Čop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čop
Чоп / Csap
Západní hala čopského nádraží
Západní hala čopského nádraží
Čop – znak
znak
Čop – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 102-107 m n. m.
stát: Ukrajina Ukrajina
oblast: Flag subcarprus.jpg Zakarpatská
městská rada: Čop
Čop
Red pog.png
Čop
Čop, Ukrajina
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 6,19 km²
počet obyvatel: 8765 (2007)
hustota zalidnění: 1416 obyv. / km²
etnické složení: Ukrajinci a Rusíni, Maďaři, Romové, Rusové
náboženské složení: řeckokatolické, římskokatolické a pravoslavné křesťanství
správa
oficiální web: http://chop.org.ua/
telefonní předvolba: +380 3137
PSČ: 89500-89509
Další významy jsou uvedeny v článku Čop (rozcestník).

Čop (ukrajinsky, rusínsky a rusky Чоп; maďarsky Csap; slovensky Čop) je město v jihozápadním cípu Zakarpatské oblasti na západní Ukrajině. Leží při hranicích s Maďarskem a Slovenskem v úzkém pásu mezi řekami Tisa a Latorica, zhruba 25 km jižně od oblastního Užhorodu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V době meziválečného Československa náležel Čop ke Slovensku; spadal pod politický a soudní okres se sídlem v Královském Chlumci. Při odevzdávání Podkarpatské Rusi Sovětskému svazu v roce 1945 patřil jako strategický železniční uzel (potkávají se zde tratě od Košic, Budapešti, Užhorodu a Mukačeva) k území východního Slovenska, které bylo odevzdáno SSSR, přestože administrativně neleželo v zemi Podkarpatoruské.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Žije zde necelých 9000 lidí, z nichž přibližně 40 % tvoří, Ukrajinci a Rusíni, 40 % Maďaři, zbytek pak Romové, Rusové, Bělorusové, Slováci a Židé.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Čop je známý především díky tomu, že je první ukrajinskou (a dříve sovětskou) železniční stanicí po příjezdu ze Slovenska a Maďarska (s Maďarskem je zde i silniční přechod). Společně s Čiernou nad Tisou a Záhony tak tvoří velký a složitý železniční uzel, neboť se zde stýká normální evropský rozchod kolejí (1435 mm) s ruským (1520 mm). Zastavují tu tedy vlaky spojující Bratislavu, Košice, Vídeň a Budapešť a přes Čop, Mukačevo a Lvov s Kyjevem a Moskvou; těm se zde mění podvozky. Další, méně vytížená trať vede přes Užhorod a Sambir do Lvova. Z Čopu vedou normálněrozchodné tratě třemi směry (do Maďarska, na Slovensko směr Košice a přes Vynohradiv do Rumunska), širokorozchodné čtyřmi směry: do Záhonye, do Čierné nad Tisou plus 2 tratě do ukrajinského vnitrozemí - směr sever (Užhorod, Lvov) a směr východ, kde jsou dvě větve - přes Mukačevo do Stryje a přes rumunské území a Jasiňu do Kolomyje a Ivano-Frankovska.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]