Arje Eldad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arje Eldad
אריה אלדד
poslanec Knesetu
Úřadující
Ve funkci od:
28. ledna 2003
Stranická příslušnost
ČlenstvíNárodní jednota

Narození1. května 1950 (73 let)
Izrael Tel Aviv, Izrael
Kneset16., 17., 18.
RodičeJisra'el Eldad
DětiKarni Eldad
PříbuzníJisra'el Eldad (otec)
Alma materTelavivská univerzita
Profeselékař
Webová stránkawww.arieheldad.com
CommonsAryeh Eldad
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prof. Arje Eldad, M.D. (hebrejsky אריה אלדד‎, * 1. května 1950) je izraelský lékař, politik a bývalý poslanec Knesetu za alianci Národní jednota, v jejímž rámci vede stranu Hatikva.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Tel Avivu, kde studoval medicínu na Telavivské univerzitě.[1] Jeho otec Jisra'el Eldad byl známým izraelský filosofem, a někdejším vůdcem předstátní revizionistické organizace Lechi.[1] Arje Eldad sloužil v izraelské armádě, kde byl po 25 let starším důstojníkem lékařských sborů a nakonec i vrchním lékařským důstojníkem s hodností brigádního generála (nyní v záloze). V letech 2000 až 2003 byl primářem centra plastického a popáleninového centra v jeruzalémském lékařském centru Hadasa.[1] Je celosvětově uznáván za jím vyvinutou léčbu popálenin, za níž získal Evansovu cenu, udělenou American Burns Treatment Association a je profesorem plastické chirurgie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Je ženatý, má pět dětí a žije v osadě Kfar Adumim na Západním břehu Jordánu.[1]

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Poslancem Knesetu byl poprvé zvolen ve volbách v roce 2003, v nichž kandidoval za Národní jednotu, a po svém zvolení se stal předsedou parlamentního etického výboru. Před plánovaným izraelským jednostranným staženímPásma Gazy a severu Západního břehu Jordánu v srpnu 2005, byl Eldad jediným poslancem, který vyzval k nenásilné občanské neposlušnosti, coby taktice v boji proti vládě. Sám se dokonce vydal na cestu z osady Sa-Nur (sever Západního břehu) do osady Neve Dekalim (Pásmo Gazy), aby upoutal pozornost na existující nesouhlas s plánem izraelského stažení.

V únoru 2006 byl společně se svým kolegou Efrajimem Ejtamem zraněn během střetu mezi protestujícími a policií při odstraňování osady Amona. Tato událost vyvolala silnou vlnu kritiky na obou stranách; prozatímní premiér Ehud Olmert obvinil Eldada z podněcování davu k útoku na policii, zatímco Eldad a pravice obvinila Olmerta a policii z bezohledného použití síly.

Po svém znovuzvolení ve volbách v roce 2006 Eldad v srpnu 2007 založil a vedl desetičlenný parlamentní výbor Chomeš. Cílem tohoto výboru bylo prosadit znovuzaložení osady Chomeš, s konečným cílem znovuzaložení všech osad zrušených v roce 2005. V listopadu 2007 oznámil vznik nové sekulárně-pravicové politické strany s názvem Hatikva. V následujících volbách v roce 2009 kandidovala Eldadova strana v rámci aliance Národní jednota a Eldad byl opětovně zvolen poslancem Knesetu.

V roce 2008 předložil ke schválení zákon, který navrhoval vystěhování arabských obyvatel Hebronu, „za účelem ochrany Židů v Hebronu.“[2] V květnu 2009 naopak předložil návrh zákona, podle nějž by bylo palestinským Arabům dáno jordánské státní občanství a vznikl by palestinský stát v rámci Jordánska; ten vyvolal formální protest jordánského ministra zahraničních věcí.[3]

Názory[editovat | editovat zdroj]

Je členem pravicové organizace Profesoři za silný Izrael. V březnu 2010 se ohradil proti vyjádření britského ministra zahraničních věcí Davida Milibanda, který prohlásil, že izraelské padělání britských pasů je „netolerovatelné,“ když uvedl: „Myslím, že Britové jsou pokrytečtí a nechci urazit psy,[pozn 1] protože někteří psi jsou skutečně loajální, ale kdo dal Britům právo nás soudit ve válce proti terorismu?“[4]

V říjnu 2010 se naopak vyjádřil k návštěvě Mahmúda AhmadínežádaLibanonu, když uvedl:[5]

Dějiny by se vyvíjely jiným směrem, kdyby se v roce 1939 nějakému židovskému vojákovi podařilo zastřelit Adolfa Hitlera. Pokud se Ahmadínežád ocitne byť jen na chvíli v hledáčku nějakého izraelského vojáka, je naprosto nutné zabránit tomu, aby se vrátil domů živý (…) Jsem pro preventivní medicínu, která zamezuje vážným nemocem. Tato likvidace by ušetřila hodně životů

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V souvislosti s britským protestem označili někteří izraelští pravicoví politici Brity za antisemitské psy.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aryeh Eldad na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Arieh Eldad, National Union [online]. Ynetnews, 2005-01-26 [cit. 2010-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Arab MK Tibi okays consideration of rightist MK's 'racist' bill [online]. Haaretz, 2008-02-08 [cit. 2010-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. NAHMIAS, Roee. Jordan summons Israeli ambassador over rightist bill [online]. Ynetnews, 2009-05-26 [cit. 2010-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b PRINCE, Rosa; MASSIE-BLOMFIELD, Adrian. Israeli Cloning of British Passports Intolerable [online]. The Daily Telegraph, 2010-03-23 [cit. 2010-10-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-06. (anglicky) 
  5. Izraelský poslanec veřejně vyzval vojáky: Zabijte Ahmadínežáda [online]. Lidovky.cz, 2010-10-13 [cit. 2010-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]