Vedlejší postavy v Harrym Potterovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Zde jsou uvedeny některé vedlejší postavy z Harryho Pottera, románu britské spisovatelky J. K. Rowlingové.


Batylda Bagshotová[editovat | editovat zdroj]

Batylda Bagshotová
První výskyt Harry Potter a Kámen mudrců
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Ztvárnil/a Hazel Douglas
Informace
Narození před 1881
Úmrtí před 24.12.1997
Postavení historička
Bydliště Godrikův důl

Batylda Bagshotová (angl. Bathilda Bagshot) byla významná historička, autorka Dějin čar a kouzel. Bydlela v Godrikově dole a byla starou přítelkyní Albuse Brumbála, Gellert Grindelwald byl její prasynovec, který se k ní přestěhoval poté, co byl vyloučen z Kruvalu. Bagshotová byla hlavním zdrojem informací pro životopis o Brumbálovi od Rity Holoubkové. Ta tyto informace získala pod vlivem veritaséra. Její paměť byla potom ale asi upravena, protože jí Rita Holoubková poslala svou knihu se vzkazem, že si jejich rozhovor asi nebude pamatovat. Této knihy si všimla Hermiona, když s Harrym navštívili Godrikův důl.

Zemřela před tím, než se Harry dostal do Godrikova dolu, ten se tak se samotnou Batyldou nikdy nesetkal. Byla pravděpodobně zabita Voldemortem, ten její tělo využil jako úkryt pro svého hada Naginiho, který tam měl čekat na Harryho. Měl za úkol na Harryho zaútočit, jakmile se tam objeví.

Bane[editovat | editovat zdroj]

Bane
První výskyt Harry Potter a Kámen mudrců
Poslední výskyt Harry Potter a Fénixův řád
Ztvárnil/a Jason Piper
Informace
Postavení Kentaur,Firenzeho kritik
Bydliště Zapovězený les

Bane je jeden z kentaurů, kteří obývají Zapovězený les. Poprvé se objevuje v prvním díle, když Harry s dalšími studenty odpykávajícími si školní trest a Hagridem pátrají po zraněném jednorožcovi. On kritizoval Firenzeho, když nesl Harryho na zádech od mrtvého jednorožce, choval se prý jako služebník kouzelníků. Na rozdíl od dalšího kentaura Ronana mluví velice rychle. Ve filmu je velice rezavý.

Frank Bryce[editovat | editovat zdroj]

Frank Bryce
První výskyt Harry Potter a Ohnivý pohár
Ztvárnil/a Eric Sykes
Informace
Narození srpen 1917
Úmrtí 20.srpna 1994
Postavení Mudla, zahradník
Bydliště Malý Visánek (Raddleův statek)

Frank Bryce byl samotářský veterán z druhé světové války, který pracoval jako správce na panství Raddleových v Malém Visánku. Když Voldemort zabil své prarodiče a otce, byl právě Bryce podezřelý mudlovskou policií. Pro nedostatek důkazů (které ani nemohly existovat, protože Raddleovi byli zabiti kletbou Avada kedavra) byl propuštěn. Obyvatelé Malého Visánku ale stále věřili, že právě Bryce je tím vrahem, a proto se mu vyhýbali.

Na začátku čtvrtého dílu se Voldemort tajně vydá do Malého Visánku. Bryce vyslechne jeho plán na zabití Harryho Pottera, ale Voldemortův had Nagini ho uvidí a Voldemort proto Bryceho prakticky hned zabije. Bryce se pak společně s Cedricem Diggorym, Bertou Jorkinsovou a Harryho rodiči ještě jednou objeví na konci knihy, když spolu Harry a Voldemort bojují při priori incantatem. Albus Brumbál později prohlásí, že si myslí, že Bryce byl využit pro vytvoření Voldemortova posledního viteálu – Naginiho. Rowlingová ale později řekla, že pro tento byla využita již dřívější smrt Berty Jorkinsové.

Ernie Bourák[editovat | editovat zdroj]

Ernie Bourák
První výskyt Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
Informace
Postavení Řidič záchranného autobusu

Ernie Bourák (angl. Ernie Prang) je řidič Záchranného autobusu a poprvé se objevil ve třetím díle. Má tlusté brýle a je patrno, že moc neumí řídit. Stan, průvodce ze Záchranného autobusu mu někdy také říká Ern. Ve filmu ho ztvárnil Jimmy Gardner.

Kdy se narodil, nevíme. Víme jen, že vzdělání získal v Bradavicích.[1] V srpnu roku 1993 se zúčastnil převozu Harryho Pottera od tetičky a strýčkaKvikálkova do Londýna. Byl přítomen na pohřbu Albuse Brumbála roku 1997.

