Amnon Lipkin-Šachak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Amnon Lipkin-Šachak
אמנון ליפקין-שחק
Lipkin-Šachak v uniformě v době svého působení v čele Generálního štábu izraelské armády, 1995
Lipkin-Šachak v uniformě v době svého působení v čele Generálního štábu izraelské armády, 1995
Ve funkci:
11. října 2000 – 7. března 2001
Předchůdce Jicchak Mordechaj
Nástupce Efrajim Sne

Ve funkci:
5. srpna 1999 – 7. března 2001
Předchůdce Ehud Barak
Nástupce Rechav'am Ze'evi

Stranická příslušnost
Členství Derech chadaša (dříve Mifleget ha-merkaz)

Narození 18. března 1944
Tel Aviv, Britský mandát Palestina (dnes Izrael)
Úmrtí 19. prosince 2012 (68 let)
Jeruzalém, Izrael
Vzdělání Telavivská univerzita
Commons Kategorie Amnon Lipkin-Shahak

Amnon Lipkin-Šachak (hebrejsky: אמנון ליפקין-שחק, žil 18. března 1944, Tel Aviv - 19. prosince 2012 Jeruzalém) byl náčelník Generálního štábu Izraelských obranných sil (IOS), člen Knesetu a ministr dopravy a turismu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Byl ženatý a měl šest dětí. Měl bakalářský titul z historie na Telavivské univerzitě.

Vojenská služba[editovat | editovat zdroj]

Lipkin-Šachak začal svou vojenskou službu jako mladík na vojenské škole v Haifě. V roce 1962 sloužil jako desátník u parašutistické brigády, později zastával množství jiných funkcí a nakonec se dopracoval až k hodnosti brigádního generála. Během své vojenské kariéry byl dvakrát vyznamenán medailí Za odvahu za službu ve dvou operacích:[1] InfernoJordánsku roku 1968, které se zúčastnil v hodnosti kapitána, a Jaro mládíBejrútu roku 1973, jíž se zúčastnil v hodnosti podplukovníka. Za vlády Jicchaka Rabina byl coby zástupce náčelníka Generálního štábu účasten vyjednávání s palestinskými Araby. V roce 1983 stanul v čele armádního Centrálního velitelství a o tři roky později se stal velitelem vojenské rozvědky Aman, v jejímž čele stál až do roku 1991.[2]

Předtím, než byl v roce 1995 jmenován náčelníkem Generálního štábu, veřejně oznámil, že měl leukemii, ale že se zcela uzdravil.[1] Ve funkci nahradil Ehuda Baraka a ze své nové pozice pokračoval v účasti ve vyjednávání s palestinskými Araby a Syřany, během nichž se setkal se svým syrským protějškem. Většinu svého funkčního období strávil za vlády premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Jicchaka Mordechaje. Toto období se vyznačovalo střety mezi ním a jeho nadřízenými, a to zejména kvůli rozdílnosti politických názorů a osobní neúctě (Lipnik-Šachak odmítl navrhnout generálmajora Mordechaje jako svého zástupce, což způsobilo to, že Mordechaj odešel z armády do politiky a nakonec se stal Lipnik-Šachakovým protivníkem).

Z armády odešel po 36 letech služby v roce 1998 a ve funkci náčelníka Generálního štábu byl nahrazen Šaulem Mofazem.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 se přidal k nově založené straně Mifleget ha-merkaz (Strana středu) vedené Jicchakem Mordechajem. Za tuto stranu byl zvolen do 15. Knesetu, kde vládu sestavoval Ehud Barak. Lipnik-Šachak se v Barakově vládě stal ministrem turismu a později, po Mordechajově rezignaci, rovněž ministrem dopravy. Krátce poté opustil Stranu středu a vstoupil do strany Derech chadaša (Nová cesta). Lipnik-Šachak odešel z Knesetu poté, co Barak neuspěl při pokusu o znovuzvolení premiérem v roce 2001 (byl nahrazen Arielem Šaronem) a byl nahrazen Davidem Magenem.

Zemřel na rakovinu 19. prosince 2012 v Nemocnici Hadasa v Jeruzalémě[3] a byl pohřben na vojenském hřbitově Kirjat Ša'ul v Tel Avivu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amnon Lipkin-Shahak na anglické Wikipedii.

  1. a b RONEN, Gil. Amnon Lipkin-Shahak 'in Very Serious Condition' [online]. Aruc ševa, 2012-12-18, [cit. 2012-12-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b LAPPIN, Yaakov. Former IDF chief of staff Amnon Lipkin-Shahak passes away [online]. The Jerusalem Post, 2012-12-19, [cit. 2012-12-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Former IDF chief Amnon Lipkin-Shahak dies in Jerusalem hospital, aged 68 [online]. timesofisrael.com, [cit. 2012-12-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]