Princ Harry, vévoda ze Sussexu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Princ Harry)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
princ Harry, vévoda ze Sussexu
Portrét
Narození 15. září 1984 (33 let)
St. Mary's Hospital
Manželky Meghan Markle (od 19.5.2018)
Otec Charles, princ z Walesu
Matka Princezna Diana
Britská královská rodina
Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg

Jeho královská Výsost vévoda ze Sussexu, celým jménem Jeho královská Výsost princ Henry Charles Albert David, vévoda ze Sussexu, hrabě z Dumbartonu, baron z Kilkeelu (* 15. září 1984, Londýn), je mladší syn britského následníka trůnu prince Charlese a jeho první ženy princezny Diany. Jako vnuk královny Alžběty II. je šestý v pořadí na trůn Spojeného království a ostatních zemí Commonwealthu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Princ Harry v roce 1987

Narodil se 15. září 1984 v nemocnici sv. Marie v Londýně, byl pokřtěn 21. prosince v kapli sv. Jiří na hradě Windsor. Jeho kmotry byli: Andrew Mountbatten-Windsor, vévoda z Yorku, lady Sarah Chatto, lady Vestey, lady Bartholomew, Bryan Organ a Gerald Ward.

Navštěvoval stejné školy jako jeho bratr (Wetherby School, Ludgrove School, Eton College - od r. 1998). Na škole našel lásku ke sportu, především k pólu a ragby, zajímal se také o slaňování. Po škole si vzal rok přestávku, navštívil Afriku a Austrálii. V Austrálii pracoval s dobytkem, v Africe v sirotčinci. V roce 2005 začal navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu pod jménem Henry Wales.

Dlouhou dobu chtěl být jako voják nasazen ve skutečném válečném konfliktu, jeho účast v Iráku byla ale zamítnuta. Nakonec se roku 2007 dostal do Afghánistánu. Odtud byl odvolán po 77 dnech, protože se o něm dozvěděl tisk a také to bylo zveřejněno. Vzhledem k tomu, že mohl být považován za dobrý terč pro nepřítele, musel z boje odjet domů. Podruhé byl v Afghánistánu od září 2012 do ledna 2013.[1]

27. listopadu 2017 oznámil princ z Walesu oficiálně zasnoubení svého syna Henryho s americkou herečkou Meghan Markle.[2] Svatba se uskutečnila 19. května 2018 na hradě Windsor.

Tituly a jména[editovat | editovat zdroj]

Tituly[editovat | editovat zdroj]

 • od 15. září 1984 do 19. května 2018 – Jeho královská Výsost princ Henry z Walesu (His Royal Highness Prince Henry of Wales)
 • od 4. června 2015 – Rytíř komandér Řádu královny Viktorie, Jeho královská Výsost princ Henry z Walesu (KCVO)[3]
 • od 19. května 2018 – Jeho královská Výsost vévoda ze Sussexu (His Royal Highness The Duke of Sussex)
  • Ve Skotsku: Jeho královská Výsost hrabě z Dumbartonu (His Royal Highness The Earl of Dumbarton)
  • V Severním Irsku: Baron z Kilkeelu (Baron Kilkeel)

Příjmení[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1960 všichni potomci královny Alžběty II. a jejího manžela prince Phillipa užívají příjmení Mountbatten-Windsor, které kombinuje příjmení obou rodičů. Občanské jméno a příjmení prince Harryho je tedy Henry Mountbatten-Windsor.

Podle tradice jako další britští princové užíval ve svém mládí podle titulu svého otce přídomek Wales sloužící jako příjmení. Ačkoliv se obvykle toto příjmení opouští a používá se Mountbatten-Windsor, princ Harry používal příjmení Wales převážně v době své vojenské kariéry.

Skandály[editovat | editovat zdroj]

Princ Henry z Walesu (2013)

Princ Harry v minulosti často upoutával pozornost skandálními výstupy.[4] Například prý kouřil marihuanu, dostal se do potyčky s fotografy, podváděl ve škole při testech, na maturitní večírek přišel oblečen v nacistické uniformě, s hákovým křížem na levém rukávě,[5] a byl zde zachycen na videu, jak šňupe vodku. Jeho otec, princ Charles mu poté nařídil povinnou návštěvu koncentračního táboraOsvětimi.

V roce 2006, ještě v armádě během vojenského cvičení na Kypru, řekl svému spolubojovníkovi: "Á náš malý pakošský kamarád Ahmed" (což je slangový výraz pro Pákistánce používaný nejen v armádě, který ale není obecně pozitivně vnímán).[4] Roku 2012 se opil na večírku v Las Vegas a bez oděvu objímal cizí ženu.[6]

V roce 2013 po návratu z války v Afghánistánu, kde působil jako druhý pilot a palubní střelec vrtulníků Apache, přirovnal zabíjení bojovníků povstaleckého hnutí Taliban k hraní počítačové hry. Harry prohlásil: „Je to pro mne radost, protože patřím k těm lidem, kteří rádi hrají hry na PlayStationu a Xboxu. Řekl bych, že jsem se svými palci docela užitečný.“[7] Mluvčí hnutí Taliban na to reagoval slovy: „Zřejmě není duševně v pořádku. Devětačtyřiceti silně vyzbrojeným zemím se nedaří porazit svaté bojovníky a princ tady přirovnává tuto válku k nějaké hře.“[8] Na dotaz novinářů Harry odpověděl, že v Afghánistánu zabil „hodně lidí.“[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Henry of Wales na anglické Wikipedii.

 1. Zabíjel jsem povstalce v Afghánistánu, přiznal princ Harry [online]. Lidovky.cz [cit. 2013-01-29]. Dostupné online. 
 2. Prince Harry to marry girlfriend Meghan Markle. BBC News [online]. 2017-11-27 [cit. 27.11.2017]. Dostupné online. 
 3. http://revue.idnes.cz/princ-harry-je-sir-ma-rytirsky-rad-drv-/lidicky.aspx?c=A150605_094306_lidicky_zar
 4. a b Další skandál prince Harryho: rasistické poznámky. Aktuálně.cz. 12. ledna 2009.
 5. Princ Harry se omluvil za nacistickou uniformu. Novinky. 13. ledna 2005.
 6. Princ Harry řádil nahý ve Vegas, na webu jsou jeho fotky [online]. Lidovky.cz [cit. 2013-01-29]. Dostupné online. 
 7. a b Princ Harry přestřelil: Válka v Afghánistánu není žádný PlayStation. Česká televize. 22. ledna 2013.
 8. Zabíjel jsem talibance, přiznal princ Harry po návratu z Afghánistánu. iDnes. 22. ledna 2013.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]