadrut. Byl předním ideologem ha-Šomer ha-ca'ir a stál za ideovým posunem tohoto hnutí od primárně mládežnické organizace k marxistickému hnutí. Stal se generálním tajemníkem strany Mapam. V 50. letech 20. století změnil své názory a přestal být stoupencem politiky Sovětského svazu. Byl opakovaně delegátem na sionistických kongresech.[1]

V izraelském parlamentu zasedl poprvé už po volbách v roce 1949, do nichž šel za Mapam. Stal se členem parlamentního výboru House Committee. Za stejnou stranu byl zvolen i ve volbách v roce 1951 (opět pak působil na postu člena výboru House Committee) a volbách v roce 1955. I do voleb v roce 1959 šel za Mapam. Na kandidátce Mapam uspěl rovněž ve volbách v roce 1961, a ve volbách v roce 1965. Po obou volbách zastával post člena výboru pro zahraniční záležitosti a obranu. V průběhu volebního období přešla strana Mapam do nové levicové formace Ma'arach. Za ni získal poslanecký mandát ve volbách v roce 1969. Zastával i nadále post člena výboru pro zahraniční záležitosti a obranu.[1]

Je po něm pojmenován výzkumný institut a archiv hnutí ha-Šomer ha-ca'ir Jad Ja'ari.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Me'ir Ja'ari [online]. Kneset [cit. 2011-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. יד יערי - המרכז לתיעוד וחקר של השומר הצעיר [online]. givathaviva.org.il [cit. 2011-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-26. (hebrejsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]