Si'a socjalistit acma'it

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Si'a socjalistit acma'it
סיעה סוציאליסטית עצמאית
Datum založení1976
Datum rozpuštění1977
ZakladatelArje Eli'av
Ideologielevice
Oficiální webhttp://www.knesset.gov.il/faction/eng/FactionPage_eng.asp?PG=163
Zisk mandátů ve volbách
Nejvíce poslanců2 (po volbách 1973)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Si'a socjalistit acma'it (hebrejsky סיעה סוציאליסטית עצמאית‎, Nezávislá socialistická frakce) je bývalá izraelská politická strana.

Okolnosti vzniku a ideologie strany[editovat | editovat zdroj]

Strana byla založena 27. ledna 1976 v průběhu fungování osmého Knesetu zvoleného ve volbách roku 1973. Dva poslanci tehdy opustili politickou formaci Ja'ad-Hnutí za lidská práva. Šlo o Arje Eli'ava (původně zvoleného za formaci Ma'arach) a Marcii Freedmanovou, jež původně do Knesetu přišla na kandidátce strany Rac. V prvních dnech se tato nová dvoučlenná parlamentní skupina nazývala Sociálnědemokratická frakce (הסיעה הסוציאל-דמוקרטית‎, ha-Si'a ha-socjal-demokratit), 3. února 1976 získala jméno Sia'a socjalistit acma'it.

Před volbami roku 1977 se tato strana sloučila s dalšími levicovými subjekty jako Meri, Moked a některými členy hnutí Černých panterů a vytvořila levicovou kandidátku Machane smol le-Jisra'el. Na její kandidátce byl do následujícího Knesetu zvolen i Arje Eli'av. Druhá dosavadní poslankyně za Si'a soci'alistit acma'it Marcia Freedmanová ale založila vlastní politickou stranu Strana žen, za níž neúspěšně kandidovala.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Independent Socialist Faction na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]