Simcha Dinic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Simcha Dinic
שמחה דיניץ
Israeli Prime Minister Menahem Begin toasts Jimmy Carter during a working dinner between US and Israeli officials. - NARA - 175524 (cropped).tif
Stranická příslušnost
ČlenstvíMa'arach

Narození23. června 1929
Tel Aviv
Britský mandát PalestinaBritský mandát Palestina Britský mandát Palestina (nyní Izrael)
Úmrtí23. září 2003 (ve věku 74 let)
Jeruzalém
IzraelIzrael Izrael
Místo pohřbeníHerzlova hora
Kneset11.
Alma materGeorgetown University
Profesepolitik a diplomat
Náboženstvíjudaismus
CommonsSimcha Dinitz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Simcha Dinic, hebrejsky: שמחה דיניץ‎, (23. června 1929 Tel Aviv23. září 2003 Jeruzalém) byl izraelský politik a diplomat. V letech 1969 až 1973 byl generálním ředitelem úřadu ministerského předsedy a politický poradce ministerské předsedkyně Goldy Meirové. Poté se stal izraelským velvyslancem ve Spojených státech a tento diplomatický post zastával až do roku 1979. V 80. letech byl poslancem Knesetu za sociálnědemokratickou stranu Ma'arach.

Dinic sehrál významnou roli v koordinaci transferu zbraní z USA do Izraele během jomkipurské války v roce 1973 a byl členem izraelské delegace během mírových jednání s Egyptem v Camp Davidu v roce 1978.

Ve volbách do Knesetu v roce 1984 byl zvolen poslancem za stranu Ma'arach a byl členem výboru pro zahraniční věci a obranu. Krátce před volbami v roce 1988 na svůj mandát rezignoval. Od roku 1986 do roku 1995 byl předsedou výkonného výboru Světové sionistické organizace a Židovské agentury. Za jeho působení emigroval do Izraele téměř milion Židů (tj. zhruba 7 % veškeré židovské populace na světě) ze zemí bývalého Sovětského svazu a dalších zemí. Nadto bylo v květnu 1991 v rámci operace Šalamoun letecky do Izraele přepraveno přes 14 tisíc etiopských Židů. Ze svých funkcí byl nucen odstoupit v roce 1995 po dvou obviněních z krádeže.[1] O obou Dinic tvrdil, že se jedná o účetnické chyby. Po dlouhém soudním procesu byl zproštěn všech obvinění.

Diplomatické vzdělání získal na Edmund A. Walsh School of Foreign Service při Georgetown University ve Spojených státech, kde získal titul bakaláře a magistra.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Simcha Dinitz na anglické Wikipedii.

  1. Ex-chief of Jewish Agency is guilty of credit card fraud [online]. Jewish Weekly [cit. 2010-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Izraelský velvyslanec v USA
Předchůdce:
Jicchak Rabin
19731979
Simcha Dinic
Nástupce:
Efrajim Evron