Karlík a továrna na čokoládu (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karlík a továrna na čokoládu
Původní název Charlie and the Chocolate Factory
Země USA USA
GBR Spojené království
Německo Německo
Jazyk angličtina
Délka 106 minut [1]
Scénář John August
Režie Tim Burton
Obsazení a filmový štáb
Hudba Danny Elfman
Kamera Philippe Rousselot
Střih Chris Lebenzon
Výroba a distribuce
Premiéra USA 15. července 2005 [1]
GBR 29. července 2005
Distribuce Warner Bros.
Rozpočet 150 000 000 $ [1]
Tržby 474 968 763 $ [1]
Karlík a továrna na čokoládu na ČSFD IMDb

Americký film Karlík a továrna na čokoládu (anglicky Charlie and the Chocolate Factory, 2005), natočený podle stejnojmenné knihy britského autora Roalda Dahla režíroval Tim Burton. V hlavních rolích vystupuje Johnny Depp jako Willy Wonka, Freddie Highmore jako Karlík Bucket a AnnaSophia Robb jako Fialka Garderóbová. Hudbu složil Danny Elfman.

Film je druhou adaptací knihy, první je film z roku 1971 Pan Wonka a jeho čokoládovna (anglicky Willy Wonka & the Chocolate Factory).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Malý Karlík Bucket pocházející z velice chudé rodiny se doslechne v televizi o zlatých kupónech, které Willy Wonka umístil do pěti čokolád. Ty pak nechal rozvézt do celého světa. Všechny kupóny se rychle najdou, ale ukáže se, že kupón nalezený v Rusku je padělek. Malý Karlík Bucket dostává čokoládu jednou ročně a to k narozeninám, protože jeho rodina je chudá. Měl narozeniny a dostal Wonkovu čokoládu, ale kupón v ní nebyl a Karlík byl zklamaný. Jednoho dne mu dědeček dá penízek a řekne, že je to jeho tajná rezerva. Pošle ho do obchodu koupit Wonkovu čokoládu. Za chvíli se s ní Karlík vrátí a společně ji rozbalí. Zlatý kupón v ní zase není, malý Karlík opět prožívá zklamání. Později objeví na zemi pětidolarovou bankovku a koupí si za ni čokoládu, ve které najde poslední z pěti zlatých kupónů, který zajišťuje těm, kteří ho najdou exkurzi do gigantické továrny na čokoládu podivína Willyho Wonky (Johnny Depp). Když tam přijdou, začnou děti prapodivně mizet. Pak zůstane pouze Karlík a pan Wonka mu daruje celou svoji továrnu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Box Office Mojo: Charlie and the Chocolate Factory (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]