Antifa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Název Antifa pochází z německého slova Antifaschismus a vznikl jeho zkrácením. Antifa znamená jednoduše antifašismus, avšak označují se tak také některé antifašistické skupiny - jejich název je pak doplněn jménem města či regionu, kde operují (např. Antifa Přerov, Ostrava atd.). Antifa skupiny zastávají obvykle takzvaný militantní antifašismus. Tím se liší od jiných směrů v antifašistickém hnutí (např. od antifašismu liberálního nebo státního).

Demonstrace Antifa, Bern, Švýcarsko

Antifašistická akce (zkracuje se také jako AFA) je nejznámější organizace, která reprezentuje radikální antifašistický směr. První Antifašistická akce byla vytvořena již v roce 1930 Komunistickou stranou Německa jako obranná organizace proti rostoucímu nacistickému hnutí v zemi. Dnes působí skupiny AFA po celé Evropě.

V Česku byla AFA založena v roce 1996. Česká AFA se zabývá propagačními, informačními a praktickými formami boje se všemi autoritářskými ideologiemi a skupinami usilujícími o jakékoli formy útlaku, v první řadě s neonacismem a ultrapravicí. Stejně tak vystupuje proti současnému systému, který podle ní přináší čím dál větší kontrolu nad životy lidí, drancování přírody a prohlubování sociální a ekonomické nerovnosti na celém světě. Česká AFA deklaruje, že násilí chápe "jako jeden z prostředků boje proti fašismu"…[1]

AFA sdružuje radikální antifašisty a antifašistky, kteří vytvářejí po celém území České republiky lokální autonomní skupiny, kde přednostně vyvíjejí svou činnost. Zároveň se dobrovolně sdružují do nadregionálních struktur, dle místa působnosti nebo oboru činnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Naše postoje [online]. Antifa, 2008-7-14, [cit. 2012-07-24]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]