Sajfuddín az-Zuabí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sajfuddín az-Zuabí
סיף א-דין א-זועבי
Sajfuddín az-Zuabí na snímku z roku 1951
Sajfuddín az-Zuabí na snímku z roku 1951

Narození 1913
Osmanská říše Nazaret, Osmanská říše
Úmrtí 26. června 1986
Izrael Izrael
Politický subjekt Dem. kandidátka Nazaretu
Dem. kandidátka izr. Arabů
Kidma ve-pituach
Šituf ve-pituach
Kidma ve-pituach
Ma'arach
Kidma ve-pituach
Sjednoc. arab. kandidátka
Kneset 1., 2., 3., 6., 7., 8., 9.
Příbuzní Abd ul Azíz az Zuabí
Hanín Zuabí (neteř)
Vojenská služba
Sloužil Hagana

Sajfuddín az-Zuabí (hebrejsky: סיף א-דין א-זועבי, Sejf el-Din el-Zu'abi, arabsky: سيف الدين الزعبي, žil 191326. června 1986) byl izraelský politik a poslanec Knesetu za strany Demokratická kandidátka Nazaretu, Demokratická kandidátka izraelských Arabů, Kidma ve-pituach, Šituf ve-pituach, Kidma ve-pituach, Ma'arach, Kidma ve-pituach a Sjednocená arabská kandidátka.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Nazaretu. Vystudoval střední školu. V době před vznikem státu Izrael spolupracoval se židovskými silami Hagana.[1] Patřil do komunity izraelských Arabů. Mezi jeho příbuzné patří další bývalý izraelskoarabský politik Abd ul Azíz az Zuabí a poslankyně Hanín Zuabí.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

V letech 19591965 a 19711974 byl starostou Nazaretu. Poprvé zasedl do Knesetu už po volbách v roce 1949, do nichž nastoupil za stranu Demokratická kandidátka Nazaretu. Byl členem parlamentního výboru pro záležitosti vnitra. Mandát obhájil ve volbách v roce 1951, nyní za stranu Demokratická kandidátka izraelských Arabů. Stal se členem výboru House Committee. Zvolení se za tutéž formaci dočkal i ve volbách v roce 1955. Znovu se stal členem výboru House Committee. Mandátu se vzdal předčasně, v únoru 1956. Pak delší dobu v Knesetu nezasedal. Až ve volbách v roce 1965 uspěl za stranu Kidma ve-pituach. Během funkčního období dočasně tato strana vstoupila do nové formace Šituf ve-pituach, ale pak se opětovně osamostatnila. Az-Zuabí se v Knesetu stal členem výboru pro záležitosti vnitra a pro ústavu, právo a spravedlnost. Mandát obhájil na kandidátní listině Kidma ve-pituach ve volbách v roce 1969, po nichž se stal členem výboru pro záležitosti vnitra a výboru pro jmenování islámských soudců. Zároveň působil jako místopředseda Knesetu. Za Kidma ve-pituach byl zvolen rovněž ve volbách v roce 1973. Během funkčního období tato strana dočasně fúzovala s levicovou stranou Ma'arach, aby se pak znovu osamostatnila a později vplynula do formace Sjednocená arabská kandidátka. Az-Zuabí se stal členem výboru pro jmenování islámských soudců a výboru pro ekonomické záležitosti. Uspěl i ve volbách v roce 1977, nyní za Sjednocenou arabskou kandidátku. V dubnu 1979 na poslanecký post rezignoval. V Knesetu ho nahradil Hamád Abú Rabía.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Sajfuddín az-Zuabí [online]. Kneset, [cit. 2011-03-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]