Ulcinj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ulcinj
Red pog.png
Ulcinj
Lokalizace města
Ulcinj - pohled na nové město a pláž z hradeb starého

Ulcinj (albánsky Ulqin) je město na jihu Černé Hory, blízko Skadarského jezera a hranic s Albánií. Leží na mořském pobřeží. Obývá jej 10 828 obyvatel. Je velmi vyhledávaným místem pro letní dovolenou. Ve městě se nacházejí lázně a mnoho památek. Vzhledem k blízkosti Albánie je zde silnější islámský vliv (61,5% obyvatel města jsou Albánci), ve městě lze najít i mešitu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ulcinj - staré město

Historici odhadují, že bylo město založeno před 2 500 lety - jedná se tedy o jedno z nejstarších měst v Černé Hoře. Založili jej Ilyrové. Ve městě se pak vystřídali Řekové a Římané. V roce 444 bylo město zničeno zemětřesením, ale bylo brzy znovu obnoveno. Poté patřilo Srbsku a později Benátčanům, od nichž získali město Turci. Po porážce u Lepanta roku 1571 nabídli město zvítězivším pirátům. Na sklonku 19. století získali město Černohorci. O město dnes usilují Albánci, za tzv. Kosovské krize hrozilo reálné nebezpečí, že si jej opravdu přivlastní.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Od města se táhne několik kilometrů dlouhá pláž s černým pískem. Lemují ji stovky barů a restaurací. Na jejím konci se pak nachází ostrov Ada Bojana, na němž je i jediný naturistický kemp v Černé Hoře. Turisty vyhledánavé je i staré město, které se nachází jen několik málo metrů od přístavu. Mnoho obyvatel v turistickém ruchu podniká, nejčastěji jako provozovatelé ubytování. Město má i několik velkých hotelů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]