Madeira (souostroví)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Madeira
Região Autónoma da Madeira
Madeira 71.jpg
Madeira – znak
znak
Motto: Das ilhas, as mais belas e livres
Geografie
EU-Portugal with Madeira circled.svg
Hlavní město Funchal
Souřadnice
Rozloha 801 km²
Nejvyšší bod Pico Ruivo (1862 m n. m.)
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 267 785 (2 011)[1]
Hustota zalidnění Parametr "hustota" (nyní s hodnotou "334") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.334 obyv./km²
Jazyk portugalština
Správa regionu
Nadřazený celek Portugalsko
Druh celku autonomní region
Vznik 1976
Označení vozidel P
Oficiální web www.madeira.gov.pt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Madeira je portugalské souostrovíAtlantském oceánu (580 km západně od Maroka v Africe a 980 km jihozápadně od Lisabonu v Portugalsku) se statusem autonomní oblasti. Na Madeiře žije 271 400 obyvatel, hlavní město je Funchal. Jedinými obydlenými ostrovy jsou Madeira a Porto Santo.

Mapa hlavního ostrova

Madeira patří mezi celoročně vyhledávané turistické lokality. Světově proslulé jsou novoroční oslavy s velkolepým ohňostrojem, dojímavé scenérie, madeirské víno a nádherná flóra. Nachází se tu také sopka Pico Ruivo, vysoká 1862 m n. m. (nejvyšší hora souostroví).

Souostroví Madeira bylo známo již starým Římanům, náhodou pak bylo znovuobjeveno a osídleno portugalskými námořníky roku 1418.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Celé souostroví Madeira je sopečného původu, stejně jako celá oblast Makaronézie, jejíž je součástí. Z geografického hlediska je situováno na Africké desce.

Jednotlivé ostrovy jsou vrcholy starých podmořských sopek. Moře mezi ostrovy madeirského souostroví má hloubku kolem 4000 metrů, již ve vzdálenosti 5 km od pobřeží dosahuje hloubka moře 3000 m [1]. Souostroví je omýváno Golfským proudem. Teplota vody kolem ostrova Madeira ani v zimě neklesá pod 18 °C, což je příčinou „věčného jara“ na ostrově.

Souostroví se běžně člení na 4 části:

Hlavním a největším ostrovem je Madeira, na níž žijí téměř všichni obyvatelé souostroví. Na druhém obydleném ostrově, Porto Santo, žije necelých 4500 obyvatel.

Ostrovy Desertas jsou jakýmsi pokračováním východní části ostrova Madeira, od něhož je dělí 20 km vodní plochy. Touto úžinou proplouvají lodě do Evropy a také tudy pravidelně táhnou velryby, což bylo v dobách před vstupem Portugalska do Evropské unie základem zdejšího lovu a zpracování velryb. Bývalí velrybáři dnes pracují v Muzeu velrybářství v Caniçalu nebo v člunech provázejí turisty pozorující velryby. Souostroví je dobře pozorovatelné z celého jižního pobřeží Madeiry. Všechny ostrovy jsou přírodní rezervací, přísně hlídanou ochranáři. Žijí zde ptáci, ale nejvzácnějším chráněným živočichem je zde tuleň středomořský.

Na Madeiře se projevuje tzv. výšková pásmovitost, to znamená, že se v podstatě mění podnebné pásy v závislosti na nadmořské výšce. Zatímco u pobřeží se pěstují tropické plodiny jako banány, se stoupající nadmořskou výškou se ochlazuje. V pásmu od 1000 m n. m. se vyskytuje vzácný vavřínový prales (Laurisilva).[2]

Ostrovy Selvagens jsou rovněž přírodní rezervací. Leží v cestě lodím plujícím na Kanárské ostrovy a v minulosti byly častou příčinou neshod mezi Španělskem a Portugalskem.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Seznam 11 samosprávných celků na Madeiře:


Madeira je jeden ze dvou autonomních regionů Portugalska (druhým jsou Azory). Je to souostroví v severním Atlantském oceánu, v oblasti známé jako Macaronesia, jihozápadně od pevninského Portugalska. Jeho celková populace byla v roce 2016 odhadována na 289 000. Hlavním městem Madeiry je Funchal, který se nachází na jižním pobřeží hlavního ostrova.

Tento region má politickou a správní autonomii díky statutu autonomního regionu Madeira ustanoveného portugalskou ústavou. Autonomní region je součástí Evropské unie jako její nejvzdálenější region. Madeira má obecně velmi mírné subtropické klima se středomořským letním suchem a zimním deštěm.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Madeiry začíná objevením ostrovů Portugalskem v roce 1419. V té době neexistuje žádný záznam o tom, že by někdo na těchto ostrovech žil. Portugalsko začalo kolonizovat ostrov v roce 1420.

Dvacáté století[editovat | editovat zdroj]

Dne 23. července 1905 bylo v pařížském vydání newyorského heraldického sboru uvedeno: „Německá společnost plánuje učinit z Madeiry moderní středisko“. Na oplátku za slib vybudovat sanatorium a nemocnice a léčit 40 pacientů s tuberkulózou ročně byla Madeira Aktiengesellschaft v čele s princem Friedrichem Karlem Hohenlohe-Öhringenem v dohodě s portugalskou vládou, která zase budovala tato zařízení převezme všechny obchodní záležitosti na Madeiře. Když byly plány některých nemocnic vystaveny jako návrhy pro hotely a prázdninové tábory, uvědomili si Madeirané, že jsou kolonizováni zadními dveřmi a okamžitě koncesi stáhli. Těsně před tím Němci stavěli to, co je dnes „Nemocnicí dos Marmeleiros“ (jediná budova, kterou Němci začali stavět), Němci dostali daňovou úlevu a nemuseli platit daň za nic potřebného pro stavbu nemocnice. Místo bylo opuštěno až do roku 1930, kdy Madeirané pokračovali ve stavbě nemocnice dos Marmeleiros.

