Moše Feiglin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moše Feiglin
Moše Feiglin v roce 2003
Moše Feiglin v roce 2003
Stranická příslušnost
Členství Likud (ze strany odešel)

Narození 31. července 1962 (58 let)
Haifa, Izrael
Národnost Židé
Kneset 19.
Choť Cipi Feiglin
Příbuzní Aya Zahavi Feiglin (bratrova dcera)
Sídlo Karnej Šomron
Profese politik a novinář
Náboženství judaismus
Commons Kategorie Moshe Feiglin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moše Feiglin (hebrejsky משה פייגלין‎‎, narozen 31. července 1962 Haifa) je izraelský pravicový politik, do ledna 2015 člen Likudu, v letech 2013–2015 poslanec Knesetu za uskupení Likud Jisra'el bejtenu a místopředseda Knesetu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Feiglin se narodil roku 1962 v Haifě v Izraeli, absolvoval ješivu Or Ecijon a sloužil jako kapitán v bojové jednotce Izraelských obranných sil. Je autorem knih Where There Are No Men a War of Dreams, publikuje množství článků a často se objevuje v mezinárodních televizích a rádiích.

Společně se Šmuelem Sackettem byl v roce 1993 spoluzakladatelem hnutí Zo Arcejnu („Toto (je) naše Země“), které protestovalo proti Mírovým dohodám z Osla. Je zakladatelem hnutí izraelské občanské neposlušnosti, které pořádalo protesty proti Oselským dohodám. Několikrát byl odsouzen za podněcování k veřejně prospěšným pracím. V březnu 2008 byl Feiglinovi zakázán britským ministrem zahraničí vstup do Spojeného království s odůvodněním, že „by to nebylo prospěšné veřejnému zájmu.“

V letech 2005 a 2007 kandidoval na předsedu Likudu, avšak ani jednou neuspěl. V prosinci 2005 získal 12,5 % a skončil na třetím místě za Benjaminem Netanjahuem a Silvanem Šalomem. V srpnu 2007 skočil s 23,4 % na druhém místě za Netanjahuem.

V primárkách Likudu byl v listopadu 2012 zvolen na volitelné 15. místo kandidátky pro volby do Knesetu. V lednu 2013 byl zvolen poslancem. V průběhu volebního období se profiloval jako kritik premiéra a předsedy Likudu Benjamina Netanjahua. V primárkách Likudu konaných před volbami do Knesetu v roce 2015 byli vyloučeni jeho pozorovatelé ze sčítání hlasů a Feiglin nebyl umístěn na volitelné místo kandidátní listiny. Sám to označil za cílené zabití provedené stoupenci Netanjahua a počátkem ledna 2015 oznámil, že odchází ze strany.[1]

V červnu 2015 podal žádost o registraci nové politické strany Zehut - Tnua jisraelit jehudit.[2]

Je ženatý a s manželkou Cipi mají pět dětí a jedno vnouče. Žijí v Samařském regionu na Západním břehu ve městě Karnej Šomron.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Moshe Feiglin na anglické Wikipedii.

  1. Moshe Feiglin Leaves Likud, Forms New Party [online]. Aruc ševa [cit. 2015-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Medabrim al ze [online]. Aruc štajim [cit. 2015-07-06]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]