Šalvěj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Šalvěj

Salvia buchananii
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Rod: Šalvěj (Salvia)
Binomické jméno
Salvia officinalis
L.
Prašník s pylovými zrny, foceno pod fluorescenčním mikroskopem

Šalvěj (Salvia) je rod z čeledi hluchavkovitých. Šalvěj se nejčastěji využívá v kuchyni pro vaření, v medicíně (Salvia officinalis).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Šalvěj patří mezi roční, dvouleté nebo trvalé rostliny. Listy jsou typicky celé, ale někdy ozubené nebo zpeřené. Kvetoucí lodyhy nesou malé listeny, nepodobné bazálním listům - u některých živočišných druhů jsou listeny okrasné a okázalé. Květy jsou podobné hroznům nebo lata a jsou barevně zbarvené od modré na červenou, méně často s bílou a žlutou. Kalich je zpravidla trubkovitý nebo ve tvaru zvonku, bez vousatého krku a je rozdělen do dvou částí nebo rtů, horní ret je celý nebo má tři zuby a dolní je rozdvojený. Okvětní lístek je často ve tvaru drápu a má dva pysky. Horní pysk je obvykle celý nebo má tři zuby a spodní pysk má obvykle dva laloky. Tyčinky jsou krátké, kratší než okvětní lístky. Plody jsou vejcovité nebo podlouhlé oříšky a mnoho druhů má slizovitý povlak. Některé typy šalvěje má trichomy (chlupy) na listech, stoncích nebo na okvětí, které pomáhají snížit riziko ztráty vody. Někdy jsou chloupky žlázy a vylučují těkavé oleje, které obvykle mají výraznou vůni. Pokud jsou chlupy třené nebo kartáčované, je možné, že některá z buněk olejnin praskla a uvolnila olej. To vede k neatraktivnosti na pastvinách (zvířatům a některému hmyzu).

Obecné použití[editovat | editovat zdroj]

Jméno pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Upozorňuje na léčivou moc šalvěje. To bylo známé už ve středověku. Vysoké procento esenciálních olejů v různých druzích šalvěje zaručuje různé užití. Šalvěj lékařská se využívá ve vaření jako koření a také v medicíně např. na bolesti v krku, jako bylinný čaj nebo proti nadměrnému pocení. Kromě toho, šalvěj lékařská pomáhá proti bolestem žaludku a břicha a dodává střevům úlevu od bolesti (například po antibiotické terapii). Šalvěj má antioxidační, antimikrobiální účinky a ničí karcinogeny. Aztécké šalvěje (Šalvěj divotvorná) obsahují halucinogenní látky, které jsou částečně používány také. Vůně se podobá marihuaně. Šalvěj rozšířená na Německých loukách neobsahuje žádné éterické oleje a proto není používána. Některé druhy a odrůdy jsou používány pro okrasné účely.

Salvia Fructicosa se používá jako alternativa šalvěje lékařské.
Salvia indica má velmi netradiční, ale krásný vzhled.
Salvia officinalis nebo-li šalvěj lékařská se používá v herbářské medicíně, ale i v kuchyni jako koření.
Salvia verticillata má velmi výrazné chloupky

Vybrané druhy a jejich využití[editovat | editovat zdroj]

Mnoho druhů se používá jako léčivky, jako okrasné rostliny, a někdy se využívají pro jejich okrasné a aromatické listy. Výběr některých známých druhů je uveden níže.

 • Salvia apiana je bílý mudrc amerických indiánských národů, kterého požívají některé kmeny při jejich obřadech.
 • Salvia divinorum (šalvěj divotvorná) nebo-li věštecká šalvěj. Někdy se pěstuje pro psychedelické účinky a používá se do léků, legalita se přezkoumává v některých amerických státech.
 • Salvia elegans přezdívaná ananasová šalvěj, je široce pěstována jako okrasný keř nebo sub-keř s listy, které voní jako ananas.
 • Salvia fruticosa tzv. řecké šalvěj se běžně pěstuje a sklízí jako alternativa šalvěje lékařské.
 • Salvia hispanica je běžně známá jako Chia, produkuje jedlé semena, která mají vysoký obsah bílkovin a omega-3 mastné kyseliny a α-linolenové kyseliny (ALA).
 • Salvia leucantha je mexická šalvěj nebo-li vlněná šalvěj je pěstována jako okrasná květena v teplém podnebí, pro jeho visací květy. Má bílé květy, které vznikají z chlupatých modrých nebo fialových listenů.
 • Salvia microphylla pochází z Mexika, někdy nazvaná Dítě mudrc. Je to malý keř známý pro jeho jasně červené (někdy růžové nebo bílé) květy, a jeho listy, které voní po ovoci.
 • Salvia miltiorrhiza z Číny je červená šalvěj a léčivá bylina.
 • Salvia nemorosa je okrasná květina.
 • Salvia officinalis nebo-li šalvěj lékařská je široce používána ve vaření, jako okrasná květina krajiny a v herbální medicíně.
 • Salvia sclareanebo-li šalvěj luční je pěstována jako okrasná květina a z části i jako parfém olejů.
 • Salvia splendens nebo-li šalvěj šarlatová je populární na okrasné podestýlky nebo jako hrnková rostlina.

Druhy šalvěje jsou používány jako potrava některých larev Lepidoptera.

Klasifikace rodu[editovat | editovat zdroj]

Jméno rodu Salvia bylo publikováno v roce 1793 Carlem Linné. V rodu Salvia existuje asi 800 až 1100 druhů. Zde výběr: