Johnny Depp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johnny Depp
alt =
Rodné jméno John Christopher Depp II.
Narození 9. června 1963 (50 let)
USA Owensboro, Kentucky
Aktivní roky 1984–současnost
Rodiče John Depp
Betty Sue Palmer
Zlatý glóbus
Nejlepší herec ve filmovém muzikálu nebo komedii
2007 – Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
César
Čestný César
1999 – za celoživotní dílo

Johnny Depp, vlastním jménem John Christopher Depp II.[1] (* 9. června 1963, Owensboro, Kentucky) je americký herec, známý zvláště pro své výkony ve filmech Střihoruký Edward, Ospalá díra, Piráti z Karibiku, Hledání Země Nezemě nebo Karlík a továrna na čokoládu. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 9. června 1963 v malém městě Owensboro ve státě Kentucky jako nejmladší ze čtyř dětí Johna Deppa staršího a Betty Sue Palmer. Jeho rodina se velmi často stěhovala. Jako dítě Johnny miloval hraní na kytaru a hudba byla jeho vášní. Po čase svému koníčku propadl, odešel ze školy a společně s dalšími založil kapelu Kids. Ta mu sice veliký úspěch nepřinesla, ale dodnes je, právě díky ní, výborným kytaristou a často vystupuje jako host v jiných kapelách.

Jeho první role byla ve filmu „Nightmare in Elm Street“ (Noční můra z Elm Street) poté dostal několik menších rolí například ve filmech Dummies, Slow Burn a Četa.

Později si zahrál v seriálu „Jump street 21“ roli policisty Toma Hansona. Seriál, který pokračoval ještě tři roky, začal být populární. Zatímco hrál v Jump Street 21, dostal roli v humorném muzikálu „Cry Baby“, i ta mu pomohla se proslavit, ale celebritou začal být až poté, co ztvárnil roli Střihorukého Edwarda ve stejnojmeném snímku Tima Burtona. Spolupráci s tímto režisérem si Johnny Depp oblíbil, a společně natočili mnoho dalších snímků. Například Karlík a továrna na čokoládu, kde si zahrál potrhlého majitele té nejlepší čokoládovny Willyho Wonku, Alenka v říši divů, kde ztvárnil roli kloboučníka, Mrtvá nevěsta, Sweeney Todd - Ďábelský holič z Fleet street, Ospalá díra a další. Raritou v Johnnyho filmografii je méně známý, ale kritikou uznávaný film The Brave, který sám zrežíroval a zároveň si i zahrál hlavní roli.

Mezi jeho poslední filmy patří například snímek The Tourist (Cizinec) v němž si zahrál po boku známé herečky Angeliny Jolie, The Rum Diary (Rumový deník) nebo další Burtonovský film Dark shadow (Temné stíny).

Divácky oblíbenou je také série filmů Piráti z Karibiku, která má čtyři díly: Prokletí Černé Perly, Truhla mrtvého muže, Na Konci světa a Na Vlnách podivna.

Za snímky Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, Hledání Země Nezemě a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street byl nominován na Oscara.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Jeho dlouholetou přítelkyní byla francouzská zpěvačka a herečka Vanessa Paradis, se kterou má dvě děti, dceru Lily-Rose Melody (* 1999) a syna Johna "Jacka" Christophera (* 2002), kterému říká Jack podle hrdiny filmu Piráti z Karibiku Jacku Sparrowi.

Dříve se také věnoval hudbě. Žijí střídavě ve Francii, Itálii, kde v Benátkách koupil palác, Los Angeles a na Bahamách.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Johnny Depp Zone

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu