Sárospatak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox sídla světa

Sárospatak [šárošpatak] (česky Šarišský Potok či Blatný Potok) je město v severovýchodním Maďarsku, blízko slovenských hranic, asi 60 km JV od Košic a 70 km SV od Miskolce. Leží na řece Bodrogu, na východním úpatí Zemplína, ve vinařské oblasti Tokaj. V letech 1650-1654 zde působil Jan Amos Komenský, který tu má také pomník.

Dějiny

Hrad

V 10. století zde vzniklo sídliště, kde si pak uherští králové zřídili lovecký tábor. Někdy v 11. století postavili mohutnou hradní věž, kde se roku 1207 patrně narodila dcera krále Arpáda, pozdější svatá Alžběta Durynská. Místo se poprvé připomíná 1221 pod názvem Potoc. Po vymření Arpádovců se hrad dostal do majetku rodiny Rákóczi, která zde vybudovala reprezentativní zámek (Hrad Rákóczi) a řadu vzdělávacích institucí. V Sárospataku roku 1648 zemřel Jiří I. Rákóczi a jeho nástupce Jiří II. roku 1650 pozval J. A. Komenského, aby zde vybudoval „pansofickou školu“. Zde Komenský napsal „Orbis pictus“ i knihu „Škola hrou“ (Schola ludus). V 17. století patřili Rákócziové k nejbohatší uherské šlechtě a vedli řadu povstání proti Habsburkům. Poslední vedl František II. Rákóczi v letech 1703-1711.

Hrad Rákóczi

Hrad, původně postavený k ochraně města má tři části: mohutnou středověkou věž, čtvercový renesanční zámek a bastionové opevnění kolem věže.

Osobnosti mesta

Partnerská města

Odkazy

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Potok Šaryšský. Sv. 20, str. 336

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sárospatak na Wikimedia Commons

  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku německé Wikipedie.