Moše Feiglin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moše Feiglin
Moše Feiglin v roce 2003
Moše Feiglin v roce 2003
Stranická příslušnost
ČlenstvíLikud (ze strany odešel)

Narození31. července 1962 (61 let)
Haifa, Izrael
Kneset19.
ChoťCipi Feiglin
PříbuzníAya Zahavi Feiglin (bratrova dcera)
SídloKarnej Šomron
Profesepolitik a novinář
Náboženstvíjudaismus
CommonsMoshe Feiglin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moše Feiglin (hebrejsky משה פייגלין‎, narozen 31. července 1962 Haifa) je izraelský pravicový politik, do ledna 2015 člen Likudu, v letech 2013–2015 poslanec Knesetu za uskupení Likud Jisra'el bejtenu a místopředseda Knesetu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Feiglin se narodil roku 1962 v Haifě v Izraeli, absolvoval ješivu Or Ecijon a sloužil jako kapitán v bojové jednotce Izraelských obranných sil. Je autorem knih Where There Are No Men a War of Dreams, publikuje množství článků a často se objevuje v mezinárodních televizích a rádiích.

Společně se Šmuelem Sackettem byl v roce 1993 spoluzakladatelem hnutí Zo Arcejnu („Toto (je) naše Země“), které protestovalo proti Mírovým dohodám z Osla. Je zakladatelem hnutí izraelské občanské neposlušnosti, které pořádalo protesty proti Oselským dohodám. Několikrát byl odsouzen za podněcování k veřejně prospěšným pracím. V březnu 2008 byl Feiglinovi zakázán britským ministrem zahraničí vstup do Spojeného království s odůvodněním, že „by to nebylo prospěšné veřejnému zájmu.“

V letech 2005 a 2007 kandidoval na předsedu Likudu, avšak ani jednou neuspěl. V prosinci 2005 získal 12,5 % a skončil na třetím místě za Benjaminem Netanjahuem a Silvanem Šalomem. V srpnu 2007 skočil s 23,4 % na druhém místě za Netanjahuem.

V primárkách Likudu byl v listopadu 2012 zvolen na volitelné 15. místo kandidátky pro volby do Knesetu. V lednu 2013 byl zvolen poslancem. V průběhu volebního období se profiloval jako kritik premiéra a předsedy Likudu Benjamina Netanjahua. V primárkách Likudu konaných před volbami do Knesetu v roce 2015 byli vyloučeni jeho pozorovatelé ze sčítání hlasů a Feiglin nebyl umístěn na volitelné místo kandidátní listiny. Sám to označil za cílené zabití provedené stoupenci Netanjahua a počátkem ledna 2015 oznámil, že odchází ze strany.[1]

V červnu 2015 podal žádost o registraci nové politické strany Zehut - Tnua jisraelit jehudit.[2]

Je ženatý a s manželkou Cipi mají pět dětí a jedno vnouče. Žijí v Samařském regionu na Západním břehu ve městě Karnej Šomron.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Moshe Feiglin na anglické Wikipedii.

  1. Moshe Feiglin Leaves Likud, Forms New Party [online]. Aruc ševa [cit. 2015-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Medabrim al ze [online]. Aruc štajim [cit. 2015-07-06]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]