Fátima (Portugalsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fátima
Fátima, Portugal.jpg
Fátima – znak
znak
Fátima – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška322-356 m n. m.
StátPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Fátima
Fátima
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha71,3 km²
Správa
Oficiální webwww.freguesiadefatima.pt
Telefonní předvolba249
PSČ2495
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fátima je městečko v Portugalsku. Je to jedno z nejznámějších katolických poutních míst na světě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Fátima má asi 10 000 obyvatel. Leží v okrese Santarém ve středním Portugalsku, 187 km jižně od města Porto a 123 km severně od Lisabonu. Fátima přitahuje věřící z celého světa. Stala se známým poutním místem po tom, co se tu v roce 1917 třem malým dětem-pastýřům údajně zjevila Panna Maria. K prvnímu zjevení došlo během první světové války 13. května 1917, když sourozenci Francisco a Jacinta Marto spolu s Lúcií Santos pásli dobytek v Cova da Iria, kde jejich rodiče vlastnili pastviny. Cova da Iria vytváří přirozený amfiteátr s průměrem přibližně 500 m.

Křesťanské poutní místo[editovat | editovat zdroj]

Bazilika Panny Marie Růžencové
Podrobnější informace naleznete v článku Zjevení Panny Marie ve Fátimě.

Podle svědectví dětí stála Panna Maria nad dubem zalitá sluneční září. Předpověděla konec války a pomoc všem, kteří se k ní obrátí v modlitbách. Zjevení pokračovala až do října, vždy třináctého v měsíci, vždy ve stejnou hodinu. Při posledním zjevení 13. října 1917 se do doliny Iria vypravilo 70 tisíc lidí včetně novinářů a fotografů na základě tvrzení dětí, že toho dne se stane zázrak, aby všichni uvěřili. Hustě pršelo, ale nespočetné množství pozorovatelů zaznamenalo, že v poledne se mraky roztrhaly a odhalily slunce v podobě matného disku, rotujícího po obloze a zářícího nad celým okolím různými barvami světla. Poté se slunce oddělilo od oblohy a vrhlo se po klikaté dráze k zemi. Nakonec se vrátilo na své místo a lidé, kteří byli předtím promočení, byli zcela suší. Tato událost je známá jako „sluneční zázrak".[1]

Katolická církev uznala pravost zjevení ve Fátimě v roce 1930. Jedním z velkých ctitelů Panny Marie Fatimské byl také papež Jan Pavel II.

Fátimu navštěvuje denně množství poutníků. Shromažďují se v Cova da Iria, na velkém prostranství, kde je na místě zjevení vybudovaná malá kaple. Okolo prostranství nabízí množství obchodníků náboženské předměty. Ve vzdálenější části prostranství je vybudovaná gigantická bazilika Panny Marie Růžencové v neoklasicistním stylu s centrální věží vysokou 65 metrů, která se začala stavět v roce 1928. V bazilice jsou hrobky Francisca a Jacinty, dvou z tří dětí, kterým se zjevila Panna Maria. Oba zemřeli krátce po zjeveních, Francisco v roce 1919 a Jacinta v roce 1920. V roce 2000 byli prohlášeni za blahoslavené papežem Janem Pavlem II. a 13. května 2017 byli prohlášeni za svaté papežem Františkem.[2] Třetí z nich, Lúcia dos Santos, řeholnice, zemřela v roce 2005 a je zde též pochována.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fátima na slovenské Wikipedii.

  1. Slunce se pohnulo ve Fátimě: jak věda vysvětluje největší zázrak 20. století. ČT24 [online]. Česká televize, 2017-05-13 [cit. 2017-05-13]. Dostupné online. 
  2. Papež ve Fátimě svatořečil pasáčky, kteří zde spatřili Pannu Marii. ČT24 [online]. Česká televize, 2017-05-13 [cit. 2017-05-13]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]