Přeskočit na obsah

Dijáb Obejd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Di'ab Obejd
דיאב עובייד
Stranická příslušnost
ČlenstvíŠituf ve-achva
Šituf ve-pituach
Šituf ve-achva

Rodné jménoذياب حسن عبيد عبد القادر
Narození1911
Osmanská říše Tajbe, Osmanská říše
Úmrtí18. únor 1984
IzraelIzrael Izrael
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníTajbe
Kneset5., 6., 7.
ChoťSaada De'meh
SídloTúlkarim
Profesepolitik a podnikatel
CommonsDiyab Obeid
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Di'ab Obejd (hebrejsky: דיאב עובייד, arabsky: دياب عبيد, žil 191118. únor 1984) byl izraelský politik a poslanec Knesetu za strany Šituf ve-achva, Šituf ve-pituach a opět Šituf ve-achva.

Biografie a politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v obci Tajbe. Vystudoval střední školu. Do roku 1936 byl obchodníkem ve městě Tulkarm, pak v letech 19361948 působil jako obchodník v Jaffě, kde byl členem obchodní komory. V letech 19481951 se v rodném Tajbe zabýval zemědělstvím, v letech 19511958 zde zasedal v místní samosprávě.[1] Patřil do komunity izraelských Arabů.

V izraelském parlamentu zasedl poprvé po volbách v roce 1961, do nichž šel za stranu Šituf ve-achva. Nastoupil jako člen do parlamentního výboru pro ekonomické záležitosti, výboru pro veřejné služby, výboru práce, výboru pro vzdělávání a kulturu a výboru pro jmenování islámských soudců. Ve volbách v roce 1965 kandidoval úspěšně opět za Šituf ve-achva. Během funkčního období ale přešel do frakce Šituf ve-pituach, pak se opět osamostatnil do Šituf ve-achva. Nastoupil do parlamentního výboru pro ekonomické záležitosti a výboru práce. Ve volbách v roce 1969 byl zvolen opětovně za stranu Šituf ve-achva. Byl členem výboru pro ekonomické záležitosti, výboru pro veřejné služby, výboru práce, výboru pro vzdělávání a kulturu, výboru pro ústavu, právo a spravedlnost a výboru pro jmenování islámských soudců. Ve volbách v roce 1973 mandát neobhájil. V roce 1974 se stal poradcem ministra zemědělství pro arabské záležitosti.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Di'ab Obejd [online]. Kneset [cit. 2011-03-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]