Místní obyvatelé tvrdí, že důvod, proč Němci stavbu nemocnice opustili, nebyl jen kvůli objevení jejich plánů kolonizace. Bylo to, že Němci během výstavby nemocnice potřebovali speciální materiály, které nejsou na Madeiře k dispozici, takže bylo dohodnuto, že Madeirans vezme materiály na místo od německé lodi v přístavu. Nejsilnější koně byli zvyklí vychovávat dřevěné sudy. Místní Madeiran s nejsilnějšími koňmi, kteří vychovávali materiál, byl podezřelý, že to, co zvedl na kopec, bylo těžší než to, co by mělo být potřeba pro stavbu nemocnice, a tak záměrně nechal jeden z sudů sjet dolů z kopce a rozbít se. Tvrdí se, že byl plný pušek. Když se místní podívali dovnitř, co už bylo postaveno, našli munici a další zbraně. To způsobilo, že Madeirané zabavili veškerý německý majetek na Madeiře a zastavili výstavbu nemocnice.

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

V roce 1914 byl veškerý německý majetek na Madeiře zabaven, včetně lodi Colmar postavené v roce 1912, která byla internována na Madeiře v roce 1914. V roce 1916 byl Colmar přejmenován na Machico a v roce 1925 byl koupen od portugalské vlády a přejmenován na Luso a v roce 1955 byl zničen.

Dne 9. března 1916 Německo vyhlásilo válku Portugalsku, poté Portugalsko vyhlásilo válku Německu a začalo organizovat portugalská vojska na západní frontu. Účinek portugalské účasti na první světové válce se poprvé projevil na Madeiře 3. prosince 1916, když německý člun U-38, šel do přístavu Funchal, torpédoval a potopil 3 lodě CS Dacia ( 1856 tun), SS Kanguroo (2 493 tun) a Surprise (680 tun). Velitel francouzského dělostřeleckého člunu Surprise a 34 její posádky (7 portugalských) při útoku zahynulo.

V roce 1917 12. prosince znovu bombardovaly Funchal na Madeiře dvě německé ponorky U-156 a U-157 (kapitán Max Valentiner). Tentokrát útok trval asi 30 minut. Bylo vypáleno čtyřicet, 4,7 palce a 5,9 palce. Počet zraněných byl 3 a 17 zraněných. Kromě toho bylo zasaženo několik domů a kostel Santa Clara.

Kněz José Marques Jardim v roce 1917 slíbil, že když se na Madeiru vrátí mír, vybuduje památník.V roce 1927 postavil v Terreiro da Luta sochu Nossa Senhora da Paz (Panny Marie míru) připomínající konec první světové války. Zahrnuje kotevní řetězy z potopených lodí z Madeiry 3. prosince 1916 a je přes 5 metrů vysoký .

Karel I., poslední císař rakousko-uherské říše, odešel do exilu na Madeiře po svém druhém neúspěšném pokusu o převrat v Maďarsku. Zemřel zde 1. dubna 1922 a je pohřben v Monte.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Portugalsko ve druhé světové válce bylo neutrální a v roce 1943 se stalo nebojovným. Salazarovo rozhodnutí držet se nejstarší aliance na světě, stmelené Windsorskou smlouvou (1386) mezi Portugalskem a Anglií (stále v platnosti dodnes), znamenalo, že Anglo-portugalská aliance umožnila Madeiře přijímat uprchlíky z humanitárního hlediska; v červenci 1940 bylo na Madeiru odesláno přibližně 2000 evakuovaných Gibraltarů kvůli vysokému riziku útoku Gibraltaru buď Španělskem, nebo Německem; Němci plánovali, ale nikdy nezačali útok na britskou kolonii, kódově pojmenovanou operaci Felix.

12. listopadu 1940 vydal Adolf Hitler Führerovu směrnici č. 18, která poskytla možnost napadnout Portugalsko. Řekl také: „Žádám také, aby byl zvážen problém okupace Madeiry a Azor, spolu s výhodami a nevýhodami, které by to pro naši námořní a leteckou válku znamenalo. Výsledky těchto vyšetřování mi budou předloženy co nejdříve možný."

V roce 2008 byl v Gibraltaru vytvořen pomník a poslán na Madeiru, kde byl postaven vedle malé kaple v parku Santa Caterina ve Funchalu. Pomník je darem a symbolem věčného poděkování obyvatel Gibraltaru Madeiře a jejím obyvatelům.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Censos - Resultados definitivos. Região Autónoma da Madeira - 2011 [online]. Instituto Nacional de Estatistica [cit. 2014-12-15]. Dostupné online. (portugalsky) 
  2. MADEIRA: UŽIJTE SI KOUSEK EXOTIKY V EVROPĚ. My Wandertime [online]. 2019-10-20 [cit. 2020-02-22]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]