Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mrtvá nevěsta
Původní název Corpse Bride
Země Velká Británie, USA
Jazyk angličtina
Délka 74 minut
Žánr animovaný, romantický, muzikál, fantasy, pohádka
Scénář John August
Caroline Thompsonová
Pamela Pettlerová
Režie Tim Burton
Mike Johnson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Johnny Depp
Helena Bonham Carterová
Emily Watsonová
Richard E. Grant
Albert Finney
Joanna Lumleyová
Christopher Lee
Produkce Tim Burton
Allison Abbate
Hudba Danny Elfman
Kamera Pete Kozachik
Střih Chris Lebenzon
Výroba a distribuce
Premiéra Vlajka Itálie 12. září 2005
7. září 2005 BFF
Vlajka USA 23. září 2005
Vlajka Velké Británie 13. října 2005
Vlajka České republiky 24. listopadu 2005
Distribuce Warner Bros.
Rozpočet 40 mil. dolarů
Tržby 117 195 061 dolarů
Ocenění Future Film Festival Digital Award

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (v anglickém originále Tim Burton's Corpse Bride) je animovaný film z roku 2005 vytvořený technologií stop motion. Jeho příběh je zasazen do 19. století do viktoriánského městečka.

Jako námět posloužila stará ruská lidová pohádka, která se zakládá na skutečných historických faktech (kdy křesťané vtrhávali na židovské svatby, kde všechny pozabíjeli a nevěstu zahrabali v jejích svatebních šatech). Film byl režírován Timem Burtonem a Mikem Johnsonem a vytvořen v londýnském 3 Mills Studios. Animované postavy namluvili Johnny Depp, Helena Bonham Carter a další známí herci. Pro Deppa to byla vůbec první dabingová role.

Uvedení Mrtvé nevěsty se rozcházelo o pouhé dva týdny s dalším animovaným filmem postaveným na stop motion technologii - Prokletí králíkodlaka. V roce 2005 byla Mrtvá nevěsta nominována na 78. předávání Cen Akademie filmových umění a věd Oscar za nejlepší animovaný film, kde ale zvítězilo Prokletí králíkodlaka. Zajímavostí je, že v obou filmech je postava pojmenována Viktor a mezi dabéry je Helena Bonham Carter.

Film je věnován památce Joa Ranfta, amerického scénáristy, animátora a dabéra, který pracoval pro studia Pixar i Disney (dva největší animační tvůrci) a podílel se na natáčení animovaných filmů jako Lví král (1994), Toy Story – Příběh hraček (1995), Život brouka (1998), Hledá se Nemo (2003) nebo Úžasňákovi (2004).

Film vykazuje Burtonův tradiční styl a námět (hrdina balancující mezi dvěma neslučitelnými světy, vzájemné působení světla a temnoty). Ukazuje, jak je život nudný a pomalý (je vykreslen v odstínech šedi) a smrt, která je mnohem zábavnější, muzikální, barevná. Snímek může být částečně porovnáván s předchozími Burtonovými díly - Ukradenými Vánocemi' a Beetlejuice, zvláštně ve scénách zobrazujících podsvětí a tamní obyvatele. Postava Emily byla (i přes rozdíly v povaze obou postav) přirovnávána k postavě Sally z Ukradených Vánoc, v traileru se objevila hudba z písně What's this? ze soundtracku téhož filmu. Mrtvá nevěsta ke také označována jako duchovní pokračovatelka Ukradených Vánoc.

Viktoriánskou architekturu výtvarníci vytvořili podle stavební předlohy, jež objevili v Polsku a České republice.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v chladném, šedivém viktoriánském městečku. Nervozní mladý muž Viktor Van Dort (Johnny Depp), syn Nelly (Tracey Ullman) a Williama (Paul Whitehouse) Van Dortových, bohatých obchodníků s rybami, se má oženit v domluveném svazku s krásnou, mladou Viktorií Everglot (Emily Watson), dcery zbankrotovaných aristokratů Maudeline (Joanna Lumley) a Finise (Albert Finney) Everglotových. Viktor není příliš nadšený z myšlenky dohodnuté svatby až do chvíle, kdy okouzlující Viktorii spatří. Zamilují se téměř okamžitě. Po zkažené svatební zkoušce (kde není schopen zopakovat svatební slib a omylem zapálí budoucí tchyni šaty) je pastorem Galswellsem (Christopher Lee) vypovězen, aby se průběh a text slibu naučil.