Jeho jméno Ernie je po dědečkovi Joanne Rowlingové, příjmení Bourák (orig. Prang) odkazuje k vraku auta.[2]

Magorian[editovat | editovat zdroj]

Magorian je vůdce kentaurů v Zapovězeném lese. Není tak ukvapený jako Bane, lidem však také nedůvěřuje. Objevuje se v knihách Harry Potter a Fénixův řád a Harry Potter a Relikvie smrti. Filmově ho ztvárnil Michael Wildman. Zúčastnil se bitvy o Bradavice v posledním díle.

Nicolas Flamel[editovat | editovat zdroj]

Nicolas Flamel
První výskyt Harry Potter a Kámen Mudrců
Informace
Postavení Alchymista
Bydliště Paříž

Nicolas Flamel je jedna ze dvou postav v celé sérii knih Harry Potter, která je postavena na skutečné postavě. Nicolas Flamel byl francouzským alchymistou. Byl zmíněn pouze v prvním díle. Je jediným člověkem, kterému se kdy podařilo vytvořit Kámen mudrců, díky němuž spolu se svou manželkou Perenellou žili několik století. Flamel také pracoval s Brumbálem na svých alchymistických objevech. Kámen se stane cílem lorda Voldemorta, a tak se ho Flamel rozhodne přesunout od Gringottových do Bradavic. Ale i tam se k němu Voldemort (který posedl Quirella) ke Kameni téměř dostane, a tak se Flamel rozhodne ho zničit. Po jeho zničení on i jeho žena časem zemřeli.

Gregorovič[editovat | editovat zdroj]

Gregorovič byl slavný výrobce kouzelnických hůlek, mj. hůlky Viktora Kruma. Poprvé je zmíněn ve čtvrtém díle, významnější roli sehrál v posledním díle série. Je popisován jako ten, který má „čiré, bílé vlasy a hustý plnovous“.

Kdysi se Gregorovič stal majitelem Bezové hůlky, nejmocnější hůlky na světě a jedné z relikvií smrti. Když poznal její povahu, začal experimentovat a snažil se tuto hůlku napodobit. Tuto hůlku mu jednou ukradl blonďatý chlapec, o kterém později vyšlo najevo, že se jednalo o Gellerta Grindelwalda, tehdejšího blízkého přítele Albuse Brumbála.

Lord Voldemort, který hledal způsob jak porazit Harryho Pottra, zajal Olivandera a mučením z něho dostal informaci o tom, že Gregorovič by mohl vlastnit bezovou hůlku, kterou by Voldemort mohl nejen porazit Harryho, ale mohl by mít nejmocnější hůlku na světě. Voldemort potom Gregoroviče pronásledoval a nakonec ho dostihl a zajal. Chtěl, aby mu vydal bezovou hůlku, ale Gregorovič přiznal, že mu byla před lety ukradena. Voldemort pomocí kouzla Legilimens našel v Gregorovičově paměti vzpomínku na den, kdy byla hůlka ukradena. Voldemort po něm požadoval jméno zloděje, ale Gregorovič mu sdělil, že nikdy nezjistil, kdo oním zlodějem byl. Ač Gregorovič žádal o milost a zachování života, Voldemort na něj seslal smrtící kletbu. Celou scénu zahlédl Harry Potter díky mystickému spojení s Voldemortovou myslí.

Ve filmu ho ztvárnil Rade Šerbedžija.

Gellert Grindelwald[editovat | editovat zdroj]

Gellert Grindelwald
První výskyt Harry Potter a Kámen Mudrců
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Informace
Úmrtí prosinec 1998
Postavení Černokněžník
Bydliště vězení Nurmengard

Gellert Grindelwald je druhý nejhorší černokněžník (po Voldemortovi) všech dob. Poprvé byl zmíněn již v prvním díle na Brumbálově kartičce v čokoládových žabkách. Brumbál Grindelwalda totiž v roce 1945 porazil.

Grindelwald navštěvoval Kruval, ale z toho byl vyloučen kvůli nějakým hrůzným experimentům, které snad zapříčinily i smrt některých jeho spolužáků. Než odešel vyryl na jednu kruvalskou zeď symbol relikvií smrti. Po vyloučení se přestěhoval ke své pratetě Batyldě Bagshotové do Godrikova dolu, kde se poznal s Brumbálem, se kterým začali vytvářet plány pro nový světový řád, kde kouzelníci budou vládnout mudlům , pro „větší dobro“. Společně si také naplánovali pátrání po relikviích.

