Rachel Kohen-Kagan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rachel Kohen-Kagan
רחל כהן-כגן
Rachel Kohen-Kagan רחל כהן-כגן (1948)
Rachel Kohen-Kagan
רחל כהן-כגן (1948)
Stranická příslušnost
ČlenstvíWIZO (1949–1951)
Liberální strana (1961–1965)

Narození19. února 1888
Ruské impérium Oděsa, Ruské impérium
(nyní Ukrajina)
Úmrtí15. října 1982 (94 let)
IzraelIzrael Izrael
Kneset1., 5.
Profesepolitička a aktivistka
Náboženstvíjudaismus
PodpisRachel Kohen-Kagan רחל כהן-כגן, podpis
CommonsRachel Cohen-Kagan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rachel Kohen-Kagan (hebrejsky: רחל כהן-כגן, rodným jménem Rachel Lubersky; 19. února 188815. října 1982) byla sionistická aktivistka a izraelská politička. Společně s Goldou Meyersonovou (později Golda Meirová) byla jednou ze dvou signatářek izraelské deklarace nezávislosti (celkem bylo 24 signatářů).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Oděse v carském Rusku (dnešní Ukrajina), kde později vystudovala univerzitu. Další vystudovala v Moskvě.

V roce 1919 podnikla aliju do mandátní Palestiny, kde se angažovala v Mezinárodní ženské sionistické organizaci (anglicky: Women's International Zionist Organization, WIZO). V roce 1932 byla jmenována předsedkyní komise pro sociální podporu při městské radě Haify a tuto funkci zastávala až do roku 1946.

V roce 1938 byla zvolena předsedkyní WIZO a začala se zajímat o politiku. V roce 1946 byla jmenována ředitelkou sociálního odboru Židovské národní rady. Byla členkou prozatímní státní rady (hebrejsky: Moecet ha-Am) a společně s Goldou Meyersonovou (později Golda Meirová) byly jediné dvě ženy, které podepsaly deklaraci nezávislosti.

V první volbách do Knesetu v roce 1949 získala WIZO jeden poslanecký mandát, který získala právě Rachel Kohen-Kagan. O poslanecký mandát přišla v následujících parlamentních volbách v roce 1951. Později vstoupila do Liberální strany a po volbách v roce 1961 se stala opět poslankyní Knesetu. Byla však jednou ze sedmi poslanců, kteří Liberální stranu opustili a založili Nezávislé liberály na protest proti plánovanému sloučení Liberální strany s Cherutem. V následujících volbách v roce 1965 o své křeslo přišla.

Měla dvě děti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rachel Cohen-Kagan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]