Ja'akov Dori

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ja'akov Dori
Dori na fotografii z roku 1949
Dori na fotografii z roku 1949
Narození 8. října 1899
Oděsa, Ruské impérium
Úmrtí 22. ledna 1973
Haifa, Izrael
Vojenská kariéra
Hodnost generálporučík (rav aluf),
náčelník Generálního štábu
Doba služby 1917–1949
Sloužil Britská armáda
Hagana
Izraelské obranné síly
Války první světová válka
válka za nezávislost
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Ja'akov Dori (hebrejsky: יעקב דורי, rodným jménem Ja'akov Dostrovsky, rusky: Яков Достровский; 8. října 1899, Oděsa22. ledna 1973, Haifa) byl izraelský generál a první náčelník Generálního štábu Izraelských obranných sil.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Oděse v tehdejším carském Rusku (dnešní Ukrajina). Společně s rodiči emigroval roku 1905 po protižidovském pogromu v Oděse do osmanské Palestiny. Po ukončení střední školy v Haifě se zapsal do Židovských legií, což byla součást britské armády během první světové války. Později vstoupil do Hagany a přijal krycí jméno Dan. Během služby v Haganě byl velitelem v Haifě. V roce 1929 se oženil s Badanou Pintovou, která rovněž pocházela z Ukrajiny.

Roku 1939 byl jmenován náčelníkem štábu Hagany a tuto pozici zastával až do roku 1946. Jeho úkolem bylo transformovat Haganu z obranné organizace v klasickou armádu. V letech 1946 až 1947 se rovněž účastnil židovských delegací, které se pokoušely získat zbraně od Spojených států amerických.

Když byly v květnu 1948 založeny Izraelské obranné síly, stal se jejich prvním náčelníkem Generálního štábu. Avšak navzdory jeho dobrému velení a organizačním schopnostem trpěl zdravotními obtížemi a měl potíže s velením jednotkám během izraelské izraelské války za nezávislost, a tak byl nucen spoléhat na svého zástupce Jigaela Jadina. Ve funkci setrval až do 9. listopadu 1949, kdy armádu opustil. Ve funkci náčelníka štábu jej nahradil Jadin.

I poté, co armádu opustil, nepřestal nosit důstojnický odznak. Následně byl jmenován předsedou vědecké rady při kanceláři premiéra Davida Ben Guriona. Později se stal prezidentem Technionu v Haifě a tuto pozici zastával až do roku 1965.

Jeho syn Jerachmiel Dori sloužil jako velitel u ženistů. Jeho dcera Etana Padan je biochemička a profesorka mikrobiologické ekologie na Hebrejské univerzitěJeruzalémě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yaakov Dori na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]