Křesťanská demokracie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Křesťanská demokracie je politická ideologie, která v sobě kombinuje prvky křesťanství a demokracie. Vznikla v 19. století v Evropě pod vlivem konzervatismu a katolického sociálního učení. I přes výzvu sekularizace je stále vlivnou ideologii v Evropě a Latinské Americe.

V politické praxi zastává křesťanská demokracie konzervativní pohled na kulturu, společnost a morálku (sociální konzervatismus), avšak zastává sociálně tržní hospodářství.

Politická stanoviska[editovat | editovat zdroj]

Agendy křesťanskodemokratických politických stran se v různých zemích liší. Zatímco v Evropě jsou křesťanskodemokratické strany (vlivem silného postavení sociálnědemokratických stran) spíše konzervativní, v Latinské Americe jsou více progresivní a částečně ovlivněny teologií osvobození.

Křesťanští demokraté jsou většinou sociálně konzervativní a jako takoví mají skeptický pohled na interrupci a stejnopohlavní manželství, ačkoliv některé strany jsou ochotné akceptovat částečnou legalizaci obojího. Křesťanskodemokratické strany také často zdůrazňují křesťanské dědictví dané země a prosazují křesťanskou etiku.

Z ekonomického hlediska křesťanští demokraté většinou neoponují kapitalismu jako ekonomickému systému, na rozdíl od odporu ke komunismu a podobným ideologiím.

Strany prosazující křesťanskou demokracii[editovat | editovat zdroj]