Grindelwald a Brumbál se společně pohádali s Brumbálovým bratrem Aberforthem. Ten Albusovi vyčítal,že se nestará o jejich sestru Arianu. Ariana ale při této hádce zemřela a nikdo si není jistý, který z nich ji zabil. Po této události Brumbál konečně pochopil, co je Grindelwald zač a přestal ho podporovat. Grindelwald z Godrikova dolu utekl a stal se pánem jedné z relikvií – bezové hůlky, se kterou napáchal mnoho zločinů zejména ve střední a východní Evropě. Podle Viktora Kruma Grindelwaldovy zločiny měly dopad na mnoho studentů Kruvalu, včetně jeho, kterému zabil dědečka.

Když Grindelwald získával moc, Brumbál věděl, že jeho střet s ním je nevyhnutelný, ale neustále ho odkládal, protože se bál, že se dozví celou pravdu o smrti své sestry. K souboji ale nakonec došlo a protože oba čarodějové byli velmi mocní, říká se, že žádný jiný kouzelnický souboj, se tomuto už nikdy nevyrovnal. Brumbál v tomto boji získal bezovou hůlku. Po Brumbálově vítězství byl Grindelwald uvězněn ve vězení Nurmengard, které předtím nechal sám vybudovat. Tam ho v sedmém díle objevil Voldemort, když pátral po bezové hůlce. Grindelwald mu řekl, že hůlku nikdy neměl a Voldemort ho zabil (Ve filmu mu řekl, že hůlku má Brumbál). Jedna z teorií říká, že chtěl zabránit tomu, aby se Voldemort vloupal do Brumbálova hrobu, kde hůlka měla ležet. Brumbál zmínil, že ke konci života Grindelwald možná svých činů litoval.

Ve filmu Harry Potter a relikvie smrti ztvárnil Gellerta Grindewalda anglický herec Jamie Campbell Bower.

Rita Holoubková[editovat | editovat zdroj]

Rita Holoubková
První výskyt Harry Potter a Ohnivý pohár
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Ztvárnil/a Miranda Richardson
Informace
Postavení reportérka

Rita Holoubková (angl. Rita Skeeter) je reportérkou Denního věštce, korespondentkou Týdeníku čarodějek, autorkou životopisů. Specializuje se na skandální až bulvární žurnalistiku, k čemuž používá bleskobrk, který automaticky překrucuje to, co říká Ritina „oběť“. Kvůli své profesi se Rita stala také neregistrovaným zvěromágem, mění se v brouka. Tak může nepozorovaně poslouchat „za dveřmi“.

Rita se poprvé objeví ve čtvrtém díle, když píše článek o turnaji tří kouzelnických škol. Z tohoto článku se spíše stal Harryho životopis. Část o Harrym zabírala drtivou většinu článku, na konci byla chybně uvedena jména Viktora Kruma a Fleur Delacourové a jméno Cedrica Diggoryho nebylo uvedeno vůbec. Později udělala rozhovor s Hagridem, po kterém chtěla vědět především informace o Harryho přestupcích apod. (protože tragický příběh chlapce, který zůstal naživu, je vyčerpaný a nikoho už nezajímá). Nakonec z toho vzešel článek Obrovská chyba Albuse Brumbála, kde informovala o Hagridově poloobřím původu a o tom, že Brumbál zaměstnává v Bradavicích mnoho „pochybných“ osob jako vlkodlaka Remuse Lupina, či napůl šíleného Pošuka Moodyho.

Když se později v Prasinkách Hermiona s Ritou pohádá, následuje článek o tom, jak má Hermiona slabost pro slavné chlapce (Viktor Krum, Harry Potter), kterým pak láme srdce. V den třetího úkolu vyjde článek o tom, že je Harry narušený a nebezpečný poté, co ho Rita v podobě brouka vidí v hodině jasnovidectví, jak se zhroutí poté, co viděl, co dělá Voldemort. Na konci čtvrtého dílu Hermiona odhalí, že je Rita zvěromág, v této podobě ji uvězní a pustí ji pod podmínkou, že přestane psát.

pátém díle jí Hermiona využije, aby udělala s Harrym pravdivý rozhovor o jeho příběhu o Voldemortovi. Ten je pak uveřejněn v Jinotaji. V šestém díle je viděna na Brumbálově pohřbu, jak svírá blok a dělá si poznámky.

Ačkoli v sedmém díle není Rita osobně přítomna, je o ní velmi často zmínka. Napsala totiž Brumbálův životopis pod názvem Život a lži Albuse Brumbála. I když její informace v knize se většinou zakládají na pravdě, Rita si je náležitě upravila. K tomuto životopisu využila také Batyldu Bagshotovou, které podala veritasérum.

Viktor Krum[editovat | editovat zdroj]

Viktor Krum
První výskyt Harry Potter a Ohnivý pohár
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Ztvárnil/a Stanislav Ianevski
Informace
Postavení Bulharský chytač
Bydliště Bulharsko

Viktor Krum je chytač bulharského famfrpálového mužstva. Na mistrovství světa ve famfrpálu v roce 1994 chytil zlatonku, čímž pro Bulharsko získal 150 bodů, ale celkově vyhrálo Irsko, protože v tu chvíli mělo bodů 160. Viktor Krum je popisovaný jako tichý a uzavřený člověk. V knize bylo uvedeno, že má kolébavou kachní chůzi.

