Rychlostní silnice R43

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rychlostní silnice R43
Trasa
Základní údaje
Plánovaná délka: 70 km
V provozu: 0 km
Ve stavbě: 0 km
V přípravě: 70 km
Část dálnice, později dostavěná jako ulice Stará dálnice u sídliště Bystrc v Brně, využívaná jako silnice III. třídy.
Podjezd pod neexisující dálnicí u Jevíčka.

Rychlostní silnice R43 je označení pro plánovanou komunikaci mezi městy Brno a Moravská Třebová (propojila by tak dálnici D1 s plánovanou rychlostní silnici R35). Cílový dopravní význam komunikace je nutné odvozovat zejména od závazků České republiky v rámci Evropské unie. Silnice není v současnosti zachycena v žádném existujícím a platném územním plánu, téměř v celé své trase však začala být v roce 1939 budována protektorátní exteritoriální dálnice, jejíž rozestavěné úseky jsou v krajině patrné dodnes.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku exteritoriální dálnice Vídeň - Vratislav.

V této trase se začala budovat 11. dubna 1939 německá exteritoriální dálnice Vídeň - Vratislav. Územím tehdejšího protektorátu měla dálnice procházet v délce 65 km, a s jejím zprovozněním se počítalo koncem roku 1940.

Výstavba byla 30. dubna 1942 přerušena a po roce 1945 se již neobnovila. Po válce bylo staveniště opuštěno a došlo k likvidaci různých stavebních zařízení, která na staveništích zůstala. Nedokončená dálnice pak chátrala především z důvodu, že se s její výstavbou již nepočítalo.

Rozestavěné úseky původní dálnice začínají na jihu v katastru obce Medlova a končí na severu v katastru obce Městečko Trnávka. Některé současné koncepce počítají s využitím téměř celé trasy této dálnice právě pro výstavbu nové rychlostní silnice R43.

Plány výstavby[editovat | editovat zdroj]

Výstavba prvního úseku TroubskoKuřim byla plánována na rok 2008, ovšem ještě ani v roce 2014 neexistovala jednoznačně vybraná trasa.

V květnu 2006 předali zástupci občanských sdružení protestujících proti výstavbě R43 v trase přes brněnské městské části Brno-Bystrc a Brno-Kníničky, a kolem Brněnské přehrady petici s více jak 35 000 podpisy předsedovi senátu Přemyslu Sobotkovi, jednalo se o dosud největší petiční akci proti jedné stavbě v České republice. Předáním petice vyvrcholily protestní aktivity proti trase R43 prosazované brněnským magistrátem i jihomoravským krajským úřadem.

22. června 2007 se uskutečnilo v Dolních Dunajovicích pracovní jednání občanských iniciativ Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska ve věci plánování dopravních komunikací R43 a R52 v regionu. Účastníci přijali memorandum, jež je mezinárodním apelem proti negativním jevům, se kterými se musí veřejnost při veřejných projednáních při přípravě výstavby dálnic potýkat.

Nejvyšší správní soud zrušil 27. května 2010 část územního plánu Brna, která obsahovala trasu rychlostní silnice R43 přes městskou část Bystrc, neboť trasa se do plánu dostala neoprávněně.[1] Tento verdikt pak v září 2010 potvrdil i Ústavní soud.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Soud zrušil část územního plánu Brna s trasou R43 přes Bystrc
  2. Politici definitivně prohráli spor o Hitlerovu dálnici, aktuálně.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]