Mordechaj Maklef

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mordechaj Maklef
Motke
Maklef na fotografii z roku 1952
Maklef na fotografii z roku 1952

Narození1920
Jeruzalém, Britský mandát Palestina
Úmrtí22. února 1978
Jeruzalém
Vojenská kariéra
Hodnostgenerálporučík (rav aluf),
náčelník Generálního štábu
Doba služby1932–1953
SloužilBritská armáda
Hagana
Izraelské obranné síly
Válkydruhá světová válka
válka za nezávislost
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Mordechaj „Motke“ Maklef (hebrejsky מרדכי „מותקה“ מקלף‎, ‎1920, Jeruzalém22. února 1978, Jeruzalém) byl izraelský generál, který v letech 1952 až 1953 zastával funkci náčelníka Generálního štábu Izraelských obranných sil. Po odchodu z armády stál v čele mnoha důležitých státních podniků.

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vesnici Moca nedaleko Jeruzaléma v mandátní Palestině. Jeho rodiče patřili mezi zakladatele této první moderní vesnice umístěné vně Jeruzaléma, umístěné u cesty směrem na Jaffu. Během arabských nepokojů v roce 1929 byla celá jeho rodina zabita Araby ze sousední vesnice Kolonia. Jemu samotnému se podařilo uniknout skokem z okna.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jako mladík se aktivně účastnil bojů v řadách Hagany a Nočních nájezdníků Orde Wingata. Po vypuknutí druhé světové války vstoupil do palestinského regimentu v britské armádě, v němž bojoval v severní Africe a Itálii. V červenci 1942 byl povýšen do hodnosti seržanta. Po svém odchodu z armády v srpnu 1946 zůstal v Evropě a podílel se na organizování ilegální židovské imigrace do Palestiny a získávání zbraní pro budoucí židovský stát. O něco později se vrátil do Palestiny a znovu se zapojil do činnosti Hagany.

Během izraelské války o nezávislost bojoval v Karmeliho brigádě; nejprve jako operační důstojník a později ve funkci velitele brigády. Mimo jiné se účastnil i operace Chiram, při které izraelské jednotky obsadily Galileu. Po válce se jako člen izraelské delegace účastnil jednání v Libanonu a Sýrii.

V listopadu 1949 byl jmenován zástupcem náčelníka Generálního štábu Jigaela Jadina. Po jeho rezignaci v roce 1952 jej v této vrcholné armádní funkci nahradil, a to pod podmínkou, že v ní setrvá pouze jeden rok. Během působení ve funkci náčelníka generálního štábu čelil Izrael velké vlně útoků ze strany fedajínů, palestinských útočníků ze Západního břehu a Pásma Gazy, napadajících izraelské pohraničí. Ve snaze zabránit těmto útokům pověřil Maklef majora Ariela Šarona vytvořením speciální jednotky, která by pronikala přes hranice a útočila na základny fedajínů. Šaron vytvořil jednotku 101, která podnikala odvetné útoky, a to až do roku 1953, kdy ji Maklefův následovník Moše Dajan sloučil s 890. výsadkářskou brigádou. V čele rozšířené výsadkářské brigády opět stanul Šaron.

Civilní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Dne 7. prosince 1953, rok po svém nástupu do funkce, Maklef rezignoval na pozici náčelníka generálního štábu. Z armády odešel do civilního sektoru a v letech 1955 až 1968 působil např. jako generální ředitel v chemickém či zemědělském průmyslu. Zemřel 22. února 1978.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mordechai Maklef na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]