Aharon Cizling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aharon Cizling
אהרון ציזלינג
Aharon Cizling v roce 1951
Aharon Cizling v roce 1951

1. ministr zemědělství Izraele
Ve funkci:
14. května 1948 – 10. března 1949
Nástupce Dov Josef
Stranická příslušnost
Členství Achdut ha-avoda
(dříve Mapam)

Narození 26. února 1901
Minsk, Ruské impérium
(nyní Bělorusko)
Úmrtí 16. ledna 1964 (62 let)
Izrael
Kneset 1., 2.
Profese politik
Náboženství ateismus
Commons Aharon Zisling
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aharon Cizling (hebrejsky: אהרון ציזלינג‎, 26. února 190116. ledna 1964) byl izraelský politik, ministr zemědělství a signatář Izraelské deklarace nezávislosti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Cizling emigroval do Palestiny v roce 1914. Byl mezi zakladateli Alije mládeže a člen vedení Hagany a účastnil se založení Palmach; byl zakladatel části Liberální strany a Židovské agentury, delegát OSN a člen výkonné rady sionistické organizace.

Koncem 30. let 20. století patřil k iniciátorům zavedení daně kofer ha-jišuv, kterou na sebe od roku 1938 uvalili Židé v mandátní Palestině za účelem získání rychlých finančních zdrojů pro budování židovských vojenských jednotek během arabským povstáním v Palestině.[1]

Po Izraelské deklaraci nezávislosti v roce 1948, byl jmenován ministrem zemědělství prozatímní vlády Davida Ben Guriona. Poté se Liberální strana přetváří v Mapaj (Izraelská dělnická strana).

Cizling patřil mezi známé kritiky Ben Gurionovy politiky k palestinským Arabům; 17. listopadu 1948 řekl Prozatímní státní radě (předchůdkyni Knesetu): „Celou noc nemohu spát. Cítím, že věci které děláme zraňují moji duši, duši mé rodiny a všech nás zde (…) Nyní se Židé chovají příliš jako nacisté a celá má bytost se otřásá.“[2]

V roce 1949 byl zvolen mezi první poslance Knesetu, ale Mapaj nebyl zahrnut do Ben Gurionovy koalice a Cizling tratil své místo ve vládě. Byl znovu zvolen v roce 1951, byl částí frakce, která se oddělila od Mapaj k obnovení Liberální strany. Ztratil své místo po volbách v roce 1955 a poté se již nikdy nevrátil do Knesetu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aharon Zisling na anglické Wikipedii.

  1. The Signatories of the Declaration of the Establishment of the State of Israel [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2010-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The expulsion of the Palestinians re-examined Le Monde Diplomatique, December 1997

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]