Krum se stal šampiónem Kruvalu v turnaji tří kouzelnických škol. Byl často terčem nedůvěry kvůli tomu, že se v Kruvalu učí černá magie. Často ho také pronásledoval houf fanynek. Krum trávil hodně času v bradavické knihovně, kde také poznal Hermionu Grangerovou a pozval ji na vánoční ples. Zachránil ji také při druhém úkolu. Rita Holoubková napsala článek o tom, že má Hermiona slabost pro slavné chlapce – Kruma, Pottera. Během třetího a posledního úkolu byl Krum očarován Skrkem mladším, ten ho ovládl a Krum použil kletbu Cruciatus na Cedrica Diggoryho, kterého ale zachránil Harry. V turnaji tří kouzelnických škol skončil třetí po obou bradavických šampionech.

Naposledy se pak objevil až v sedmém díle na svatbě Billa a Fleur, kde se mu nelíbil symbol, který měl na šatech Xenofilius Láskorád – symbol relikvií smrti, symbol Grindelwalda.

Xenofilius Láskorád[editovat | editovat zdroj]

Xenofilius Láskorád
První výskyt Harry Potter a Fénixův řád
Ztvárnil/a Rhys Ifans
Informace
Postavení šéfredaktor časopisu Jinotaj

Xenofilius Láskorád (angl. Xenophilius Lovegood) je otec Lenky Láskorádové a šéfredaktor Jinotaje, časopisu, který podle Lenky, píše důležité věci, o kterých by lidé měli vědět. Články jsou ale většinou o věcech nebo tvorech, které ve skutečnosti neexistují (ani v kouzelnickém světě), ale Lenka i její otec jim věří, jako třeba o existenci muchlorohých chropotalů nebo škrken. Podle knihy má excentrický vzhled – mírně šilhavé oči, bílé vlasy po ramena. Poprvé se objeví v sedmém díle na svatbě Billa a Fleur jako přítel Weasleyových. Tam má na sobě symbol relikvií smrti, o kterém později vypráví Harrymu, Ronovi a Hermioně.

Nejdříve Xenofilius prostřednictvím svého časopisu Harryho podporuje, ale poté, co smrtijedi unesou jeho dceru, obrátí. Když ho hlavní trojice přijde navštívit, udá je smrtijedům. Ti ale utečou, ale nechají se smrtijedy vidět, aby Xenofiliusovi neublížili, protože jim lhal. Nikdy se na něj kvůli tomu zvlášť nezlobili, protože tento svůj čin spáchal jenom, aby zachránil svou dceru.

Jeho jméno je oproti většinou latinským jménům v sérii odvozeno ze staré řečtiny, má však latinskou koncovku -us, dalo by se přeložit jako Cizomil (xenos – cizí, filein – milovat).

Lenka Láskorádová[editovat | editovat zdroj]

(Stře)Lenka Láskorádová
První výskyt Harry Potter a Fénixův Řád
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Ztvárnil/a Evanna Lynch
Informace
Narození 1981
Postavení Studentka
Bydliště přes kopec od Vydrníku sv. Drába

Lenka Láskorádová (*1981) (anglicky Luna Lovegood) je studentka bradavické koleje Havraspáru a chodí do stejného ročníku jako Ginny Weasleyová, tedy o rok níž než Harry Potter. Mezi spolužáky není moc oblíbená a na většinu lidí působí podivínsky, proto jí většina studentů přezdívá „Střelenka“. Její otec Xenofilius Láskorád je redaktorem časopisu Jinotaj (anglicky The Quibbler) a její matka zemřela při experimentování s kouzly. Lenka byla očitým svědkem této smrti, a proto vidí testrály. Je velice upřímná a je to věrná kamarádka. Jejími prakticky jedinými přáteli jsou Neville Longbottom, Harry Potter a Ginny Weasleyová. Ve filmu ji ztvárnila Evanna Lynch.

Objeví se poprvé v pátém díle, když Harry, Ron a Hermiona vystupují z vlaku a směřují do Bradavic. Seznámí se a vinou Hermioniny indiskrétní poznámky se dozvídají i o její přezdívce a také o tom, že je trochu divná. Velice si rozumí s Harrym, jelikož oba ztratili někoho z rodiny a proto oba jako jediní vidí testrály. Je členkou Brumbálovy armády a na konci dílu se zúčastní boje s Voldemortem a jeho smrtijedy na ministerstvu kouzel.

