Ostřihom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ostřihom
Esztergom
bazilika
bazilika
Ostřihom – znak
znak
Ostřihom – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 105 m n. m.
stát: Maďarsko Maďarsko
župa: Komárom-Esztergom
okres: Esztergom
Ostřihom na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 100,35 km²
počet obyvatel: 30 928 (2009)
hustota zalidnění: 308 obyv. / km²
etnické složení: Maďaři, Slováci, Poláci
náboženské složení: katolictví
správa
status: město (správní centrum okresu)
starosta: Éva Tétényi
oficiální web: http://www.esztergom.hu
adresa obecního úřadu: Széchenyi tér 1.
Esztergom 2500
telefonní předvolba: (+36) 33
PSČ: 2500-2509

Ostřihom (maďarsky Esztergom, německy Gran a latinsky Strigonium) je město v severním Maďarsku, u státní hranice se Slovenskem na hraniční řece Dunaji. Žije zde 30 000 obyvatel. Na druhé straně řeky, respektive na severním levém břehu Dunaje, leží slovenské město Štúrovo. Město je velice důležitým článkem maďarských dějin. V historii byla Ostřihom i hlavním městem Uherského království.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První osídlení pochází z keltských dob, později ho osídlili během Stěhování národů Slované. Město pak bylo prvním maďarským hlavním městem, a to v době mezi 10. a 13. stoletím; před tím než ho král Béla IV. přestěhoval do Visegrádu (a později do Budína). Přesto zde zůstali katoličtí představitelé země. Dnes zde stojí Keresztény Múzeum, muzeum s největší ekleziologickou sbírkou v celém Maďarsku. Také místní bazilika svatého Štěpána, postavená v roce 1822, je největším křesťanským chrámem v zemi. Během turecké okupace, která postihla celé tehdejší Uhersko a dnešní jižní Slovensko odsud musel uprchnout arcibiskup a přesídlit do Trnavy.

V roce 1895 pak byl přemostěn Dunaj mostem Marie Valérie. Most byl roku 1944 zničen ustupující německou armádou, po druhé světové válce však nebyl obnoven kvůli napjatým vztahům mezi Slováky a Maďary. Celých 57 let byl zničený most symbolem napětí mezi formálně spřátelenými zeměmi[zdroj?], dopravu po Dunaji zajišťoval provizorní přívoz. Most byl obnoven v roce 2001 z příspěvku EU.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]