Aharon Cizling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aharon Cizling
אהרון ציזלינג
Aharon Cizling v roce 1951
Aharon Cizling v roce 1951
1. ministr zemědělství Izraele
Ve funkci:
14. května 1948 – 10. března 1949
NástupceDov Josef
Stranická příslušnost
ČlenstvíAchdut ha-avoda
(dříve Mapam)

Narození26. února 1901
Minsk, Ruské impérium
(nyní Bělorusko)
Úmrtí16. ledna 1964 (62 let)
Izrael
Kneset1., 2.
Profesepolitik
Náboženstvíateismus
CommonsAharon Zisling
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aharon Cizling (hebrejsky אהרון ציזלינג‎, 26. února 190116. ledna 1964) byl izraelský politik, ministr zemědělství a signatář Izraelské deklarace nezávislosti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Cizling emigroval do Palestiny v roce 1914. Byl mezi zakladateli Alije mládeže a člen vedení Hagany a účastnil se založení Palmach; byl zakladatel části Liberální strany a Židovské agentury, delegát OSN a člen výkonné rady sionistické organizace.

Koncem 30. let 20. století patřil k iniciátorům zavedení daně kofer ha-jišuv, kterou na sebe od roku 1938 uvalili Židé v mandátní Palestině za účelem získání rychlých finančních zdrojů pro budování židovských vojenských jednotek během arabským povstáním v Palestině.[1]

Po Izraelské deklaraci nezávislosti v roce 1948, byl jmenován ministrem zemědělství prozatímní vlády Davida Ben Guriona. Poté se Liberální strana přetváří v Mapaj (Izraelská dělnická strana).

Cizling patřil mezi známé kritiky Ben Gurionovy politiky k palestinským Arabům; 17. listopadu 1948 řekl Prozatímní státní radě (předchůdkyni Knesetu): „Celou noc nemohu spát. Cítím, že věci které děláme zraňují moji duši, duši mé rodiny a všech nás zde (…) Nyní se Židé chovají příliš jako nacisté a celá má bytost se otřásá.“[2]

V roce 1949 byl zvolen mezi první poslance Knesetu, ale Mapaj nebyl zahrnut do Ben Gurionovy koalice a Cizling tratil své místo ve vládě. Byl znovu zvolen v roce 1951, byl částí frakce, která se oddělila od Mapaj k obnovení Liberální strany. Ztratil své místo po volbách v roce 1955 a poté se již nikdy nevrátil do Knesetu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aharon Zisling na anglické Wikipedii.

  1. The Signatories of the Declaration of the Establishment of the State of Israel [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2010-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The expulsion of the Palestinians re-examined Le Monde Diplomatique, December 1997

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]