Jisra'el Galili

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jisra'el Galili
ישראל גלילי
Israel Galili.jpg

1. ministr informací Izraele
Ve funkci:
5. června 1967 – 17. března 1969
Nástupce Aharon Jariv
Stranická příslušnost
Členství Ma'arach (dříve Mapam, Achdut ha-Avoda)

Narození 10. února 1911
Ruské impérium Brailov, Ruské impérium
(nyní Ukrajina)
Úmrtí 8. února 1986 (74 let)
IzraelIzrael Izrael
Kneset 1., 3.8.
Profese politik
Commons Kategorie Yisrael Galili
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jisra'el Galili (hebrejsky: ישראל גלילי, rodným jménem Jisra'el Berčenko; 10. února 19118. února 1986) byl izraelský politik, vládní ministr a poslanec Knesetu. Před vyhlášením izraelské nezávislosti v roce 1948 byl náčelníkem generálního štábu Hagany.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Galili se narodil v Brailově v carském Rusku (dnešní Ukrajina). Když mu byly tři roky, jeho rodina podnikla aliju do Palestiny, kde se usadila v Tel Avivu. Zde Galili vystudoval střední školu a vyučil se tiskařem.

Vojenskou kariéru zahájil v roce 1927 vstupem do Hagany. V roce 1935 byl jmenován do výboru organizačního vedení a později se stal zodpovědným za nákup a výzbroj. Během druhé světové války byl zapojen do příprav boje proti předvídané nacistické invazi do Palestiny. V roce 1946 byl jmenován šéfem Hagany a tuto pozici zastával až do roku 1948, kdy byla Hagana, v souvislosti se založením Izraele, Davidem Ben Gurionem rozpuštěna.

Galili byl taktéž zakladatelem mládežnické skupiny ha-Noar ha-oved („Pracující mládež“) a kibucu Na'an, kde žil až do své smrti. V prvních parlamentních volbách v roce 1949 byl zvolen poslancem Knesetu a svůj mandát zastával až do roku 1951 a později v dalších funkčních obdobích v letech 1955 až 1977. Zprvu byl poslancem za levicovou stranu Mapam, která se později rozdělila a dala vzniknout Achdut ha-Avodě, z níž se později stal Ma'arach. Krátce byl ministrem informací a v několika vládách zastával post ministra bez portfeje. Patřil k jedněm z předních poradců ministerské předsedkyně Goldy Meirové, ministrům v její vládě a byl zároveň členem vlivného výboru pro zahraniční a obranné záležitosti a ministerské komise pro osady.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yisrael Galili na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]