Nachum Nir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nachum Nir
נחום ניר
Nahum Nir-Refalx.jpg

2. předseda Knesetu
Ve funkci:
1959 – 1959
Předchůdce Josef Šprincak
Nástupce Kadiš Luz
Stranická příslušnost
Členství Achdut ha-avoda
(dříve Mapam)

Narození 17. března 1884
Varšava, Ruské impérium
(dnes Polsko)
Úmrtí 10. července 1968 (84 let)
Místo pohřbení Hřbitov Kirjat Ša'ul
Kneset 1., 3.5.
Profese politik, advokát a advokát
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nachum Nir (hebrejsky נחום ניר‎‎, rozený Nachum Rafalkes, 17. března 1884, Varšava10. července 1968) byl sionistický aktivista, izraelský politik a jeden ze signatářů Izraelské deklarace nezávislosti. Byl jediným předsedou Knesetu, který nebyl členem vládní strany.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Varšavě, tehdy součástí Ruského impéria, studoval v Chederu, poté studoval přírodní vědy na universitě ve Varšavě, Curychu a Petrohradu. V Petrohradě také studoval práva, které zakončil v roce 1908 jako doktor práv.

V roce 1903, během svých studentských let, se přidal k studentské sionistické organizaci Kadima a byl delegát na šestém sionistickém kongresu téhož roku. O dva roky později se přidal k Poalej Cijon a byl spoluzakladatel hnutí World Poale Zion. Nir byl také hlavou polské Waiter's Union. Toho roku byl poslán do vězení jako politický aktivista, ale stále navštěvoval sedmý sionistický kongres. V roce 1919 byl zvolen do Rady města Varšavy.

Když se Poalej Cijon rozpadl, Nir se přidal k levicové frakci. Sloužil jako její sekretář a byl zapojen do jednání spojení strany s kominternou.

V roce 1925 imigroval do britského mandátu Palestina a pracoval jako právník. Pokračoval nadále v levicové dělnické frakci a před nezávislostí byl členem Židovské národní rady. Byl také členem prozatímní státní rady a v roce 1948 byl jedním ze signatářů deklarace nezávislosti.

V tom samém roce se jeho stran spojila se stranou Mapam a Nir byl v roce 1949 zvolen mezi první poslance Knesetu. Byl předsedou Knesetu a předsedal též ústavním, právním a justičním výborům. Roku 1954 se od Mapamu oddělila Achdut ha-avoda a Nir se stal jejím členem. Po volbách v roce 1955 se navrátil do Knesetu a znovu předsedal ústavním, právním a justičním výborům.

Byl původně předseda Knesetu, ale po smrti Josefa Šprincaka v lednu 1959, Nir pozastavil svoji kandidaturu na předsedu proti Mapaj (strana Davida Ben Guriona). Vyhrál volby s podporou pravicové opozice a mnoha menších levicových opozičních stran, to bylo jedinkrát kdy, byl předseda zvolen z nevládní strany.

Nir si udržel svoji pozici po znovuzvolení v listopadových volbách 1959 a předsedal výboru pro veřejné služby, ale byl degradován zpět na předsedu. Po znovu zvolení v roce 1961 sloužil znova jako předseda Knesetu a předsedal výboru pro veřejné služby. Ztratil své místo po volbách v roce 1965.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Chapters of life - The scope of the generation and the movement 1884-1918 (1958)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nahum Nir na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]