Národní obrození

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Národní obrození je proces, který probíhal převážně v 18. a 19. století a označuje obrodu konkrétní národní kultury.

Národní obrození jsou charakteristická pro dobu formování moderního nacionalismu, kdy se utvářely novodobé národy. Obrozenci hleděli do minulosti na (podle nich) slavnější období vlastního národa (zlatá doba) a svoji současnost považovali za období úpadku (doba temna). Snažili se proto o obrodu, oživení národa a to zejména na poli kulturním, později se k tomu často přidala i snaha o politickou emancipaci (revoluce 1848, myšlenka národních států). Oblíbenými tématy období romantismu byla národní historie (zejména středověká) a raná národní literatura, zejména epické básně. Tyto hrdinské eposy byly natolik oblíbené, že byly i falšovány, což bylo později více či méně věrohodně dokázáno (Ossian, RKZ, Slovo o pluku Igorově). K podpoře národní kultury byla rozvíjena národní historiografie a literatura a zakládány instituce jako muzea a divadla.

1. Etapa - do konce 18. století - OBRANNÁ

Jedná se především o obranu českého jazyka se zaměřením a důrazem na lingvistiku. Snaží se zmapovat a zkodifikovat (ukáznit normu) českého jazyka.

JOSEF DOBROVSKÝ Josef Dobrovský byl učitel, vychovatel ve šlechtických rodinách a hlavně kodifikátor jazyka českého. Napsal díla Zevrubná mluvnice jazyka českého ve kterém jsou zastoupena pravidla českého pravopisu a gramatika. Dějiny české řeči a literatury, které obsahují informace o veškeré literatuře a informace o Veleslavínském obdob, ve kterém byla nejspisovnější čeština. Dvoudílný německo-český slovník

Divadlo - Divadlo v Kotcích ve kterém se uváděly výhradně italské opery a balety

    - Nosticovo Divadlo - dnešní Stavovské - ve kterém komponoval hlavně Mozart
    - Divadlo Bouda - ve kterém se hrálo výhradně česky a byla zde uvedena preiméra hry Fidlovačka ,aneb žádný hněv a žádná rvačka.   

Národní obrození jednotlivých národů jsou zpracována v samostatných článcích:


2. Etapa - Agitační - 1800 - 1830 Etapa Agitační se zabývala proslovy na veřejných místech. Josef Jungmann Josef Jungmann byl básník, překladtel, kritik a především jazykovědec. Byl žákem Josefa Dobrovského, ale Jungmann se od něj lišil tím, že propagoval i podvrhy a padělky. Padělky utvrzovaly český jazyk a jeho historii.

František Ladislav Čelakovský F. L. Čelakovský čerpal z lidové slovesnosti Ohlas písní českých a Ohlas písní ruských jsou jeho nejznámější díla. Ohlas písní českých jsou epické básně na rozdíl od Ohlasu písní ruských, což jsou básně lyrické.

Václav Kliment Klicpera Byl český dramatik, píšící hlavně frašky

Rohovín Čtverrohý je jeho veselohra na mostě.

3. Etapa 1830 - 1859 V tomto období odstoupil ministr cenzury a byly zavedeny střední školy v češtině.¨

František Palacký - historik a politik přednášející na univerzitě.¨

         - propagoval austroslavismus


Související články[editovat | editovat zdroj]