Amnon Lipkin-Šachak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Amnon Lipkin-Šachak
אמנון ליפקין-שחק
Lipkin-Šachak v uniformě v době svého působení v čele Generálního štábu izraelské armády, 1995
Lipkin-Šachak v uniformě v době svého působení v čele Generálního štábu izraelské armády, 1995
Ve funkci:
11. října 2000 – 7. března 2001
Předchůdce Jicchak Mordechaj
Nástupce Efrajim Sne

Ve funkci:
5. srpna 1999 – 7. března 2001
Předchůdce Ehud Barak
Nástupce Rechav'am Ze'evi

Narození 18. března 1944
Tel Aviv, Britský mandát Palestina (dnes Izrael)
Úmrtí 19. prosince 2012 (68 let)
Jeruzalém, Izrael
Politický subjekt Derech chadaša (dříve Mifleget ha-merkaz)
Vzdělání Telavivská univerzita
Commons Kategorie Amnon Lipkin-Shahak

Amnon Lipkin-Šachak (hebrejsky: אמנון ליפקין-שחק, žil 18. března 1944, Tel Aviv - 19. prosince 2012 Jeruzalém) byl náčelník Generálního štábu Izraelských obranných sil (IOS), člen Knesetu a ministr dopravy a turismu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Byl ženatý a měl šest dětí. Měl bakalářský titul z historie na Telavivské univerzitě.

Vojenská služba[editovat | editovat zdroj]

Lipkin-Šachak začal svou vojenskou službu jako mladík na vojenské škole v Haifě. V roce 1962 sloužil jako desátník u parašutistické brigády, později zastával množství jiných funkcí a nakonec se dopracoval až k hodnosti brigádního generála. Během své vojenské kariéry byl dvakrát vyznamenán medailí Za odvahu za službu ve dvou operacích:[1] InfernoJordánsku roku 1968, které se zúčastnil v hodnosti kapitána, a Jaro mládíBejrútu roku 1973, jíž se zúčastnil v hodnosti podplukovníka. Za vlády Jicchaka Rabina byl coby zástupce náčelníka Generálního štábu účasten vyjednávání s palestinskými Araby. V roce 1983 stanul v čele armádního Centrálního velitelství a o tři roky později se stal velitelem vojenské rozvědky Aman, v jejímž čele stál až do roku 1991.[2]

Předtím, než byl v roce 1995 jmenován náčelníkem Generálního štábu, veřejně oznámil, že měl leukemii, ale že se zcela uzdravil.[1] Ve funkci nahradil Ehuda Baraka a ze své nové pozice pokračoval v účasti ve vyjednávání s palestinskými Araby a Syřany, během nichž se setkal se svým syrským protějškem. Většinu svého funkčního období strávil za vlády premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Jicchaka Mordechaje. Toto období se vyznačovalo střety mezi ním a jeho nadřízenými, a to zejména kvůli rozdílnosti politických názorů a osobní neúctě (Lipnik-Šachak odmítl navrhnout generálmajora Mordechaje jako svého zástupce, což způsobilo to, že Mordechaj odešel z armády do politiky a nakonec se stal Lipnik-Šachakovým protivníkem).

Z armády odešel po 36 letech služby v roce 1998 a ve funkci náčelníka Generálního štábu byl nahrazen Šaulem Mofazem.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 se přidal k nově založené straně Mifleget ha-merkaz (Strana středu) vedené Jicchakem Mordechajem. Za tuto stranu byl zvolen do 15. Knesetu, kde vládu sestavoval Ehud Barak. Lipnik-Šachak se v Barakově vládě stal ministrem turismu a později, po Mordechajově rezignaci, rovněž ministrem dopravy. Krátce poté opustil Stranu středu a vstoupil do strany Derech chadaša (Nová cesta). Lipnik-Šachak odešel z Knesetu poté, co Barak neuspěl při pokusu o znovuzvolení premiérem v roce 2001 (byl nahrazen Arielem Šaronem) a byl nahrazen Davidem Magenem.

Zemřel na rakovinu 19. prosince 2012 v Nemocnici Hadasa v Jeruzalémě[3] a byl pohřben na vojenském hřbitově Kirjat Ša'ul v Tel Avivu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amnon Lipkin-Shahak na anglické Wikipedii.

  1. a b RONEN, Gil. Amnon Lipkin-Shahak 'in Very Serious Condition' [online]. Aruc ševa, 2012-12-18, [cit. 2012-12-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b LAPPIN, Yaakov. Former IDF chief of staff Amnon Lipkin-Shahak passes away [online]. The Jerusalem Post, 2012-12-19, [cit. 2012-12-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Former IDF chief Amnon Lipkin-Shahak dies in Jerusalem hospital, aged 68 [online]. timesofisrael.com, [cit. 2012-12-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]