Ku-klux-klan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ku-klux-klan
ZakladatelNathan Bedford Forrest
Vznik1865
Oficiální webwww.kkk.bz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Symbol Ku-klux-klanu

Ku-klux-klan nebo Kukluxklan nebo Kuklos crew, zkratka KKK, je název řady bývalých i současných tajných a militantních organizací, původně pocházejících z jižních států USA. Tyto organizace prosazují nadvládu bílých, rasovou segregaci, antisemitismus, rasismus, antikatolicismus a odpor k nebělošskému přistěhovalectví. K prosazování svých cílů využívali jejich členové i teroristické metody. Od poloviny dvacátého století se organizace vyprofilovala jako antikomunistická.[1] Od 20. století některé z organizací KKK nikterak antikatolické nejsou.[2]

Název

Shromáždění Ku Klux Klanu v Gainesville na Floridě, 1922
členové Klanu pochodují Washingtonem v roce 1928

První dvě slova názvu jsou odvozeny od řeckého kyklos – kruh. Poslední slovo je převzato ze Skotska, kde byl klan těsnou kmenovou pospolitostí svázanou pokrevními svazky.

Ze Skotska přijali jižní obyvatelé způsob svolávání družiny - a to pomocí zapáleného dřevěného kříže. Titul Nejvyššího náčelníka Klanu byl v celé Unii znám jako Velký čaroděj, vůdcové ve státech se nazývali Velkými draky, v okresech velcí obři a místním organizacím veleli Velcí Kyklopové. Celá organizace se nazývala „neviditelným impériem“.[zdroj⁠?]

Historie

Ku-klux-klan vznikl ve městě Pulaski, stát Tennessee, po občanské válce, když se u místního advokáta sešlo několik vysloužilých veteránů jižní armády a několik mladých bělochů z místní honorace.

Rozhodli se založit organizaci, která by bojovala proti výsledkům občanské války. Jižní státy byly tehdy poraženy a okupovány severní, federální armádou. Otroctví černochů bylo zrušeno a mělo se jim dostat rovných občanských práv. Členové nemohli zabránit zrušení otrokářství, ale byli rozhodnuti zabránit občanskému zrovnoprávnění černochů. Rozhodli se pro zastrašování a násilí vůči černochům.

Členové Klanu byli vyzbrojeni puškami, vycházeli v bílých, dlouhých rouchách nahoře zašpičatělých. V prvních letech po občanské válce stoupenci Klanu vyráželi převážně v noci, kdy například chytali černochy a na odlehlých místech je věšeli.

Když se černoch snažil uplatnit své volební právo, byl zavražděn někdy i přímo před volebními místnostmi.[zdroj⁠?] Policie takové vraždy většinou neřešila.[zdroj⁠?]. Občas vrahy zadržela na jednu noc do vězení a druhý den je propustila na kauci.[zdroj⁠?]

Ovšem teror Klanu nebyl zaměřen jen proti černochům. Směřoval i proti republikánům bílé pleti, kteří podporovali rovnoprávnost afroameričanů.

Na přelomu století vliv Ku-klux-klanu slábl. Teroristická činnost Klanu byla nahrazena právním zakotvením bělošské nadvlády. Opatření proti tomu, aby černoši směli volit, byla volební daň a tzv. zkoušky vyspělosti. Zkoušky vyspělosti spočívaly v tom, že černý volič byl přezkoušen ze svých znalostí. Otázky byly vybírány z akademických učebnic.[zdroj⁠?]Počítalo se s nízkým vzděláním černochů.[zdroj⁠?]Opatření byla velice účinná.[zdroj⁠?]

Ku-klux-klan byl znovu oprášen v roce 1916 a činnost rozvinul po první světové válce. Válka znamenala mnoho změn v myšlení a psychologii černochů. Černoši odcházeli za prací do větších měst, stávali se vojáky. Po skončení války už nebyli ochotni dál snášet dřívější pořádky. Mnozí věděli, že v Rusku Říjnová revoluce nastolila nový řád. Začali se organizovat a chtěli občanská práva. Po těchto rozhodnutích začal znovu úřadovat Ku-klux-klan. Na Jihu byli jeho stoupenci mnozí policisté, ale i politici.[kdo?][zdroj⁠?]