Ve filmovém zpracování šestého dílu se opět poprvé objeví ve Spěšném vlaku do Bradavic. Když Harryho vybízejí nějaké studentky, aby si šel sednout k nim, že nemusí sedět s Lenkou a Nevillem, Harry řekne, že to jsou jeho přátelé. Lenka na to řekne, že lidé od něj očekávají, že bude mít úžasnější přátele než jsou oni dva, a Harry řekne, že oni dva jsou úžasní. Poté, co Draco omráčí a zneviditelní Harryho, Lenka ho pomocí svých kouzelných brýlí uvidí a postará se o něj.

Na Vánoce pozve Harry Lenku na večírek Horacia Křiklana. Lenka večírek obohatí svými teoriemi. Později také komentuje famfrpálový zápas mezi Nebelvírem a Mrzimorem, během kterého řekne pouze velmi málo o hře, mluví především o „důležitých věcech“, jako třeba zajímavě vytvarovaných mracích. Některým studentům (jako třeba Ronovi) se ale její komentář líbil. Na konci knihy se jako jedna z mála členů Brumbálovy armády zúčastní bitvy o Bradavice.

V sedmém díle Lenka spolu se svým otcem navštíví svatbu Billa a Fleur, během které okamžitě pozná Harryho, i když ten se skrývá pomocí mnoholičného lektvaru. Potom se vrátí do Bradavic, kde spolu s Ginny a Nevillem obnoví Brumbálovu armádu, která bojuje proti vládě Carrowových. Společně se vloupají do ředitelny Severuse Snapea, aby získali Nebelvírův meč, ale jsou chyceni a potrestáni. Trestem ale bylo jít do Zapovězeného lesa s Hagridem.

Během cesty domů před Vánocemi byla unesena smrtijedy z Bradavického expresu. Smrtijedi chtěli tak přinutit Xenofiliuse Láskoráda, aby přestal v Jinotaji zveřejňovat informace podporující Harryho. Když Harry, Ron a Hermiona navštíví dům Láskorádových, Xenofilius na ně zavolá smrtijedy, aby tak zachránil svou jedinou dceru. Trojice ale uteče. Později se s Lenkou setkají v domě Malfoyových. Tam je Lenka uvězněna spolu s panem Ollivanderem, Deanem Thomasem a Griphookem. Všichni jsou zachráněni domácím skřítkem Dobbym, který je přemístí do Lasturové vily, sám ale zemře.

Když se Harry vrátí do Bradavic, aby našel diadém Roweny z Havraspáru, Lenka mu pomůže se dostat do havraspárské společenské místnosti. Lenka omráčí Alektu Carrowovou, když jsou nalezeni. Pak také bojuje v závěrečné bitvě o Bradavice, kdy skvěle použije Patronovo zaklínadlo proti mozkomorům. Po Harryho předpokládané smrti bojuje spolu s Hermionou a Ginny proti Belatrix Lestrangeové do té doby, než Belatrixina kletba skoro zasáhne Ginny a boje s Belatrix se chopí Molly Weasleyová, která smrtijedku zabije. Poté pomůže Harrymu odlákat pozornost, aby si mohl promluvit s Ronem a Hermionou.

Teddy Lupin[editovat | editovat zdroj]

Teddy Lupin
První výskyt Harry Potter a Relikvie smrti - epilog
Ztvárnil/a Luke Newberry
Informace
Narození 1997
Postavení Student, kmotřenec Harryho Pottera
Bydliště Londýn

Ted Remus Lupin (* duben 1998) je jediným synem Remuse Lupina a jeho ženy Nymfadory, kmotřenec Harryho Pottera. Poprvé je viděn v sedmém díle na fotografii krátce po narození. Je metamorfomág po matce a není vlkodlakem a ani nemá žádné vlkodlačí rysy, jak se obával jeho otec. Pak je zmíněn v epilogu, kde ho Harryho syn James vidí, jak se líbá s Victoire Weasleyovou, dcerou Fleur a Billa Weasleyových. Jeho jedinými známými žijícími příbuznými jsou jeho babička Andromeda, která ho vychovala, když jeho rodiče zemřeli. Nežije se svým kmotrem, ale jsou si velmi blízcí – Harry říká, že k nim chodí čtyřikrát týdně na večeři.

Narcissa Malfoyová[editovat | editovat zdroj]

Narcissa Malfoyová
První výskyt Harry Potter a Ohnivý pohár
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Ztvárnil/a Helen McCrory
Informace
Narození 1955
Bydliště Malfoy Manor

Narcissa Malfoyová (roz. Blacková; přezdívka Cissa nebo Sissy) je jako prostřední dcera Cygnuse Blacka a Druely Rosierové je čistokrevnou kouzelnicí. Má dvě sestry – Belatrix a Andromedu, kterou rodina zavrhla kvůli sňatku s mudlou Tedem Tonksem. Studovala v Bradavické škole čar a kouzel ve Zmijozelu. Je vysoká, hubená, má modré oči a blond vlasy s  černým melírem.