Viktor bloumá po nočním lese, a zkouší slib. Konečně získá jistotu a úspěšně jej provede i s nasazením svatebního prstenu na seschlou větev. Větev, která byla lidskou rukou, jej uchopí za ruku a Mrtvá nevěsta Emily (Helena Bonham Carter) vystoupí na světlo světa, oblečena v rozedraných svatebních šatech. Dá Viktorovi své "Ano". Vyděšený Viktor utíká z lesa k mostu do města, ale Emily už tam je, políbí jej a Viktor omdlévá.

Viktor se probouzí v hospodě plné mrtvých. Zjišťuje, že se skutečně oženil. Dozví se, že Mrtvá nevěsta byla záhadně zabita během svého svatebního dne a jak čeká na příchod svého ženicha. Viktor, třesoucí se, utíká do ulic.

Emily brzy Viktora najde a dá mu svatební dar - živoucí kostřičku Viktorova pejska Kosti. Viktor přesvědčí Emily a vzápětí i moudrého Starého Gutknechta (Michael Gough), že se musí dočasně vrátit do Země živých s výmluvou, že ji musí představit rodičům. Gutknecht je naučí zaklínadlo k okamžitému návratu zpět do světa mrtvých a odešle na povrch.

Jakmile jsou v reálném světě, Viktor požádá Emily, aby počkala, než se vrátí, a spěchá za Viktorií. Tam ho ale zrazená Emily přistihne a použije zaklínadlo "hopskoč". Bezradná Viktorie může jenom sledovat, jak Viktor mizí mezi duchy, ruku v ruce s Mrtvou nevěstou. Marně se pokouší přesvědčit pastora a své rodiče, že Viktor potřebuje pomoc. Maudeline a Finis ji zamknou v pokoji a naplánují svatbu s bohatým lordem Barkisem Bitternem (Richard E. Grant). Barkis ale tajně plánuje, že Viktorii po svatbě zabije a zmizí s jejím věnem, o kterém se mylně domnívá, že je značné.

Emily zatím vypráví červu ve své hlavě a pavouku (jakési její svědomí), proč si myslí, že Viktor zřejmě patří k Viktorii - protože oba žijí, zatímco Emily ne. Viktor se jí omluví, že lhal a touha a láska k němu se v Emily znovu probudí naplno. A Viktor, který ji přijal, jaká je, se zamiluje také... Mezitím zemře kočí Van Dortových Mayhew a přinese Viktorovi zprávu o Viktoriině sňatku. Viktor, který věří, že si Viktorie Barkise bere ráda a dobrovolně, souhlasí, že vypije otrávené víno jako součást nového svatebního aktu, neboť jeho dosavadní slib Emily platil jen dokud je smrt nerozdělí, což se už stalo.

Zatímco se Viktorie a Barkis vzali, obyvatelé Země mrtvých jsou zcela zaměstnáni přípravami na jejich vlastní svatbu a vydají se do Země živých, kde způsobí pořádný rozruch, aby se nakonec spojili s živými příbuznými a přáteli v jednotný radostný průvod mířící do kostela. Novomanžel Barkis zjišťuje, že Viktorie je bez peněz.

Viktorie také míří do kostela a nachází Viktora v půli svatebního aktu, na jehož konci jej čeká dobrovolná smrt. Emily ji během svého slibu spatří a uvědomuje si, že ji okrádá o šťastný život. Zastavuje Viktora a vrací jej Viktorii. Do dění zasáhne lord Barkis, který připomíná, že je Viktorie stále jeho manželka a bere ji jako rukojmí. Emily v něm poznává muže, který ji kdysi svedl a zabil.

Viktor přikáže Barkisovi, aby dal ruce pryč z jeho živé nastávající. Pustí se do boje, muž proti muži, meč proti vidličce. Barkis poráží Viktora, srazí ho na zem a chystá se jej probodnout. Do rány ale vejde Emily a bere Barkisův meč.

Přikazuje Barkisovi, aby odešel. Ten arogantně souhlasí. Mrtví ho chtějí zastavit, ale nad živým nemají žádnou moc. Barkis ale před odchodem připije na Emily ("Vždycky družička, nikdy nevěsta") a vypije do dna pohár otráveného vína. Vzápětí zemře a mrtví zatáhnou čerstvé maso do svého světa.

Emily vysvětluje Viktorovi a Viktorii, že patří k sobě. Když Viktor namítne, že jí dal slib, Emily odpoví, že ho už dodržel, když pro ni získal svobodu a proto ona dá svobodu zase jemu. Při odchodu hodí svou kytici Viktorii a pokračuje ven, na práh kostela, kde se její tělo promění ve stovky motýlů odlétajících k nebi, jelikož konečně našla klid. Viktor a Viktorie, oba opět svobodní, mohou konečně šťastně žít.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

</noinclude>