Me'ir Argov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Me'ir Argov
מאיר ארגוב
Meir Argov.jpeg
Stranická příslušnost
ČlenstvíMapaj

Narození1905
Ruské impérium Rîbniţa, Ruské impérium
(nyní Moldavsko)
Úmrtí24. listopadu 1963
IzraelIzrael Izrael
Místo pohřbeníHřbitov v Sgule
Kneset1.5.
Profesepolitik a diplomat
CommonsMeir Argov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Me'ir Argov (hebrejsky: מאיר ארגוב, rodným jménem Meier Grabovsky; 190524. listopadu 1963) byl sionistický aktivista, izraelský politik a signatář izraelské deklarace nezávislosti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Rîbniţa v carském Rusku (dnešní Moldavsko, část Podněstří) a studoval v chederu a poté na Kyjevské univerzitě. V mládí se začal angažovat jako sionistický aktivista, vedl ukrajinskou sekci hnutí he-Chaluc a v roce 1917 se stal členem ústředního výboru Mládeže Sijónu. V roce 1922 a znovu v roce 1924 byl uvězněn pro sionistické aktivity, v druhém případě byl následně vyhnán ze Sovětského svazu.

V roce 1927 podnikl aliju do mandátní Palestiny, kde pracoval v zemědělství. V letech 19291939 působil jako tajemník dělnické rady ve městě Petach Tikva, v roce 1930 se stal členem Židovské národní rady (Va'ad Le'umi) a o rok později byl zvolen do městského zastupitelstva Petach Tikvy. V roce 1940 dobrovolně narukoval do britské armády a bojoval v Židovské brigádě v Itálii.

Argov (tehdy ještě pod jménem Grabovsky) pak byl v roce 1948 jedním ze signatářů izraelské deklarace nezávislosti a bezprostředně poté se stal členem Prozatímní státní rady, kde zastupoval stranu Mapaj. V prvních parlamentních volbách se stal poslancem Knesetu a svůj mandát si udržel i v následujících volbách v letech 1951, 1955, 1959 a 1961. Od roku 1951 byl předsedou vlivného zahraničně-obranného výboru. Zemřel v úřadu v roce 1963.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Meir Argov na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]