Ester Razi'el-Na'or

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ester Razi'el-Na'or
אסתר רזיאל-נאור
Ester Razi'el-Na'or
Stranická příslušnost
Členství Cherut, Gachal
Vojenská služba
Služba Irgun

Narození 29. listopadu 1911
Ruské impérium, Smarhoń, Ruské impérium
Úmrtí 11. listopadu 2002 (90 let)
Izrael Izrael
Kneset 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7.
Děti Aryeh Naor
Příbuzní David Razi'el (bratr)
Profese politička a vychovatelka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ester Razi'el-Na'or (hebrejsky: אסתר רזיאל-נאור, žila 29. listopadu 191111. listopadu 2002) byla izraelská politička a poslankyně Knesetu za strany Cherut a Gachal.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve městě Smarhoń v tehdejší Ruské říši (pak Polsko, dnes Bělorusko). V roce 1923 přesídlila do dnešního Izraele. Vystudovala Levinského učitelský seminář v Tel Avivu. Už předtím v roce 1914 pobývala v Tel Avivu, kde její otec učil hebrejštinu na škole Tachmoni. Když vypukla první světová válka byla vyhoštěna. Od roku 1935 působila jako učitelka v Tel Avivu a Jeruzalému. V roce 1932 se zapojila do hnutí Bejtar a od roku 1936 se připojila k jednotkám Irgun. V roce 1939 byla první hlasatelkou rozhlasové stanice Irgunu Kol Cijon ha-lochemet, od roku 1943 pak působila i ve velitelských strukturách Irgunu. V roce 1944 byla zatčena mandátními britskými úřady a znovu v roce 1946, po teroristickém útoku na hotel King David.[1] Jejím bratrem byl vůdce Irgunu, David Razi'el.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

V izraelském parlamentu zasedla poprvé už po volbách v roce 1949, do nichž šla za Cherut. Stala se členkou parlamentního výboru pro vzdělávání a kulturu a výboru House Committee. Za stejnou stranu byla zvolena i ve volbách v roce 1951, volbách v roce 1955 a volbách v roce 1959(opět ve všech těchto volebních obdobích působila na postu člena výboru pro vzdělávání a kulturu a výboru House Committee). Na kandidátce Cherut uspěla rovněž ve volbách v roce 1961. Během následujícího funkčního období přešla do nové pravicové strany Gachal. Znovu zasedala jako členka výboru pro vzdělávání a kulturu a výboru House Committee. Dále byla předsedkyní podvýboru pro stav veřejných knihoven a podvýboru pro vzdělávací iniciativu mezi rodiči. Opětovně byla zvolena, na kandidátce Gachal, ve volbách v roce 1965. Zastávala post člena výboru pro vzdělávání a kulturu, výboru pro veřejné služby a výboru House Committee. Za Gachal získala poslanecký mandát i ve volbách v roce 1969. Zastávala nadále post člena výboru pro vzdělávání a kulturu a výboru House Committee.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Ester Razi'el-Na'or [online]. Kneset [cit. 2011-03-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]