Mezinárodní reakce na vyhlášení nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poloha Abcházie a Jižní Osetie v rámci Gruzie

Mezinárodní uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie začalo 26. srpna 2008, když ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal dekrety, jimiž Ruská federace uznává nezávislost Jižní Osetie a Abcházie a vyzývá další státy, aby ji následovaly. Většina reakcí byla negativní. Americký prezident George W. Bush vyzval Rusko, aby zvážilo své rozhodnutí. Prakticky celý západní svět uznání nezávislosti odsoudil, proti se postavila i Čína, která jako jediná z velmocí nesouhlasí jak s uznáním Kosova, tak Abcházie a Jižní Osetie. Nezávislost obou zemí uznala v září 2008 Nikaragua. Mluvčí hnutí Hamas ovládajícího Pásmo Gazy 26. srpna oznámil uznání nezávislosti těchto dvou separatistických oblastí.

Abcházie a Jižní Osetie vyhlásily na Gruzínské sovětské socialistické republice a později na Gruzii jednostranně nezávislost od roku 1990 již několikrát. Abcházie a Jižní Osetie se na základě dohody mezi neuznanými státy ze 17. listopadu 2006 uznávají. Tuto dohodu dále podepsalo Podněstří a Náhorní Karabach.

Gruzie považuje obě území za svou součást, nicméně od rozpadu Sovětského svazu nikdy nad nimi neměla plnou kontrolu. Po válce v Jižní Osetii v roce 2008, konfliktu mezi Gruzií na straně jedné, a Ruskem, Jižní Osetií a Abcházií na straně druhé, se stupňovaly snahy Ruska o získání stálého vlivu v regionu[zdroj?] až do 26. srpna, kdy ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal uznání nezávislosti těchto dvou států. Oproti tomu v případě Podněstří chce Rusko preferovat cestu podpory široké autonomie v rámci Moldavska.

Státy, které vyjádřily stanovisko ohledně statutu Abcházie a Jižní Osetie[editovat | editovat zdroj]

Mapa světa, která ukazuje vyjádření jednotlivých států ke statutu Abcházie a Jižní Osetie:      Abcházie a Jižní Osetie      Státy, které formálně uznaly Abcházii a Jižní Osetii jako nezávislé státy.      Státy, které mají v úmyslu uznat Abcházii a Jižní Osetii jako nezávislé státy.      Státy, které zaujaly neutrální stanovisko ke statutu Abcházie a Jižní Osetie nebo odložily projednání této otázky.      Státy, které vyjádřily znepokojení nad situací nebo volají po dalších vyjednáváních.      Státy, které neuznají nezávislost Abcházie a Jižní Osetie a respektují integritu gruzínských hranic.      Státy, které zatím nepodaly žádné stanovisko.


Státy, které uznaly Abcházii a Jižní Osetii[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Stát Datum uznání Poznámky
1. RuskoRusko Rusko 26. srpna 2008
2. NikaraguaNikaragua Nikaragua 5. září 2008
3. VenezuelaVenezuela Venezuela 10. září 2009
4. NauruNauru Nauru 15. prosince 2009
16. prosince 2009
uznání Abcházie[1]
uznání Jižní Osetie[2]
5. VanuatuVanuatu Vanuatu 23. května 2011 uznání Abcházie
6. TuvaluTuvalu Tuvalu 18. září 2011
19. září 2011
uznání Abcházie
uznání Jižní Osetie

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku International recognition of Abkhazia and South Ossetia na anglické Wikipedii.

  1. ŠTEFAN, Petr. Nejmenší republika světa uznala Abcházii, od Rusů dostane miliony [online]. Idnes.cz, 2009-12-15, [cit. 2009-12-16]. Dostupné online.  
  2. Maličký ostrov Nauru uznal Jižní Osetii za peníze od Ruska [online]. Ct24.cz, 2009-12-16, [cit. 2009-12-17]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]