Přeskočit na obsah

Šinuj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šinuj
Datum založení1974
PředsedaRon Levintal
Ideologieliberalismus
ekonomický liberalismus
sekularismus
antiklerikalismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Výsledky voleb do Knesetu
(počet mandátů)

Šinuj (hebrejsky: שינוי‎, doslova „Změna“) je izraelská sionistická, sekulární a antiklerikální liberální strana a hnutí podporující volný trh.

Strana se dvakrát stala třetí největší stranou Knesetu (izraelského parlamentu), v obou případech však tomuto úspěchu následovalo rozdělení a zhroucení; ve volbách v roce 1977 získala 15 mandátů jako součást aliance Demokratické hnutí za změnu, avšak o rok později došlo k rozdělení aliance a Šinuj v následujících volbách získal pouhé dva mandáty. Ve volbách v roce 2003 strana (kandidující samostatně) získala 15 mandátů, ale o tři roky později o ně přišla, když většina jejich poslanců Šinuj opustili, aby založili novou stranu. Šinuj byla členem Liberální internacionály.

Ačkoliv byla strana tradičním nositelem liberální ekonomické politiky a sekulárních hodnot v Izraeli po třicet let, vytvoření Kadimy odebralo Šinuji jeho přirozené voliče a v lednu 2006 se strana rozpadla do několika malých frakcí, z nichž žádné se nepodařilo překonat 2% volební práh.[1]

Předsedové strany

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shinui na anglické Wikipedii.

  1. Israeli political parties: Shinui [online]. BBC, 2006-04-05 [cit. 2009-11-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]