Brit le'umit mitkademet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brit le'umit mitkademet
ברית לאומית מתקדמת
Předseda Hašim Mach'amid
Ideologie obhajoba zájmů izraelských Arabů
Zisk mandátů ve volbách
Nejvíce poslanců 1 (Kneset po roce 1999)
Oficiální web Profil na stránkách Knesetu

Brit le'umit mitkademet (hebrejsky: ברית לאומית מתקדמת‎‎; doslova „Pokroková národní aliance“) byla izraelská politická strana založená na přelomu 20. a 21. století Hašimem Mach'amidem, zaměřená na obhajobu zájmů izraelských Arabů

Původně se nazývala Achdut le'umit - ha-Brit ha-le'umit ha-mitkademet (hebrejsky: אחדות לאומית – הברית הלאומית המתקדמת‎‎; doslova „Národní jednota - Pokroková národní aliance“)

Okolnosti vzniku strany[editovat | editovat zdroj]

Strana vznikla během funkčního období patnáctého Knesetu, když tři poslanci opustili Sjednocenou arabskou kandidátku. Dva z nich, Muhammad Kanaán a Taufíq Chatíb, ustavili novou stranu nazvanou Arabská národní strana, zbylý odcházející poslanec, Hašim Mach'amid, založil stranu Pokroková národní aliance.

Zatímco Arabská národní strana v následujících volbách v roce 2003 nekandidovala, formace Hašima Mach'amida se dočasně proměnila v plnohodnotně fungující politickou stranu. Ve volbách dostala 20 571 hlasů (0,7 %), což ale nestačilo na zisk mandátu, protože to byla jen necelá polovina zisku nutného pro vstup do parlamentu. Mezi izraelskými Araby dosáhla podpory 6,3 %,[1] téměř výlučně v domovském městě Hašima Mach'amida Umm al-Fachm.[2]

V říjnu 2003 strana kandidovala v komunálních volbách v Umm al-Fachm na společné listině se stranou Balad, formací Hnutí synů vesnice a izraelsko-židovskou stranou Chadaš.[3] Od té doby už samostatně nevystupovala. Hašim Mach'amid se před volbami v roce 2006 neúspěšně pokoušel o zisk místa na kandidátní listině strany Chadaš.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Progressive National Alliance na anglické Wikipedii.

  1. Minorities [online]. Haaretz [cit. 2011-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Hadash seeks to boost support in Triangle [online]. Haaretz [cit. 2011-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-01. (anglicky) 
  3. Strong Islamic Sentiment Drives Arab Elections, 30. říjen 2003 [online]. The Jerusalem Post [cit. 2011-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-04. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]