Zajímavosti

Členství v některých organizacích klanu bylo tajné[zdroj?], a proto jejich členové používali slovo AYAK (z anglického Are You A Klansman? - Jste členem klanu?) pro vlastní identifikaci před ostatními členy. Obvykle se používala odpověď AKIA (A Klansman I Am - jsem členem), která tento pozdrav dokončovala.

V rámci obnovy klanu v r. 1915 vytvořil William Simmons následující terminologii:

  • Klabee: pokladník
  • Kleagle: rekrut
  • Klecktoken: zápisné
  • Kligrapp: sekretářka
  • Klonvocation: shromáždění
  • Kloran: rituální kniha
  • Kloreroe: delegát
  • Kludd: kaplan

Kvůli utajení byly prozrazeny pouze některé tituly - Čaroděj (vůdce klanu), Noční jestřáb (vedoucí v oblasti bezpečnosti) a další, většinou oblastní zástupci.

Historie roucha:

Roucho Ku-Klux-Klanu vzniklo z hábitu španělských kněží, kteří v tomto rouchu prováděli pohřební slavnosti a pohřby.

Odkazy

Reference

Literatura

Česká

  • MacLeanová, Nancy: Pod maskou ušlechtilosti, BB art; 2007
  • Pilát, Jan: Svět doktora Kinga,
  • Streeter, Michael: Tajné a přísně tajné, Nakladatelství Universum; 2010

Zahraniční

  • Axelrod, Alan. The International Encyclopedia of Secret Societies & Fraternal Orders, New York: Facts On File, 1997.
  • Dray, Philip. At the Hands of Persons Unknown: The Lynching of Black America, New York: Random House, 2002.
  • Feldman, Glenn. Politics, Society, and the Klan in Alabama, 1915–1949. University of Alabama Press, Tuscaloosa, AL, 1999.
  • Horn, Stanley F. Invisible Empire: The Story of the Ku Klux Klan, 1866–1871, Patterson Smith Publishing Corporation: Montclair, NJ, 1939.
  • Ingalls, Robert P. Hoods: The Story of the Ku Klux Klan, New York: G.P. Putnam's Sons, 1979.
  • Levitt, Stephen D. and Stephen J. Dubner. Freakonomics: A Rogue Economist Explores the Hidden Side of Everything. New York: William Morrow (2005).
  • Moore, Leonard J. Citizen Klansmen: The Ku Klux Klan in Indiana, 1921–1928 Chapel Hill: U of North Carolina Press, 1991.
  • Newton, Michael, and Judy Ann Newton. The Ku Klux Klan: An Encyclopedia. New York & London: Garland Publishing, 1991.
  • Parsons, Elaine Frantz, "Midnight Rangers: Costume and Performance in the Reconstruction-Era Ku Klux Klan." The Journal of American History 92.3 (2005): 811–836.
  • Rhodes, James Ford. History of the United States from the Compromise of 1850 to the McKinley-Bryan Campaign of 1896. Volume: 7. (1920)
  • Rogers, William; Ward, Robert; Atkins, Leah; and Flynt, Wayne. Alabama: The History of a Deep South State. University of Alabama Press, Tuscaloosa, AL, 1994.
  • Steinberg. Man From Missouri. New York: Van Rees Press, 1962.
  • Thompson, Jerry. My Life in the Klan, Rutledge Hill Press, Nashville. Originally published in 1982 by G.P. Putnam's Sons, ISBN 0-399-12695-3.
  • Trelease, Allen W. White Terror: The Ku Klux Klan Conspiracy and Southern Reconstruction (Louisiana State University Press: 1995).
  • Ku Klux Klan w USA 1915-1944, Krzysztof Kasiński, Szczecin: Wydawnictwo MyBook, 2007.
  • Ku Klux Klan, Jerzy Sobieraj, Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2004.

Související články

Externí odkazy