Nová liberální strana (Izrael)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nová liberální strana
מפלגה ליברלית חדשה
Logo
Zkratkaקן (volební symbol)
Datum založení15. března 1990
PředsedaJicchak Moda'i
Mateřská stranaLikud
Zisk mandátů ve volbách
Nejvíce poslanců5
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nová liberální strana (hebrejsky: מפלגה ליברלית חדשה‎, Miflaga Libralit Chadaša) byla izraelská parlamentní politická strana z počátku 90. let 20. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Strana byla založena 15. března 1990 během funkčního období dvanáctého Knesetu pěti poslanci Likudu, kteří tuto stranu opustili. Všech pět poslanců pocházelo z někdejší Liberální strany, která se s Likudem roku 1988 sloučila a její původní název byl Strana za pokrok sionistické myšlenky.

Navzdory tomu, že strana byla založena poslanci, kteří opustili Likud, se stala součástí vládní koalice vedené premiérem Jicchakem Šamirem z Likudu. V rámci koaliční dohody se stal Jicchak Moda'i ministrem financí. Dne 18. června 1990 nově vzniklou stranu opustil Avraham Šarir a 4. prosince téhož roku Josef Goldberg a oba se vrátili do Likudu.

V březnu 1992 se strana krátce před parlamentními volbami přejmenovala na Novou liberální stranu. Ve volbách však získala pouze 0.6 % hlasů a nedokázala tak překročit volební práh.

Členové Knesetu[editovat | editovat zdroj]

Kneset
(počet poslanců)
členové Knesetu
12. (1990–1992)
(5)
Pinchas Goldstein, Pesach Gruper, Jicchak Moda'i, Josef Goldberg (vrátil se do Likudu), Avraham Šarir (vrátil se do Likudu)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku New Liberal Party (Israel) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]