Variegace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Variegace Ficus carica
Strakaté kočky; barva srsti závisí v tomto případě na tom, jaký z chromozomů X byl inaktivován

Variegace je proměnlivost v zbarvení či jiné vlastnosti určitého mnohobuněčného organizmu, obvykle vyšších rostlin nebo živočichů. Někdy se u živočichů označuje jako mosaicismus.

U rostlin se tento jev nazývá také panašování a projevuje změnou normálního zeleného zbarvení na světlejší odstíny nebo na světle žlutou až bílou barvu vlivem úbytku chlorofylu nebo jeho složek. Jako variegace se také nazývá jev, kdy rostlina produkuje zvýšené množství jiných berviv jako xanthofylů a karotenů. Pak jsou zelené části rostliny zabarveny sytě žlutě nebo červeně. Oba tyto jevy se mohou projevit na celé rostlině nebo jen na některé části, pak hovoříme o zonálním nebo sektoriálním panašování. Variegace jsou nasledkem poškození plastidů (a jejich pDNA) v určité populaci buněk, kvůli chromozomálním mutacím či např. transpozonům v genomu a podobně. Toto poškození může být způsobeno také vlivem patogenů zejména virů např. virová mozaika jabloně nebo virová mozaika cukrové třtiny.

Panašované rostliny se staly vyhledávanými jako okrasné rostliny pro svou barevnost, která obvykle trvá po celou vegetační dobu. Vzhledem k tomu, že se jedná o poruchu plastidů, je panašování dědičné mimojaderně tj. pouze v mateřské linii. Vybarvení potomstva je velmi variabilní, zejména u rostlin se sektoriálním panašováním. Proto se obvykle množí vybrané klony vegetativně. Dříve se panašované rostliny považovaly za botanické taxony na úrovni formy a byly tak popisovány. V současnosti jsou tyto odchylky vedeny jako kultivary. U tradičních kultivarů se používá původní latinské pojmenování jako název kultivaru např. 'Aurea', 'Picta', 'Marginata', 'Aureomarginata', 'Zebrina', 'Rubra', 'Atra', 'Atropurpurea', atd.


U živočichů se obvykle projevuje různobarevnými tkáněmi, nápadné je to zejména na pokožce či na srsti. Důvodem může být u živočichů inaktivace odlišných chromozomů X v různých částech pokožky, neobvyklá migrace melanocytů v zárodku nebo mitotická rekombinace.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.] : Oxford University Press, 2006.  
  • RÉDEI, George P.. Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics, and Informatics. 3rd Edition. vyd. [s.l.] : Springer, 2008. ISBN 978-1-4020-6753-2.