Herzlova hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
hora Vzpomínek
הַר הרצל‎‎ Herzlova hora
Herzlova hora
Herzlova hora

Vrchol 834 m n. m.
Poloha
Světadíl Asie
Stát IzraelIzrael Izrael
Pohoří Jeruzalém
Herzlova hora
Herzlova hora
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herzlova hora (hebrejsky: הר הרצל‎‎, Har Hercel; nazývaná také Har ha-Zikaron, הר הזכרון‎‎, doslova „hora Vzpomínek“) je kopec a od roku 1951 také izraelský národní hřbitov v západní části Jeruzaléma, pojmenovaný po zakladateli moderního sionismu, Theodoru Herzlovi. Jeho hrobka se nachází na vrcholu kopce. Západně od Herzlovy hory se nachází památník obětem holocaustu Jad vašem.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ihned po vzniku Izraele v roce 1948, bylo rozhodnuto pohřbít vojáky izraelské armády v severní části hory Herzl. poté, v roce 1951, bylo rozhodnuto pohřbít také vedení země na jižní části Herzlovy hory a založit místo v národním hřbitově Isral. O několik let později bylo také rozhodnuto pohřbít policisty a příslušníky dalších bezpečnostní sil na národním vojenském hřbitově.

V létě 1949 rozhodla vláda, že je potřeba založit národní hřbitov pro osobnosti Izraele a padlé vojáky izraelské armády. Herzlova hora je místem posledního odpočinku izraelských premiérů, např. Leviho Eškola, Goldy Meirové a Jicchaka Rabina (který je pohřben po boku své manželky Ley Rabinové). Na Herzlově hoře jsou pohřbeni také izraelští prezidenti a jiní významní židovští a sionističtí vůdci.

Herzlova hora je místem mnoha vzpomínkových akcí.

Národní civilní hřbitov Státu Izrael (Chelkat gedolej ha'uma)[editovat | editovat zdroj]

Je to hlavní izraelský hřbitov pro vedoucí představitele země.

Herzlův hrob[editovat | editovat zdroj]

V roce 1903 napsal Theodor Herzl do své závěti:

„Přeji si být pohřben v kovové rakvi vedle mého otce a zůstat tam, dokud židovský lid nepřenese mé ostatky do Erec Jisra'el. Rakve mého otce, mé sestry Pauline a mých blízkých příbuzných, kteří do té doby zemřou, budou také přeneseny.“[1]

Když o rok později Herzl zemřel, byl pohřben ve Vídni. O 45 let později, v roce 1949, byly jeho ostatky přeneseny a znovupohřbeny v Jeruzalémě. Místo jeho posledního odpočinku bylo vybráno zvláštní státní komisí. Bylo přijato 63 návrhů na vzhled náhrobku. Vítězný návrh Josepha Klarweina sestává z prostého černého granitu, na němž je uvedeno jméno Herzl. Od roku 1951 je Herzlova hora používána jako izraelský národní hřbitov.

Navzdory Herzlovým výslovným přáním nebyly jeho děti pohřbeny po jeho boku. Z mnoha důvodů byly ostatky jeho syna a dcery převezeny do Izraele až v roce 2006. Místo, kde jsou pohřbeny ostatky jeho třetí dcery, která zahynula v Terezíně během holocaustu, je neznámé. Z jeho rodiny byl na Herzlově hoře pohřben jeho jediný vnuk v prosinci 2007.[2]

Herzlovo muzeum[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Herzlovo muzeum.

Interaktivní muzeum na Herzlově hoře nabízí letmý pohled do života Theodora Herzla, muže, který stojí za snem o návratu do židovské vlasti. V roce 2010 bylo vedle muzea otevřeno Centrum sionistických studií.

Prostranství na Herzlově hoře[editovat | editovat zdroj]

Toto prostranství se každoročně užívá ke slavnostní připomínce Dne nezávislosti Izraele. Na severní straně prostranství je hrob Theodora Herzla, zakladatele moderního politického sionismu. Prostranství se nachází na nejvyšším místě Herzlovy hory v centru národního hřbitova. Během nácviku ke dni nezávislosti 18. dubna 2012 se zde zřítila konstrukce nesoucí osvětlení, zabila jednoho vojáka a zranila sedm dalších. Voják byl pohřben na blízkém vojenském hřbitově.

Památník obětem terorismu v Izraeli[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Památník obětem teroru v Izraeli.

Památník obětem teroristických útoků, připomínající izraelské oběti terorismu od roku 1851 do současnosti.

Národní vojenský a policejní hřbitov[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hřbitov Izraelců padlých při obraně země. Nachází se v severní části hory. Jsou zde pohřbíváni izraelští vojáci padlí v boji v případě, že je rodina nechce nechat pohřbít jinde.

Zahrada nezvěstných v boji[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Zahrada nezvěstných v boji.

Zahradní památník připomínající pohřešované příslušníky izraelských ozbrojených sil, jejichž místo pohřbu není známo. Symbolické hroby náleží vojákům a policistům, kteří sloužili od roku 1914 v ozbrojených silách.

Národní pamětní síň pro padlého Izraele[editovat | editovat zdroj]

je iniciativou izraelského ministerstva obrany připomínat všechny vojenské izraelské války a židovské stíhače od roku 1860 až do současnosti.

Monumenty a památníky[editovat | editovat zdroj]

Hora Vzpomínek[editovat | editovat zdroj]

Hora vzpomínek se nachází západně od Herzlovy hory a dosahuje 806 metrů nad mořem. Na hoře se nachází památník Jad vašem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mount Herzl na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]