Josi Peled

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josi Peled
יוסי פלד
Ypeled.JPG

ministr bez portfeje Izraele
Ve funkci:
31. března 2009 – 27. září 2012
Stranická příslušnost
Členství Likud
Vojenská služba
Služba Izraelské obranné síly
Hodnost generálmajor (Aluf)
Bitvy/války šestidenní válka
opotřebovací válka
jomkipurská válka
první libanonská válka

Narození 18. ledna 1941 (78 let)
Belgie Belgie
Kneset 18.
Alma mater Telavivská univerzita
Profese politik
Commons Kategorie Yossi Peled
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josi Peled (hebrejsky: יוסי פלד, rodným jménem Jeffke Mendelevich; narozen 18. ledna 1941) je izraelský a politik a bývalý generál. V minulosti působil jako poslanec Knesetu za stranu Likud a ministr bez portfeje v izraelské vládě. Před vstupem do politiky byl velitelem Severního velitelství Izraelských obranných sil (IOS).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Jeffke Mendelevich v Belgii. Během druhé světové války byl společně se svou sestrou adoptován křesťanskou rodinou a až do svých šesti let byl vychováván jako křesťanský chlapec. Po válce jej vyhledala jeho matka, jež přežila holokaust, a díky pomoci Židovské brigády spolu odešli do mandátní Palestiny. Peledův otec zahynul ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau.

Izraeli vystudoval historii na Telavivské univerzitě a získal titul bakalář. Později se usadil v kibucu Negba.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Během šestidenní války v roce 1967 byl Peled velitelem roty 9. praporu 7. brigády 84. tankové divize, pod vedením Jisra'ele Tala. Během opotřebovací války sloužil jako velitel praporu při Suezském průplavu. V průběhu jomkipurské války v roce 1973 Peled velel záložníkům 205. tankové brigády pod velením Moše Peleda. Jeho brigáda se přesunula z Jeruzaléma na Golanské výšiny a bojovala se syrskou armádou na severní frontě.

Později v 70. letech bylo Peledovi svěřeno velení 252. divize na Sinajském poloostrově. Během první libanonské války v roce 1982 velel provizorní jednotce s názvem Josiho sbor, východně od jezera Karaoun.

Vrcholu ve své vojenské kariéře dosáhl v roce 1986, když byl povýšen na velitele Severního velitelství IOS. Tuto funkci zastával až do roku 1991.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z armády pracoval jako chief executive officer společnosti Tadiran Telecom. Následně zastával řadu pozic ve vládních úřadech, tehdy však ještě nebyl oficiálně politicky činný. V roce 1993 se stal ředitelem Second Israeli Broadcasting Authority, vedl také řadu vládou jmenovaných komisí, jejichž úkoly byly následující:

  • formulace plánu pro vládní politiku týkající se komunikací (1996)
  • vyšetření příčin a selhání, vedoucí k zajetí třem izraelských vojáků příslušníky Hizballáhu na hoře Dov v říjnu 2000
  • formulace politiky pro léčbu příslušníků Jiholibanonské armády v Izraeli
  • vyšetření železniční nehody poblíž Bejt Jehošua, při které zahynulo 5 lidí (2006)

V roce 1996 Peled vstoupil do strany Likud a stal se hlavním podporovatelem Benjamina Netanjahua. Před volbami do Knesetu v roce 2009 získal 15. místo na kandidátní listině strany. Ve volbách pak strana získala 27 mandátů a Peled se stal poslancem Knesetu. Ve vládě Benjamina Netanjahua byl následně jmenován ministrem bez portfeje. Dne 16. září 2012 oznámil rezignaci na svůj poslanecký mandát a 27. září rezignoval na post ministra bez portfeje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yossi Peled na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]