Johnny Depp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johnny Depp
alt =
Rodné jméno John Christopher Depp II.
Narození 9. června 1963 (51 let)
USA Owensboro, Kentucky
Aktivní roky 1984–současnost
Rodiče John Depp
Betty Sue Palmer
Zlatý glóbus
Nejlepší mužský herecký výkon v komedii či muzikálu
2007 – Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet street
César
Čestný César
1999 – za celoživotní dílo

Johnny Depp, vlastním jménem John Christopher Depp II.[1] (* 9. června 1963, Owensboro, Kentucky) je americký herec, známý zvláště pro své výkony ve filmech Střihoruký Edward, Ospalá díra, Piráti z Karibiku, Hledání Země Nezemě, Alenka v říši divů nebo Karlík a továrna na čokoládu. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Do češtiny jej nejčastěji dabuje Saša Rašilov mladší, ve více filmech jej také dabovali Jakub Saic a Filip Čáp.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 9. června 1963 v malém městě Owensboro ve státě Kentucky jako nejmladší ze čtyř dětí Johna Deppa staršího a Betty Sue Palmer. Jeho rodina se velmi často stěhovala. Jako dítě Johnny miloval hraní na kytaru a hudba byla jeho vášní. Po čase svému koníčku propadl, odešel ze školy a společně s dalšími založil kapelu Kids. Ta mu sice veliký úspěch nepřinesla, ale dodnes je, právě díky ní, výborným kytaristou a často vystupuje jako host v jiných kapelách.

Jeho první role byla ve filmu „Nightmare in Elm Street“ (Noční můra z Elm Street) poté dostal několik menších rolí například ve filmech Dummies, Slow Burn a Četa.

Později si zahrál v seriálu „Jump street 21“ roli policisty Toma Hansona. Seriál, který pokračoval ještě tři roky, začal být populární. Zatímco hrál v Jump Street 21, dostal roli v humorném muzikálu „Cry Baby“, i ta mu pomohla se proslavit, ale celebritou začal být až poté, co ztvárnil roli Střihorukého Edwarda ve stejnojmeném snímku Tima Burtona. Spolupráci s tímto režisérem si Johnny Depp oblíbil, a společně natočili mnoho dalších snímků. Například Karlík a továrna na čokoládu, kde si zahrál potrhlého majitele té nejlepší čokoládovny Willyho Wonku, Alenka v říši divů, kde ztvárnil roli kloboučníka, Mrtvá nevěsta, Sweeney Todd - Ďábelský holič z Fleet street, Ospalá díra a další. Raritou v Johnnyho filmografii je méně známý, ale kritikou uznávaný film The Brave, který sám zrežíroval a zároveň si i zahrál hlavní roli.

Mezi jeho poslední filmy patří například snímek The Tourist (Cizinec) v němž si zahrál po boku známé herečky Angeliny Jolie, The Rum Diary (Rumový deník) nebo další Burtonovský film Dark shadow (Temné stíny).

Divácky oblíbenou je také série filmů Piráti z Karibiku, která má čtyři díly: Prokletí Černé Perly, Truhla mrtvého muže, Na Konci světa a Na Vlnách podivna.

Za snímky Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, Hledání Země Nezemě a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street byl nominován na Oscara.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1985 - 1988 byl životním partnerem známé americké herečky Sherilyn Fenn, která se proslavila především rolí ze seriálu Městečko Twin Peaks, režiséra Davida Lynche, pak také ztvárněním Elizabeth Taylor v autobiografickém filmu Liz: The Elizabeth Taylor Story, a do třetice kontroverzním snímkem dcery D. Lynche - režisérky J. Chambers Lynch .. filmem Helena v krabici (Boxing Helena).

Jeho dlouholetou přítelkyní byla francouzská zpěvačka a herečka Vanessa Paradis, se kterou má dvě děti, dceru Lily-Rose Melody (* 1999) a syna Johna "Jacka" Christophera (* 2002), kterému říká Jack podle hrdiny filmu Piráti z Karibiku Jacku Sparrowi.

Momentálně žije s herečkou Amber Heard, s kterou si zahrál ve filmu Rumový deník. Pár je zasnouben.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Devátá brána (1999)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Johnny Depp Zone

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]