Po dokončení školy se provdala dle rodinního hesla Blacků Toujours pur (Navždy čistý) za čistokrevného kouzelníka a smrtijeda Luciuse Malfoye. Spolu mají jediné dítě, syna Draca. Ačkoli je popisována jako chladná a povýšená, svého muže a syna miluje a právě tato láska jí zřejmě zabránila stát se smrtijedkou jako její nejstarší sestra Belatrix, její švagr Rodolfus, její muž nebo později i její syn. Narcissa se stala ženou čistokrevného smrtijeda jen kvůli strachu z rodiny a jeji posedlosti čistou krví sama je ale přívětivá a pŕatelská, tyto vlastnosti však nedává moc najevo.

Poprvé se objevuje ve čtvrtém díle, když doprovází svého muže a syna na mistrovství světa ve famfrpálu.

šestém díle se s ní setkáme už v druhé kapitole, kdy jde požádat Severuse Snapea, aby pomáhal jejímu synovi v úkolu, který mu dal Voldemort. V této kapitole se dají také vyčíst rodinné vztahy sester Blackových. Belatrix, jindy tak oddaná Pánu zla, doprovází svou sestru ke Snapeovi. Cestou ji přemlouvá, aby Snapeovi nevěřila. Později se objeví v krámku madame Malkinové – Hábity pro každou příležitost, kde si Draco chce nechat ušít školní hábit. V krámku dojde ke slovní potyčce mezi Harrym, Ronem a Dracem, Malfoyovi poté krámek opouštějí.

posledním díle se z jejího a Luciusova sídla Malfoy Manor stane základna a vězení smrtijedů. Je zde popsána situace, kdy se Voldemorta bojí a možná se jí i hnusí. Její rodina je v tomto díle podrobena výsměchu a vzteku lorda Voldemorta. Když Voldemort zabije jeden ze svých viteálů v Harrym a myslí si, že je Harry mrtvý, pověří v Zapovězeném lese Pán zla Narcissu, aby zjistila, zda je skutečně mrtvý. Když Narcissa zjistí, že Harry žije, ptá se ho, jestli žije Draco. Pro ni jediný způsob, jak se dostat do Bradavic a setkat se s rodinou, je jít v čele vítězné armády. Proto zalže, že je Harry mrtvý. Společně se smrtijedy jde tedy do Bradavic. Poslední bitvy se už neúčastní, protože ani ona ani její muž nemají hůlky. Oba dva jen zoufale hledají svého jediného syna. Na konci nevědí, jak se mají chovat po Voldemortově pádu. Díky Narcissině pomoci Harrymu nešel ani jeden z Malfoyových do Azkabanu.

Olympa Maxime[editovat | editovat zdroj]

Olympa Maxime nebo Madam Maxime
První výskyt Harry Potter a Ohnivý pohár
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Informace
Postavení Ředitelka Krásnohůlek
Bydliště Francie

Olympa Maxime je ředitelkou Krásnohůlek, francouzské kouzelnické školy. Je popisována jako elegantní, oblékaná do černých saténových rób, má olivovou kůži a krásné rysy, ale je velmi vysoká. Předpokládá se, že její výška je způsobena tím, že je poloobryně, ona to ale popírá. Hagridovi na první pohled padne do oka a začne se jí dvořit. V pátém díle navštíví spolu s Hagridem obry, aby získali jejich podporu pro Brumbála a ne pro Voldemorta. Na zpáteční cestě ho ale opustí, protože Hagrid si domů vede svého nevlastního bratra – Drápa. V šestém díle se objeví na Brumbálově pohřbu. Její rodné jméno připomíná bohy z řecké mytologie, kteří sídlili na hoře Olymp, maximal znamená francouzsky (a v jiných jazycích) největší.

Garrick Ollivander[editovat | editovat zdroj]

Garrick Ollivander
První výskyt Harry Potter a Kámen mudrců
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Ztvárnil/a John Hurt
Informace
Narození 25.září,před nebo během 1921
Postavení prodejce a výrobce hůlek
Bydliště Vydrník sv. Drába

Garrick Ollivander je prestižní výrobce kouzelnických hůlek, má obchod na Příčné ulici. Pamatuje si každou hůlku, kterou kdy prodal a vyrobil, což nesčetněkrát dokáže. Poprvé se objeví v prvním díle, kde prodá hůlku Harrymu a považuje za zvláštní, že si Harryho vybrala zrovna sestra hůlky Harryho nepřítele – lorda Voldemorta.

