Mordechaj Nurok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mordechaj Nurok
מרדכי נורוק
Mordechaj Nurok v roce 1951.
Mordechaj Nurok v roce 1951.
1. ministr poštovních služeb Izraele
Ve funkci:
3. listopadu 1952 – 24. prosince 1952
NástupceJosef Burg
Stranická příslušnost
ČlenstvíNárodní náboženská strana (dříve Sjednocená náboženská fronta, Mizrachi)

Narození7. listopadu 1879
Tukums, Ruské impérium
(nyní Lotyšsko)
Úmrtí8. listopadu 1962 (83 let)
IzraelIzrael Izrael
Místo pohřbeníhřbitov v Sanhedrii
Kneset1., 2., 3., 4., 5.
SídloTel Aviv
Alma materPetrohradská státní univerzita
Profesepolitik a rabín
Náboženstvíjudaismus
CommonsMordechai Nurock
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dr. Mordechaj Nurok (hebrejsky: מרדכי נורוק, rodným jménem Markus Nurok; 7. listopadu 18798. listopadu 1962) byl rabín a izraelský a lotyšský politik, poslanec lotyšského a izraelského parlamentu, člen izraelské vlády, v níž zastával funkci vůbec prvního ministra poštovních služeb (ministrem však byl pouhé dva měsíce). V roce 1952 kandidoval za stranu Mizrachiizraelských prezidentských volbách a úspěšně se probojoval až do posledního kola, kde prohrál s Jicchakem Ben Cvi o dvacet dva hlasů.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Markus Nurok se narodil ve městě Tukumscarském Rusku (dnešní Lotyšsko). Studoval na univerzitách v Rusku, Německu a Švýcarsku a získal doktorát z filosofie. Později se stal rabínem a v roce 1913 nahradil svého otce ve funkci rabína v Jelgavě. O dva roky později odešel do Ruska.

Zúčastnil se šestého sionistického kongresu v roce 1903 a pomáhal židovským uprchlíkům během první světové války. Rovněž se stal členem všeruského židovského výboru a založil náboženskou židovskou skupinu, známou jako „Tradice a svoboda.“

V roce 1921 se vrátil do Lotyšska, které již bylo nezávislým státem. Následující rok byl zvolen poslancem lotyšského parlamentu a stal se vůdcem bloku menšin. Svůj poslanecký mandát si udržel až do rozpuštění parlamentu v roce 1934.

Když začal Lotyšsko okupovat Sovětský svaz, odešel Nurok kvůli svým sionistickým aktivitám do Turkmenistánu. Jeho žena i dvě děti zahynuly během holocaustu a Nurok sám podnikl aliju do britské mandátní Palestiny v roce 1947. Bezprostředně po svém příjezdu se začal angažovat v politice, stal se členem strany Mizrachi a v roce 1949 byl zvolen poslancem v prvních izraelských parlamentních volbách za Sjednocenou náboženskou frontu (volební alianci stran Mizrachi, ha-Po'el ha-Mizrachi, Agudat Jisra'el a Po'alej Agudat Jisra'el). Zvolen byl i v následujících volbách v roce 1951, po nichž byl 3. listopadu 1952 jmenován historicky prvním ministrem poštovních služeb ve třetí vládě Davida Ben Guriona. V prosinci 1952 se stal po smrti prezidenta Chajima Weizmanna jedním z kandidátů v prezidentských volbách. Ve volbách však nakonec zůstal druhý a zvítězil kandidát Mapaje Jicchak Ben Cvi poměrem hlasů 62:40. Později téhož měsíce se Ben Gurionova vláda rozpadla a v pořadí čtvrté vládě, sestavené 24. prosince již strana Mizrachi nebyla zařazena a Nurok tak přišel o svůj ministerský post.

Zvolen byl i v následujících parlamentních volbách v roce 1955 (tehdy již byla strana Mizrachi sloučena v Národní náboženskou stranu), 1959 a 1961. Poslancem byl až do své smrti 8. listopadu 1962. Jeho mandát převzal Šalom Avraham Šaki.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mordechai Nurock na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]