Ha-Miflaga ha-le'umit ha-aravit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ha-Miflaga ha-le'umit ha-aravit
המפלגה הלאומית הערבית
Datum založení 19. únor 2001
Předseda Muhammad Kanaán
Ideologie obhajoba zájmů izraelských Arabů
Oficiální web Profil na stránkách Knesetu
Zisk mandátů ve volbách
Nejvíce poslanců 2 (Kneset po roce 1999)

ha-Miflaga ha-le'umit ha-aravit (hebrejsky: המפלגה הלאומית הערבית‎‎, arabsky: الحزب القومي العربي‎‎, al-Hizb al-kavmi al-arabi; doslova „Arabská národní strana“) byla izraelská politická strana založená v roce 2001 Muhammadem Kanaánem.

Okolnosti vzniku strany[editovat | editovat zdroj]

Strana vznikla během funkčního období patnáctého Knesetu, když tři poslanci opustili Sjednocenou arabskou kandidátku. Jeden z nich, Hašim Mach'amid, založil formaci Pokroková národní aliance. Zbylí dva, Muhammad Kanaán a Taufíq Chatíb, ustavili novou stranu nazvanou Arabská národní strana.

Voleb v roce 2003 se ale strana neúčastnila. Před volbami v roce 2006 původně zvažovala účast na kandidátce levicové židovsko-arabské strany Chadaš[1], ale pak se rozhodla pro samostatnou účast, aby na poslední chvíli odstoupila a podpořila arabskou stranu Balad.[2] Formálně už ale nebylo možné samostatnou kandidátní listinu odstranit, takže Arabská národní strana obdržela 738 hlasů (0,02 %), což ji ovšem neumožnilo zisk mandátu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arab National Party na anglické Wikipedii.

  1. Hadash seeks to boost support in Triangle [online]. Haaretz [cit. 2011-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-01. (anglicky) 
  2. National Arab Party endorses National Democratic Assembly after withdrawing from race, 8. březen 2006 [online]. y.net [cit. 2011-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]