Degel ha-Tora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Výsledky voleb do Knesetu
(počet mandátů)

Degel ha-Tora (hebrejsky: דֶגֶל הַתּוֹרָה, doslova „Prapor Tóry“) je izraelská aškenázská ultraortodoxní politická strana, která společně se stranou Agudat Jisra'el tvoří politické seskupení Sjednocený judaismus Tóry.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1988 stranu založil duchovní vůdce strany Šas – rabín Menachem Eliezer Šach, v rámci odštěpení od Agudat Jisra'el. K tomu došlo kvůli sporům s chasidskými rabíny mateřské strany. Jméno strany bylo vybráno v kontrastu s izraelskou vlajkou evokující sekulární životní styl a společnost, vůči níž se Charedim ostře staví.

Ve volbách do 12. Knesetu získala Degel ha-Tora dva poslanecké mandáty a stala se součástí vlády Národní jednoty. Ve volbách do 13., 14. a 15. Knesetu strana kandidovala pod společnou kandidátkou uskupení Jednotný judaismus Tóry se stranou Agudat Jisra'el.

Před volbami do 14. a 15. Knesetu se strany rozdělily z důvodu větších výhod ve financování.

V roce 2005 se stala strana součástí vládní koalice premiéra Ariela Šarona.

V současné době (17. Kneset) má strana dva poslanecké mandáty.

Ideologie[editovat | editovat zdroj]

Degel ha-Tora reprezentuje „litevskou větev“ nechasidských Charedim (známých také jako Mitnagdim) a vymezuje se proti chasidsky orientované Agudat Jisra'el. V některých případech strany soupeří samy mezi sebou, jindy postupují jednotně ve zmíněné alianci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Degel HaTorah na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČEJKA, Marek. Judaismus a politika v Izraeli. 3. vyd. Brno: Barrister & Principal, 2009. 278 s. ISBN 978-80-87029-39-8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]