Morgan Freeman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Morgan Freeman
alt =
Narození 1. červen 1937 (77 let)
USA Memphis, Tennessee
Manžel/ka Jeanette Adair Bradshaw (1967–1979)
Myrna Colley-Lee (1984–2008)
Oscar
Nejlepší herec ve vedlejší roli
2004 - Million Dollar Baby
Zlatý glóbus
Nejlepší herec ve filmovém muzikálu nebo komedii
1989 - Řidič slečny Daisy

Morgan Freeman (* 1. června 1937 v Memphisu, Tennessee) je americký režisér a herec, který za svou práci získal několik prestižních ocenění mj. cenu Americké filmové akademie Oscar či Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

S hraním začal Freeman již jako osmileté dítě, do studií na univerzitě získal několik dalších zkušeností i ocenění – poté ale herectví opustil a v roce 1955 začal pracovat pro U.S. Air Force jako mechanik. V roce 1960 se přestěhoval do Los Angeles a později začal vystupovat v divadlech a muzikálech v New Yorku a San Franciscu. Jeho kariéru uznávaného herce odstartovaly až na přelomu 80. a 90. let 20. století hlavní herecké role ve filmech Řidič slečny Daisy a především Vykoupení z věznice Shawshank (podle mnohých jeho nejlepší výkon vůbec, film patří k divácky nejlépe hodnoceným snímkům v historii). V současnosti se řadí mezi často obsazované herce a to jak v hollywoodských velkofilmech (Batman začíná), tak v snímcích menších produkcí (Million Dollar Baby). Za posledně zmíněný film získal také v roce 2005 po třech předchozích nominacích Oscara.

Morgan Freeman je podruhé ženatý a má čtyři děti – dva syny a dvě dcery (jednu z nich adoptovanou). V současnosti žije v malém městečku Charleston v Mississippi a vlastní restauraci s klubem v nedalekém městě Clarksdale. Pozornost veřejnosti v USA upoutalo jeho vyjádření o kontra-produktivnosti Měsíce černé historie; podle jeho názoru zdůrazňování odlišnosti barvy kůže jen udržuje rasismus při životě.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Vybraná filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]