Hyády (hvězdokupa)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hyády
Tento článek pojednává o astronomii. Možná hledáte: Hyády z řecké mytologie.

Hyády (alternativní název Melotte 25, Collinder 50 nebo Caldwell 41) je otevřená hvězdokupasouhvězdí Býka. Její nejjasnější hvězdy tvoří písmeno „V“ společně s rudým obrem, hvězdou Aldebaran, která ovšem není součástí hvězdokupy. Hyády jsou se svou vzdáleností 151 světelných let od Země nejbližší hvězdokupou (hvězdná asociace v souhvězdí Velké medvědice je sice blíže, 80 světelných let, nejde ovšem o klasickou hvězdokupu). Uvedenou vzdálenost potvrdil kromě propočtů také satelit Hipparcos.

Nejjasnější hvězdou v Hyádách je théta Tauri (θ Tauri). Je to dvojhvězda složená z oranžového obra (spektrálního typu K) a hvězdy spektrálního typu A. Théta2 je proměnná hvězda typu Delta Scuti a mění jasnost v rozmezí 3,35-3,42 mag v periodě 1,82 hodin. Celková jasnost této soustavy je 3,41 mag. Druhá nejjasnější hvězda Hyád je Epsilon Tauri (ε Tauri). Arabský název je Ain, což znamená oko. Ain tvoří spolu s Aldebaranem oči býka a má jasnost 3,54 mag. Kolem této hvězdy pravděpodobně obíhá extrasolární planeta. Gamma Tauri (γ Tauri) bývá označená také jako Hyadum I. Je to oranžový obr typu K a má jasnost 3,65 magnitudy. Hyadum II je jiné označení pro hvězdu Delta Tauri. Je to trojhvězda složená z oranžového obra (Delta1), bílé hvězdy hlavní posloupnosti (Delta2) a bílého podobra (Delta3). Nejjasnější z této trojice, Delta1, dosahuje jasnosti 3,77 mag.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jelikož jde o hvězdokupu viditelnou prostým okem, byla známa již ve starověku, zmínil ji např. již Homér roku 750 př.n.l. Poprvé byla katalogizována pravděpodobně roku 1654 Giovannim Batistou Hodiernou. Lewis Boss roku 1908 poprvé rozpoznal, že jde o hvězdokupu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]