Ve čtvrtém díle se objeví při obřadu převažování hůlek (kontroly) při turnaji tří kouzelnických škol. V šestém díle se objeví zpráva, že zavřel svůj obchod a byl unesen.

sedmém díle byl objeven hlavní trojici v domě Malfoyových, kde byl uvězněn smrtijedy spolu s Lenkou Láskorádovou, se kterou si přirostli k srdci – udržovali se navzájem naživu. Oba byli zachráněni Dobbym. Po útěku hlavní trojici řekne nějaké informace o bezové hůlce, pak bydlí u tetičky Muriel.

Madam Rosmerta[editovat | editovat zdroj]

Madam Rosmerta
První výskyt Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
Poslední výskyt Harry Potter a Princ dvojí krve
Ztvárnil/a Julie Christie
Informace
Postavení majitelka hostince
Bydliště Prasinky

Madam Rosmerta je majitelka Tří košťat, hostince v Prasinkách. Ve třetím díle je nespokojená, protože mozkomorové, kteří hlídají Prasinky jí odhánějí zákazníky. Během jejího rozhovoru s McGonagallovou, Kratiknotem, Hagridem a Popletalem se Harry dozví o tom, že je Sirius Black jeho kmotr.

šestém díle ji dostane Draco Malfoy pod kletbu Imperius a ona tak dá Katie Bellové nebezpečný náhrdelník, který má doručit Brumbálovi, později pošle Křiklanovi otrávenou medovinu, protože to měl být vánoční dárek pro Brumbála. S Malfoyem komunikovali pomocí falešných galeonů – inspirace u Hermiony. Když se Brumbál a Harry vydali na cestu k viteálu, dala Dracovi informaci, že je Brumbál mimo školu. Tak se dostali smrtijedi do Bradavic a za důsledek to mělo smrt Brumbála.

Stan Silnička[editovat | editovat zdroj]

Stan Silnička
První výskyt Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Ztvárnil/a Lee Ingleby
Informace
Postavení Průvodčí záchranného autobusu,smrtijed
Bydliště Londýn

Stan Silnička (angl. Stan Shunpike) je mladý průvodčí Záchranného autobusu. Poprvé se objevil ve třetím díle, kde s Harrym mluvil cestou do Londýna. Ve čtvrtém díle na mistrovství světa ve famfrpálu vílám tvrdí, že je budoucí ministr kouzel. V pátém díle řekne Harrymu, že nevěří tomu, co se o něm píše, když jede spolu s dalšími lidmi do Bradavic po vánočních prázdninách. V šestém díle je zatčen jako smrtijed a uvězněn v Azkabanu. Harry ani Brumbál nevěří, že je smrtijedem, ale ministerstvo ho nechá uvězněného, aby to vypadalo, že dělá pokroky. Harry i kvůli tomu odmítne dělat ministerstvu „maskota“. V sedmém díle útočil po boku smrtijedů na výpravu, která měla za úkol převést Harryho od Dursleyových do bezpečí, pravděpodobně byl pod vlivem kletby Imperius. Ve filmu ho hrál Lee Ingleby.

Hepziba Smithová[editovat | editovat zdroj]

Hepziba Smithová
První výskyt Harry Potter a Princ dvojí krve
Informace
Postavení Čarodějka,majitelka starožitností
Bydliště Londýn

Hepziba Smithová (angl. Hepzibah Smith) byla představena v šestém díle v Brumbálově myslánce jako starší bohatá čarodějka, která ráda kupovala kouzelnické starožitnosti, artefakty. Tom Rojvol Raddle ji často navštěvoval jako zaměstnanec u Borgina a Burkese. Hepziba mu ukázala své největší bohatství – šálek Helgy z Mrzimoru a medailonek Salazara Zmijozela. Jen pár dní po tom, co mu tyto památky ukázala, byly ukradeny a Hepziba byla mrtvá. Raddle vpravil Hepzibině skřítce Hokey vzpomínku, podle které měla skřítka svou paní otrávit. Z obou artefaktů se staly viteály.

Ted Tonks[editovat | editovat zdroj]

Ted Tonks
První výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Informace
Úmrtí 1997
Postavení Mudla,Otec Nymfadory Tonksové
Bydliště Londýn

Ted Tonks je manžel Andromedy Tonksové, původem mudla. Když si vzal svou ženu, vyvolalo to velkou nevoli mezi ostatními členy čistokrevného rodu Blacků. Poté, co se ministerstva chopili smrtijedi, odmítl se zaregistrovat jako kouzelník, který se narodil mudlům, a raději utekl. Na útěku potkal skřety Griphooka a Gornuka, Deana Thomase a Dirka Creswella. Ted je zabit lovci, kteří zabili i Gornuka a Creswella. Jeho vnuk je pojmenován po něm.

