Přeskočit na obsah

Izraelští Drúzové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Izraelští Drúzové
الدروز الإسرائيليون
דרוזים בישראל
Hrobka proroka Jetra Drúzský voják
Hrobka proroka Jetra • Drúzský voják izraelské armády
Populace
135 400 (r. 2014)
Země s významnou populací
IzraelIzrael Izrael
Jazyk(y)
arabština, hebrejština
Náboženství
drúzské

Izraelští Drúzové (hebrejsky דרוזים בישראל, Druzim be-Jisra'el, arabsky الدروز الإسرائيليون) je nábožensko-etnická skupina v Izraeli, tvořená drúzským obyvatelstvem. Žijí v několika vesnicích a městech v severní části státu, čtyři drúzská města se nachází na okupovaných Golanských výšinách.

Historie Drúzů v Izraeli[editovat | editovat zdroj]

Drúzské město Isfija

Drúzské náboženství se vydělilo již v raném středověku z islámu. Vzešlo z ismailitské větve ší'itského islámu a přijalo některé další vlivy, například z řecké filozofie. Zhruba od roku 1050 se drúzská komunita uzavřela vnějším vlivům a odmítla proselytismus. Již v té době žili Drúzové v oblastech nynějšího severního Izraele. Významné komunity se nacházely v dnešním Libanonu a jižní Sýrii. V období britské mandátní Palestiny si Drúzové na území dnešního Izraele udržovali odstup od arabsko-židovského konfliktu. Během izraelské války za nezávislost v roce 1948 se pak připojili k židovským silám a drúzská jednotka dokonce bojovala na straně Izraelců.[1]

Drúzové mají v Izraeli status samostatné náboženské komunity se svými náboženskými soudy v otázkách rodinného a náboženského práva. Statisticky a jazykově jsou řazeni do komunity izraelských Arabů, odlišují se od nich ovšem nejen svou náboženskou identitou, ale i postojem k státu Izrael. Drúzové převážně slouží v izraelské armádě, označují se za loajální občany Izraele a nehlásí se k arabskému (palestinskému) národnímu hnutí.[1] Odlišný je postoj Drúzů na okupovaných Golanských výšinách, kteří z velké části i po anexi Golan roku 1981 odmítli přijmout izraelské občanství a nadále se deklarují jako loajální občané Sýrie.

Drúzové v Izraeli disponují vlastním školským systémem. Zatímco v roce 1948/1949 navštěvovalo školy jen 981 Drúzů, počátkem 21. století již více než 30 000. Tvoří 2,3 % veškerých studentů v Izraeli, zatímco jejich podíl na celkové populaci dosahuje jen 1,6 %. Výrazným způsobem jsou Drúzové integrováni do izraelské armády. Od roku 1956 slouží Drúzové povinně v armádě, v níž existuje i drúzský prapor Cherev založený roku 1974. Drúzové nicméně slouží i v mnoha jiných jednotkách a to i na velitelských postech. Jusef Mišleb se roku 2001 stal prvním drúzským generálmajorem.[1] Drúzové jsou také aktivní v politice. Sálih Taríf počátkem 21. století sloužil jako první ministr drúzského původu v izraelské vládě, dalším výrazným politikem je Ajúb Qará, člen Likudu.

V Izraeli se nachází několik drúzských svatyň. Nejvýznamnější je hrobka proroka Jetra poblíž Tiberiasu.[1]

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle Izraelského statistického úřadu žilo v Izraeli k 31. prosinci 2014 135 400 Drúzů, z toho 109 000 v Severním distriktu a 25 400 v Haifském distriktu.[2]

Drúzská (a částečně drúzská) sídla v Izraeli[editovat | editovat zdroj]

v pohoří Karmel
v severním Izraeli
na Golanských výšinách

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d The Druze in Israel, by Dr. Naim Aridi [online]. mfa.gov.il [cit. 2015-10-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SOURCES OF POPULATION GROWTH, BY DISTRICT, POPULATION GROUP AND RELIGION [online]. Ročenka Centrálního statistického úřadu 2015 [cit. 2015-10-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-13. (anglicky, hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]