Madžali Wahabi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Madžali Wahabi
מגלי והבה
טקס הענקת המדד החברתי הראשון 5.jpg
Stranická příslušnost
Členství ha-Tnu'a (dříve Kadima, Likud)

Narození 12. února 1954 (67 let)
Izrael Bejt Džan, Izrael
Kneset 16., 17., 18.
Alma mater Hebrejská univerzita, Haifská univerzita
Profese politik
Commons Majalli Wahabi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Madžali Wahabi (hebrejsky מגלי והבה, arabsky مجلي وهبي) je izraelský politik a bývalý poslanec Knesetu za strany ha-Tnu'a, Kadima a Likud.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 12. února 1954 ve městě Bejt Džan v Izraeli. Vysokoškolské vzdělání bakalářského typu v oboru historie islámu získal na Hebrejské univerzitě, magisterský titul v oboru dějiny nového Blízkého východu získal na Haifské univerzitě. Žije ve městě Bejt Džan, je ženatý, má čtyři děti. Sloužil v izraelské armádě, kde dosáhl hodnosti podplukovníka. Hovoří hebrejsky, arabsky, francouzsky a anglicky.[1] Je členem komunity izraelských Drúzů.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Do knesetu nastoupil po volbách roku 2003, tehdy ještě za stranu Likud. Z ní v průběhu funkčního období přestoupil do nové vzniklé formace Kadima. Za ní pak úspěšně kandidoval ve volbách roku 2006 a volbách roku 2009. Ve volebních obdobích 2006–2009 a od roku 2009 zastává funkci místopředsedy parlamentu. V letech 2003–2006 byl členem parlamentního výboru pro ustanovování drúzských soudců, výboru pro zahraniční záležitosti a obranu, výboru pro vzdělávání, kulturu a sport. V letech 2006–2009 působil ve finančním výboru, petičním výboru a ve výboru pro záležitosti vnitra a životního prostředí. Od roku 2009 zastává post člena finančního výboru a parlamentního vyšetřovacího výboru pro integraci arabských zaměstnanců do veřejného sektoru. Předsedal meziparlamentní unii izraelsko-nizozemského přátelství a izraelsko-španělského přátelství.[1]

Od března do června 2005 byl náměstkem v úřadu premiéra, pak v letech 2005–2006 náměstkem ministra školství, kultury a sportu. Od roku 2007 byl náměstkem ministra zahraničních věcí.[1] V únoru 2007 se krátce stal nejvyšším ústavním činitelem, protože prezident Moše Kacav byl mimo úřad a úřadující hlava státu Dalia Icik (předsedkyně parlamentu) na zahraniční cestě. Šlo o první případ, kdy tento post připadl nežidovskému občanovi Izraele.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Madžali Wahabi [online]. Kneset [cit. 2011-01-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]