Andromeda Tonksová[editovat | editovat zdroj]

Andromeda Tonksová
První výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Informace
Narození 1960 (8.5.)
Postavení matka Nymfadory Tonskové,podle smrtijedů krvezrádkyně
Bydliště Londýn

Andromeda Tonksová (roz. Blacková) je dcerou Cygnuse a Druelly Blackových, sestra Narcisy Malfoyové a Belatrix Lestrangeové. Byla vyškrtnuta na rodinném rodokmenu na Grimmauldově náměstí, protože si vzala Teda Tonkse, narozeného mudlům. Poprvé je viděna v sedmém díle, když do jejich domu přijde Harry při útěku od Dursleyových. Na první pohled velmi připomíná Belatrix, ale má hnědé vlasy, ne černé a laskavý pohled. Později byla se svým manželem mučena kvůli informacím o Harrym. Ve válce proti Voldemortovi ztratila celou rodinu (manžela, dceru Nymfadoru, zetě Remuse Lupina) kromě vnuka Teddyho, kterého pak dále vychovávala. V Bradavicích navštěvovala Nebelvír.

Bratři Peverellové[editovat | editovat zdroj]

 • Antioch byl nejstarší z nich. Podle pohádky si od Smrti přál bezovou hůlku, podle Brumbála ji ale spíše vytvořil sám. Byl zabit ve spánku, aby jeho vrah získal hůlku. Tak začala její krvavá historie. Na rozdíl od svých bratrů, nemá známé potomky.
 • Cadmus byl prostřední bratr. Podle pohádky si od Smrti přál životodárný kámen, ale s největší pravděpodobností jej vyrobil sám. Chtěl totiž oživit dívku, kterou miloval a chtěl se s ní oženit. Ačkoli opustila svět mrtvých, nedostala se úplně do světa živých. Chvíli takhle spolu žili, ale Cadmus to nakonec nevydržel a spáchal sebevraždu, aby s ní konečně mohl být. Je předkem Gauntových a tím pádem i Voldemorta.
 • Ignotus byl nejmladší bratr. Podle pohádky si od Smrti přál neviditelný plášť. Na rozdíl od svých bratrů zemřel po dlouhém, spokojeném, naplněném životě a zemřel ve vysokém věku, kdy odešel se Smrtí jako starý přítel. Nezapomněl ale před smrtí předat plášť nejstaršímu synovi. Jeho potomkem je i Harry Potter, což dělá Harryho a Voldemorta vzdálenými příbuznými.

Griphook[editovat | editovat zdroj]

Griphook
První výskyt Harry Potter a Kámen mudrců
Poslední výskyt Harry Potter a Relikvie smrti
Informace
Úmrtí 1999
Postavení Skřet,zaměstnanec banky u Gringhotů
Bydliště Anglie přesné neznáme

Griphook je skřet – zaměstnanec kouzelnické banky Gringotových. On zavedl Harryho a Hagrida do Harryhova trezoru a do tajemného trezoru číslo 713, kde si Hagrid vyzvedne Kámen mudrců. Ve filmu Harry Potter a Relikvie smrti ho nadaboval Verne Troyer.

Po dlouhé době se znovu objevuje v sedmém díle s tím, že Harryho, Rona a Hermionu zavede do trezoru Belatrix, kde je ukryt jeden z viteálů. Za tuto službu si řekne o originál meče Godrika Nebelvíra – meč, který má Belatrix v trezoru, je podvrh, což skřeti vědí. O meč později přijde (meč sám zmizí), když Griphooka zabije lord Voldemort.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Luna Lovegood na anglické Wikipedii a Supporting Harry Potter characters na anglické Wikipedii.

 1. Životopis Ernieho Bouráka
 2. Ernie Bourák na Harry Potter wikia

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • ROWLINGOVÁ, J. K. Harry Potter a Kámen mudrců. Praha: Albatros, 2001. ISBN 80-00-00995-1.
 • ROWLINGOVÁ, J. K. Harry Potter a Tajemná komnata. Praha: Albatros, 2000. ISBN 80-00-00898-X.
 • ROWLINGOVÁ, J. K. Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Praha: Albatros, 2001. ISBN 80-00-00951-X.
 • ROWLINGOVÁ, J. K. Harry Potter a Ohnivý pohár. Praha: Albatros, 2001. ISBN 80-00-00994-3.
 • ROWLINGOVÁ, J. K. Harry Potter a Fénixův řád. Praha: Albatros, 2004. ISBN 80-00-01294-4.
 • ROWLINGOVÁ, J. K. Harry Potter a princ dvojí krve. Praha: Albatros, 2005. ISBN 80-00-01819-5.
 • ROWLINGOVÁ, J. K. Harry Potter a relikvie smrti. Praha: Albatros, 2008. ISBN 978-80-00-02122-5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]