Ossianovy zpěvy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ossian je vypravěč a domnělý autor cyklu epických básní publikovaných skotským básníkem Jamesem Macphersonem v době kolem roku 1760.

Ossian je hrdinou jihoirských bájí. Už v starém Irsku nechal ve svých písních vystupovat slavné hrdiny. Přispěl k připomenutí tradic bardské slepecké prehistorie. Skotsko převzalo vyzpívané a převyprávěné Ossianovy hrdiny. Galské balady jsou Ossianem znovu připomenuty. On sám je vzácným příkladem nevidomého člověka, který se se svými baladami i písněmi ztotožňuje s daleko pozdějšími evropskými guslary i jinými potulnými nevidomými hudebníky.

V roce 1760 Macpherson publikoval anglicky psané "Fragmenty starověké gaelské poezie, shromážděné na Skotské vysočině, a přeložené z gaelštiny a staroirštiny". Později v témže roce získal další rukopisy.

V roce 1761 tvrdil, že našel epos o hrdinovi Fingalovi, který napsal Ossian. Název Fingal nebo Fionnghall znamená "bílý cizinec".

Vydavatel požadoval překlad do angličtiny, s odůvodněním, že jen takové dílo se uplatní na knižním trhu. Macpherson publikoval překlady eposu v průběhu několika příštích let, což vyvrcholilo publikací shromážděných vydání "Ossianovo dílo" ("The Works of Ossian") v roce 1765. Nejslavnější z básní je Fingal, napsaný v roce 1762.

Básně dosáhly mezinárodního úspěchu (Napoleon a Thomas Jefferson byli velcí fanoušci) a byly shledávány jako rovnocenné s klasiky, jako je Homer. Ovlivnily mnoho spisovatelů, včetně mladého Waltera Scotta.

Michael Denis v roce 1768 provedl první úplný překlad do němčiny, a ten se stal inspirací pro německé vlastenecké básníky Klopstocka a Goetheho, jehož vlastní německý překlad části Macphersonova díla figuruje ve vrcholné scéně "Utrpení mladého Werthera" (1774 ).

Le Sueurova hra "Ossian, ou Les bardes" v Pařížské opeře v roce 1804 byla vyprodána a změnila jeho kariéru. Hra má vliv na Napoleona a Girodet v roce 1805 maluje obraz "Ossian přijímá Duchy francouzských hrdinů"

Dochází k bezprostředním sporům o autenticitu díla, z literárních i politických důvodů. Macpherson podporuje skotský původ materiálů, proti němu irští historikové cítí, že si jejich dědictví přivlastnil. Nicméně, Skotsko a Irsko posléze přistupují na společný galský odkaz kultury období původu básně.

Anglický spisovatel, kritik, a autor životopisů, Samuel Johnson, je přesvědčen, že Macpherson je lhář a podvodník, a že básně jsou padělky". Rovněž napadá kvalitu básní. Po dotazu, "Ale doktore Johnson, opravdu si myslíte, že každý člověk dnes mohl napsat takovou poezii?" odpovídá: "Ano. Mnoho mužů. Mnoho žen. A mnoho dětí." Johnson je citován jako volání příběh Ossian "jako hrubé k uložení až někdy byl svět trápí". Argumentuje hrubým a barbarským projevem gaelštiny a říká, že nemá rukopisy starší 100 let. V odpovědi je prokazováno, že Advokátní knihovna v Edinburghu obsahuje gaelských rukopisy staré 500 let, a jeden z ještě většího starověku.

Skotský autor Hugh Blair v roce 1763 v "Kritice Ossianových básní" potvrzuje pravost práce proti kousavé Johnsonově kritice a od 1765 je zahrnut v každém vydání Ossiana kvůli propůjčení důvěryhodnosti.

V roce 1766 irský antikvář a znalec gaelštiny Charles O'Conor zamítá Ossianovu autentičnost v nové kapitole "Poznámek k pána Mac Phersona překladu Fingala a Temora", že přidané do druhého vydání jeho vlivném dějin. V roce 1775 svou kritiku rozšiřuje v nové knize "Disertační práce o původu a starožitnosti staré skotštiny".

Tzv. Glenmasanův rukopis upozorňuje na, přes radikální odlišnosti v mnoha ohledech, určitou podobnost části Ossiana s MacPhersonovým "Darthulou". Tváří v tvář diskusi, the "Committee of the Highland Society" se ptá Macphersonoa na pravost originálu.

Kontroverze zuří do prvních let 19. století, se spory o tom, zda básně byly založeny z irských zdrojů, ze zdrojů v angličtině, z gaelských fragmentů nebo z velké části z Galské ústní tradice a rukopisů jak Macpherson tvrdil.

V roce 1952, skotský básník Derick Thomson dospěl k závěru, že Macphersonovi se podařilo nasbírat skotské gaelské balady, zaznamenat ty zachované ústně, a přizpůsobil je změnou původních znaků a nápadů do velkého vlastního eposu. Profesou moderní americké literatury a překladatel Bernard Knox se odkazuje na Ossianovy knihy jako na "kolektivní bardský epos".

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ossian na anglické Wikipedii.