Rafi Ejtan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rafi Ejtan
רפי איתן

1. ministr pro záležitosti penzistů
Ve funkci:
4. května 2006 – 31. března 2009
Nástupce Benjamin Netanjahu
Stranická příslušnost
Členství Gil

Narození 23. listopadu 1926 (91 let)
Ejn Charod, Britský mandát Palestina (dnes Izrael)
Kneset 17.
Alma mater London School of Economics
Profese politik a obchodník
Commons Kategorie Rafi Eitan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rafael „Rafi“ Ejtan (hebrejsky: רפי איתן; narozen 23. listopadu 1926) je bývalý agent Šin Bet, který se podílel na únosu Adolfa Eichmanna, bývalý šéf tajné služby Lakam a současný předseda strany izraelských důchodců Gil.

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Ejtan se narodil v Palestině v kibucu Ejn Charod v rodině ruských sionistických přistěhovalců z roku 1923. Jeho otec, Noach Hantman byl básník, matka Miriam Lucanská žena v domácnosti. Kromě Rafiho měli ještě další tři děti; Odeda, Rinu a Ami. Celá rodina žila šťastně v Ramat ha-Šaron sestávající ze 100 rodin. V roce 1940 Rafi dostudoval střední zemědělskou školu a poté odešel studovat do Londýna, kde získal titul BSc v ekonomii.

V roce 1938, jako 12letý vstoupil Ejtan do Hagany, aby se o něco později stal příslušníkem Palmachu, elitní části Hagany. V tajných operacích pomáhal židovským uprchlíkům prchajícím před nacismem do Palestiny. Nejslavnější operací, které se v té době zúčastnil byla likvidace britského radaru na horu Karmel nedaleko Haify. Při operaci se musel plazit kanálama, čímž získal přezdívku Smraďoch, která mu už zůstala (a odlišovala ho od jiného Rafaela Ejtana, známého izraelského politika). V té době se Ejtan také poprvé setkal s pozdějším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem.

V tajných službách[editovat | editovat zdroj]

V průběhu války za nezávislost sloužil Ejtan u armádních zpravodajců. Po založení Šin Bet odchází pracovat do této služby a stává se šéfem operací. V této pozici se účastní únosu Adolfa Eichmanna jako šéf komanda.

V průběhu let 19641966 vedl dva roky trvající operaci proti německým vědcům pracujícím na vývoji raketových zbraní pro Egypt. Též byl zapojený do přípravy plánu na likvidaci iráckého jaderného programu, který vyvrcholil v červnu 1981 útokem izraelského letectva na irácký nukleární reaktor v Osiraku.

Po odchodu z tajných služeb[editovat | editovat zdroj]

V roce 1972 opouští Šin Bet a přechází do soukromého sektoru. Zabývá se například lovem tropických ryb a dalšími zemědělskými podniky.

V roce 1978 dostává od ministra vlády Menachema Begina nabídku, aby se stal jeho poradcem pro otázky terorismu, neboť na tomto poli patři Ejtan k nejrespektovanějším expertům.

V roce 1981 je Ejtan jmenován šéfem průmyslové a vědecké rozvědky Lakam, v které působí až do roku 1985, kdy je tato výzvědná služba rozpuštěna jako důsledek neautorizované špionáže proti spojenci, USA (tzv. aféra Pollard)

Protiteroristický poradce[editovat | editovat zdroj]

Podle knihy Gideonovi vyzvědači od Gordona Thomase během vlády M. Thatcherové navázala v roce 1980 s Ejtanem vztahy britská MI6 a ten začal působit jako poradce v boji proti severoirským teroristům. Tento vztah vyvrcholil v roce 1985, kdy agenti Mosadu vystopovali bombové komando IRA v Gibraltaru. Za nejasných okolností potom byli tři členové IRA zabiti příslušníky SAS. Následně se informace o účasti Ejtana a Mosadu při této operaci objevila v tisku a IRA vydala příkaz svým příslušníkům, aby Ejtana našli a zabili. Kvůli této hrozbě (a rozpakům, do kterých se izraelská vláda kvůli Ejtanově neautorizované účasti na operaci v Gibraltaru dostala) opouští Ejtan Velkou Británii a ukončuje svou spolupráci s jejími tajnými službami. Tento incident poté ještě několik let zatěžoval izraelsko-britské vztahy.

Soukromý sektor[editovat | editovat zdroj]

Po rozpuštění Lakamu v roce 1985 je Ejtanovi nabídnuto místo ředitele státní chemické korporace, kterou řídí až do roku 1993. Firma pod jeho vedením prodělala silnou expanzi a stala se jednou z největších v zemi. V roce 1992 dostává, prostřednictvím úspěšného brazilského obchodníka I. Semmela nabídku na zemědělský kontrakt na Kubě zahrnující kultivaci největšího kubánského citrusového háje. Poté, co tento kontrakt vyhrál, zakládá se čtyřmi dalšími podnikateli společnost GMB Grupo BM, ve které zastupuje izraelskou společnost Reesimex. GMB později získává i kontrakt na stavbu Památníku holokaustu v centru staré Havany. Za svou práci v oblasti zemědělství byla GMB nedávno kubánskou vládou vyznamenána. Kromě Kuby GBM obchoduje i v jiných zemích Latinské Ameriky. Mezi jinými například řídí zemědělské projekty v Dominikánské republice.

Předseda Gilu[editovat | editovat zdroj]

Začátkem roku 2006 zakládá stranu GIL (VĚK), se kterou se při březnových volbách dostal do Knesetu a získala 7 parlamentních křesel. Strana je zajímavá zejména tím, že si jako primární cíl určila obranu izraelských důchodců.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti se Ejtan ve volném čase věnuje sochařství. Na svém kontě má již přes 100 soch. V nedávné době měl samostatnou výstavu v prostorách high-tech společnosti Brown. Do důchodu se nechystá.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rafi Eitan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]